0

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 10633
محل سکونت : اصفهان

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو

 

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو

 

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو در جنوب شهر خورموج واقع شده است. درون بقعه که محل مقبره پيرچهل گزو است، ضريح و معبرى وجود ندارد. مقبره با سنگى قديمى و سخت به طول ۱۲ متر با تراش اسليمى و نقش سروک‌سازى بسيار ظريف بر روى پايه‌اى مستطيل شکل به طول ۱۳/۵ متر و عرض ۲/۵ متر قرار دارد. بر روى پايه طويل، سنگ تراشيده ترنجى و اسليمى به ارتفاع ۳۵ سانتى‌متر با دو لچک کوچکتر در بالا و پايين و يک اسليمى پهن و عريض در وسط قرار دارد. در کنار اين سنگ اسليمى شکل، خطوط و نقوش ظريف در اندازه‌هاى مختلف به چشم مى‌خورد. دو پايه آتشدان سنگى نظير آتشدان‌هاى سنگى دوره‌ هخامنشى بر روى اين سنگ قرار گرفته است. علاوه بر آن يک قطعه سنگ بيضى شکل در داخل بقعه و بر روى آن وجود دارد که قابل جابجا شدن است. يک طرف آن نقش زن و مردى که دست در دست هم دارند حجارى شده است و در طرف ديگر تاريخ فوت شخصى را ذکر کرده‌اند. به نظر مى‌رسد اين سنگ به زمان‌هاى بسيار دور پيش از اسلام و به دوران سلطه يونانيان و عهد سلوکيان مى‌رسد.

امامزاده میرارم

امامزاده میرارم

این امامزاده به صورت اتاقی است که از بیرون سیمان سفید و از درون سفید کاری شده است. بر فراز این اتاق گنبد سبز رنگی وجود دارد که در دو طرف آن دو گنبد کوچک سفید رنگ گچی قرار دارد. بقعه میرارم نزد اهالی منطقه خورموج از احترام و جایگاه خاصی برخوردار است به طوری که مردم هر هفته پنج شنبه ها برای راز و نیاز و بر آورده شدن حاجاتشان به زیارت این امامزاده می آیند. مردم خورموج بر اين باورند که اين مقبره مدفن ميرارم فرزند سام پسر نوح پيامبر است. قدمت این بقعه، به اواخر قاجار می‌رسد. این بنا به شمار ۴۰۴۸ و در تاریخ ۱۰مهر ماه سال۱۳۸۰ به ثبت آثار ملی و تاریخی رسیده است.
 

نقشه راهنمای مسیر

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزوامامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو

امامزاده ميرارم يا پيرارم يا پيرچل گزو

+−

Leaflet | Map data (c)OpenStreetMap

 

 

پنج شنبه 7 آذر 1398  1:08 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها