سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 37730
محل سکونت : اصفهان

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی

 

تبریز برای راضی کردن همه مسافران برگ آسی رو می‌کند که کار هر شهری نیست؛ خوردنی‌های واقعا منحصر به فرد؛ از صبحانه سنتی متفاوت در دل بازار تاریخی شهر و کباب‌های معروف تبریز بگیرید تا شیرینی‌هایی که تا کنون شاید اسمش را هم نشنیده باشید.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی

 

فرارو- اگر هنوز به تبریز سفر نکرده اید تا دیر نشده بجنبید. هفته آخر مهر و هفته اول آبان یک فرصت طلایی و شاید آخرین فرصت شما در سال ۱۳۹۸ باشد. از آن جهت طلایی که تبریز در مهر مانند تابستان شلوغ نیست و می‌توانید با خیال راحت و در آرامش به اماکن تاریخی و طبیعی منحصر به فرد تبریز سر بزنید. از آن جهت آخرین فرصت است که تبریز از اواسط آبان تا بهار سال آینده بسیار سرد است و سفر به کسانی که به سرما عادت ندارند خوش نمی‌گذرد. فقط همین را بدانید که در زمستان حدود ۷۰ روز در تبریز یخبندان است.

آثار باستانی، مساجد تاریخی با معماری زیبا، پارک‌های منحصر به فرد تبریز مثل ایل گلی، روستای مشهور کندوان و... دل بیشتر مسافران را با تبریز صاف می‌کند، اما تبریز برای راضی کردن همه مسافران برگ آسی رو می‌کند که کار هر شهری نیست؛ خوردنی‌های واقعا منحصر به فرد؛ از صبحانه سنتی متفاوت در دل بازار تاریخی شهر و کباب‌های معروف تبریز بگیرید تا شیرینی‌هایی که تا کنون شاید اسمش را هم نشنیده باشید.


چطور به تبریز برویم؟

در مورد سفر به تبریز شخصا سفر با تور‌ها را توصیه نمی‌کنم چرا که آنقدر تبریز جا‌های متنوع و دیدنی دارد که بهترین گزینه در چنین سفری آزادی است. شما با قدم زدن در دل تبریز خواسته و ناخواسته کلی آثار تاریخی و اماکن دیدنی می‌بینید. کافی است از بازار به سمت جنوب راه بروید و اطراف را نگاه کنید.

 

اگر خیلی حواستان به دور و برتان هم نباشد منظره میدان ساعت تاریخی تبریز میخکوبتان می‌کند. در تبریز خیابان‌هایی میبینید که مخصوص عابران پیاده سنگفرش شده‌اند. مثلا می‌توانید در خیابان تربیت از قدم زدن آسوده در بافتی تاریخی لذت ببرید مخصوصا در مهرماه که تبریز خیلی شلوغ نیست.

البته اگر بازهم دلتان می‌خواهد کسی دستتان را بگیرد و بگرداند یا اصلا هدفتان از سفر آشنایی با آدم هاست و دنبال دوست خوش سفر هستید تور‌های تبریز تقریبا همه روزه برگزار می‌شود.

برای پائیز ۹۸ تور‌های تبریزگردی از تهران با توجه به نوع وسیله نقلیه و هتل محل اقامت برای دو روز و سه شب مبلغی بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیوت تومان هزینه دارد.

اما اگر می‌خواهید با خودروی شخصی سفر کنید، ازتهران تا تبریز ۶۳۰ کیلومتر راه است. اگر مستقیم از تهران به سمت قزوین و زنجان و بعد تبریز بروید کمتر از ۶ ساعت راه دارید.

تبریز از آن شهرهایست که برای رسیدن به آن برای هرکس راهی وجود دارد. اگر عاشق سفر‌های طولانی و با ارامش هستید و می‌خواهید در مسیر پایتان را دراز کنید و با همسفران خشو و بشی کنید قطار را امتحان کنید. برای بیلط قطار همیشه دقت کنید که معمولا زود پر می‌شود و هرچه زودتر باید از سایت راه آهن یا آژانس‌ها بلیط را تهیه کنید. برای پنجشنبه دوم آبان هنوز بلیط تهران تبریز موجود است. قیمت بلیط یک طرفه با قطار با کوچه ۴ نفره، نفری ۹۳۴۰۰ تومان و کوچه ۶ نفره ۷۶۵۰۰ تومان است. می‌توانید از همین الان غذا هم با قیمت بین ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان بخرید.

با قطار تا تبریز حدود ۱۲ ساعت در راه هستید، اما به لذت قطارسواری می‌ارزد. اگر حوصله این همه در راه ماندن را ندارید اتوبوس هم انتخاب خوبی است. با اتوبوس از تهران تا تبریز حدود ۸ ساعت راه است حتی اگر شب بروید زودتر هم می‌رسید. قیمت بلیط اتوبوس از ترمینال بیهقی و غرب تهران تا تبریز ۶۶ هزار تومان است

اگر کلا حوصله راه را ندارید تبریز فرودگاه هم دارد. برای پنجشنبه دوم آبان قیمت بلیط هواپیما تهران تبریز از ۲۸۰ هزار تومان شروع می‌شود تا ۵۵۰.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


چگونه تبریز گردی کنیم؟

اگر صبح به تبریز رسیدید حتما صبحانه را در بازار سنتی این شهر بخورید. لبنیاتی‌های قدیمی هستند که می‌توانید یک صبحانه سرشیر-عسل-شیر داغ را در آنجا تجربه کنید. واقعا این صبحانه سنتی تبریز طعم متفاوتی دارد و انرژی سفرتان را تامین می‌کند. نکته دیگر در مورد صبحانه در تبریز این است که هرجا می‌روید مغازه‌ها و که‌ها و دستفروش‌ها سیب زمینی و تخم مرغ آب پز می‌فروشند. حالا که صبحانه را نوش جان کردید می‌توانید تبریز گردی خود را از همانجا یعنی بزرگترین بازار سرپوشیده جهان شروع کنید. تک تک خیابان‌های آن اطراف پر از دیدنی است و جذبتان می‌کند.

برای ناهار انقدر انتخاب متنوع دارید که انتخاب سخت است. اگر با جمع سفر کرده اید غذا‌های متنوع بگیرید و کمی از غذای هم تست کنید. در مرکز شهر می‌توانید کباب بناب اصل و کباب تابه‌ای خوشمزه و ویژه تبریز را امتحان کنید تا تازه بفهمید کباب چیست. کوفته تبریزی معروف، کوکوی لوبیا سبز، آش میوه و ماست، دلمه و خورش هویج از دیگر غذا‌های خشومزه‌ای است که حتما باید امتحان کنید. اگر این‌ها را امتحان نکردید شیرینی‌های تبریز را حتما بخورید، اگر کسی تبریز برود و شیرینی نخورد انگار تبریز نرفته است.

احتمالا باقلوا استانبولی را قبلا امتحان کرده اید، اما کیفیت آن در تبریز چیز دیگری است. اما نوع دیگر شیرینی که اصلا نباید از دست داد کونفه یا کنافه است که برخی شیرینی فروشی‌ها مخصوصا اطراف میدان ولیعصر درست می‌کنند که می‌توانید با چای و سرشیر نوش جان کنید.


این شیرینی متفاوت تقریبا شبیه باقلوا است، اما از پنیر شیر بز و نوعی خمیر تهیه می‌شود.

برای اقامت در تبریز هم گزینه‌های مختلفی دارید. یک شب اقامت در هتل ۵ ستاره در این شهر شبی ۵۱۵ هزار تومان برای اتاق یک تخته است. اقامت در هتل‌های ۳ ستاره و یا هتل آپارتمان‌ها حدود ۱۶۰ هزار تومان هزینه دارد. البته در گوشه و کنار شهر آگهی اجاره سوئیت هم دیده می‌شود که از ۱۰۰ هزار تومان تا ۲۵۰ هزار تومان قیمت دارد.


جاذبه‌های تبریز؛ یک به یک

نوشتن از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و شهری تبریز یکی از سخت‌ترین کار‌های دنیاست. تقریبا می‌توان گفت: جا به جای تبریز دیدنی است. غیر از این اطراف تبریز هم پر از اماکن تاریخی و طبیعی دیدنی است که اگر بخواهیم فقط معرفی کوتاهی هم داشته باشیم خیلی طولانی می‌شود. در اینجا با رد نظر گرفتن تنوع ده مورد را معرفی می‌کنیم بقیه را خودتان بروید ببینید و برای دوستانتان تعریف کنید.

۱. بازار تبریز؛ بزرگترین بازار سرپوشیده جهان
بازار تبریز در خیابان جمهوری یکی از زیباترین بازار‌های ایران است که در میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. در این بازار مدرسه، مسجد و کاروان سرا‌های تاریخی زیادی وجود دارد که با نما‌های آجری و گنبد‌ها و طاق‌های زیبا ساخته شده اند و گردشگر را به دل تاریخ می‌برند. بازار بلورفروشان، شیشه‌گران و کفش‌دوزان از جا‌های دیدنی این بازار است.

 

در دل و اطراف این بازار حجره‌هایی بزرگ و متفاوت می‌بینید. همچنین می‌توانید غذا‌های سنتی و لبنیات تبریز را در بازار پیدا کنید؛ که دیدنشان خالی از لطف نیست. تیمچه مظفریه با سقف بلند و پنجره‌های رنگی یکی از جاذبه‌های دیدنی بازار تبریز است.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۲. پارک ایل گلی (شاه گلی)
پارک ایل گلی جان می‌دهد برای قدم زدن عصرگاهی در دل تاریخ و هوای خوب. پارکی متعلق به زمان آق قویونلوها. این پارک با حوض بزرگی در میان پارک، در جنوب شرقی تبریز قرار دارد. در میان استخر این مجموعه عمارت تاریخی «کلاه فرنگی» قرار دارد که چشم انداز متفاوتی به این پارک داده است. امکان قایق سواری در استخر و همچنین خوردن غذا‌های سنتی تبریز در این پارک جود دارد.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۳. مسجد کبود تبریز
مسجد کبود در خیابان امام خمینی هرچند کلی آسیب دیده است و فقط ایوان و ورودی اصلی آن از تخریب زلزله در امان مانده، اما بازه عجیب زیباست. روی کاشی‌های ایوان طرح‌های آبی پیچیده‌ای می‌بینید و درون مسجد انواع خطاطی‌های زیبا و هنرمندانه خودنمایی می‌کند.


کاشی‌کاری معرق و تلفیق آجر و کاشی و اجرای نقش‌های پرکار از دیگر جذابیت‌های این مسجد است.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۴. میدان ساعت یا شهرداری تبریز
میدان شهرداری یا ساعت در مقابل کاخ شهرداری تبریز معروف به ساختمان ساعت واقع شده. تبریزی‌ها به این میدان ساعات قاباغی یا جلوی ساعت می‌گویند. کاخ شهرداری ساعتی به‌ارتفاع ۳۰٫۵ متر دارد که هر ۱۵ دقیقه یک‌بار، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می‌رساند. نقشه ساختمان شبیه طرح عقابی درحال پرواز است و شبیه ساختمان‌های آلمان، قبل از جنگ جهانی دوم است.


تنها موزه شهرداری ایران هم شامل تالار‌های دوربین قدیمی، فرش، هنر‌های معاصر، خط و.. در کاخ شهرداری قرار دارد. در کنار این ساختمان موزه آتش‌نشانی قرار گرفته است.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۵. روستای کندوان تبریز
کندوان کمتر از ۵۰ کیلومتر با تبریز فاصله دارد و شهرت اصلی آن به خانه‌هایی است که مانند لانه زنبور در دل کوه‌های آتشفشانی سهند جای گرفته اند. روستای کندوان بیش از ۷۰۰۰ سال قدمت دارد و به خاطر سبک معماری خاصش در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


علاوه بر این می‌توانید از سوغاتی‌های جورواجور و محصولات محلی کندوان مانند عسل، انواع لبنیات، ادویه و صنایع دستی هم لذت ببرید.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۶. کلیسای سنت ماری
سنت ماری، یکی از کلیسا‌های دیدنی و جذاب تبریز است که به عنوان مهم‌ترین کلیسای ارامنه در تبریز از آن نام برده می‌شود. کلیسای تاریخی سنت ماری یا مریم مقدس در محله دیک باشی تبریز قرار دارد و قدمت آن به سال ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ میلادی باز می‌گردد. معماری این بنای زیبا به شیوه معماری ارمنی و به شکل صلیب است که نمایی منحصر به فرد برای آن به وجود آورده است.


در داخل کلیسای مریم مقدس، عکس‌های زیبایی از حضرت مریم، حضرت مسیح و حواریون نصب شده است. در این کلیسا انواع مراسم‌های ملی-مذهبی ارامنه و همچنین اعیاد بزرگ این اقلیت مذهبی برگزار می‌شود.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۷. قبرستان تاریخی پینه شلوار
قبرستان پینه شلوار در نزدیکی روستایی به نام شادباش مشایخ قرار دارد و اهالی روستا داستان‌های عجیبی از این قبرستان نقل می‌کنند. قدمت این قبرستان عجیب به دوران پیش از اسلام باز می‌گردد و افراد زیادی با رویای یافتن گنج، آن را گشته و زیر و رو کرده‌اند. بسیاری از اهالی روستا می‌گویند که عده زیادی از عرفا، امرا و بزرگانی که در قرون ۷، ۸ و ۹ هجری می‌زیستند، در این قبرستان به خاک سپرده شده‌اند. در گورستان تاریخی پینه شلوار سنگ قبر‌هایی را به صورت افراشته می‌بینید که هیچ نوشته‌ای بر روی آن‌ها نیست و شبیه سنگ گور‌های قبرستان خالد نبی در استان گلستان دارند.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


۸. کویر قوم تپه تبریز
کویر قوم تپه تبریز است در میان سرسبزی‌های این منطقه نمای جالبی دارد. تپه‌های ماسه‌ای و نمکزار، وزش باد و تغییر شکل مداوم تپه‌های ماسه‌ای بر جذابیت‌های این کویر خاص در شمال غرب کشور می‌افزاید.

۹. موزه قاجار
تبریز شهر موزه هاست. یکی از این موزه‌های مشهور و دیدنی تبریز موزه قاجار-امیر نظام گروسی است. این موزه با معماری فوق‌العاده و ستون‌های چشم‌نواز همراه با سرستون‌های هنرمندانه در دو طبقه بنا شده است. این عمارت دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی با درختکاری و گلکاری‌های بی‌نظیر است که زیبایی آن حتما توجهتان را جلب می‌کند. شیشه‌های مشبک رنگارنگ، گچبری‌های ظریف و آینه‌کاری‌های استادانه، بر زیبایی این موزه افزوده است. در موزه قاجار می‌توانید از هفت تالار دیدن کنید. در بخش زیرزمین عمارت نیز شش تالار دیدنی وجود دارد.

۱۰. دانشکده معماری تبریز
پردیس دانشگاهی دانشکده معماری تبریز در سال ۱۳۷۶ مرمت و بازسازی شد و ساختمان قدیمی، جای خودش را به ساخت و ساز جدید داد. این دانشکده قدیمی و زیبا در تبریز در ضلع جنوبی چهارراه حکیم نظامی قرار گرفته و بسیاری از ساختمان‌های تاریخی و جذاب را در خودش جای داده است. ساختمان بهنام، گنجه‌ای و قدکی از جمله این ساختمان‌های تاریخی و کهن هستند.

 

سفر به تبریز؛ خوراکی‌های باورنکردنی در دل کوچه‌های تاریخی/تکمیل نیست


سد امند، مسجد ظهیریه تبریز، برج خلعت پوشان، سورتمه تبریز، پارک موزیکال ولیعصر تبریز، پارک جنگلی یادگار امام تبریز، موزه سنگی تبریز، خانه استاد شهریار، خانه پروین اعتصامی، و بسیاری اماکن گردشگری دیگر از جاذبه‌های تمام نشدنی تبریز هستند که باید بروید و ببینید.

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
سه شنبه 12 آذر 1398  4:55 PM
تشکرات از این پست
alborz2017
alborz2017
alborz2017
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : آذر 1396 
تعداد پست ها : 134
سه شنبه 12 آذر 1398  6:13 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها