0

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 6267
محل سکونت : اصفهان

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

 

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا

 

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

در ابتدای فصل سرما قرار داریم و با سردتر شدن هوا طی روزها و هفته های آینده احتمال ابتلا به بیماری های شایع و عود کننده این فصل از جمله گلودرد، سرماخوردگی، آنفلوآنزا، آسم بیشتر خواهد شد . 

 

آنفولانزا با سرماخوردگی تفاوت دارد، به طور معمول نشانه‌های آنفولانزا شدید‌تر است و بیمار اغلب نسبت به سرماخوردگی زمان بیش‌تری از کار و مدرسه باز می‌ماند. 

علت سرما خوردگی و آنفولانزا چیست؟

بیش از 200 نوع ویروس مختلف می توانند سرما خوردگی ایجاد کنند.  در مورد آنفلوانزا عموما دو نوع ویروس آنفولانزا،  A و B ، باعث بروز این بیماری در انسان می‌شوند. به طور معمول نوع A عامل همه‌گیری سالانه‌ای است که رخ می‌دهد. این ویروس‌ها پیوسته تغییر می‌کنند و زیرنوع‌ها یا سوش‌هایی را تولید می‌کنند که با ویروس اولی تفاوت دارند اما برخی از ویژگی‌های آن را حفظ کرده‌اند. سوش‌های ویروس آنفولانزا که باعث آنفولانزا می‌شوند ممکن است از سالی به سال دیگر تفاوت داشته باشد. همین مطلب یعنی انواع کم ویروسهایی که باعث آنفولانزا می شوند باعث شده واکسن هایی تهیه شود که به پیشگیری از آنفولانزا کمک می کنند. اما در مورد سرما خوردگی ساختن واکسن به دلیل تعداد زیاد ویروسها میسر نیست.

تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا

سرما خوردگی و آنفولانزا علائمی مشابه دارند. سرما خوردگی معمولا خفیف تر است در حالی که آنفولانزا علائم شدید تری دارد. سرما خوردگی معمولا علاوه بر احساس خستگی با عطسه، سرفه و آبریزش بینی همراه است. ممکن است همراه تب نبوده یا تب پایین وجود داشته باشد. هچنین ممکن است کوفتگی عضلانی یا سوزش گلو، اشک ریزش وسر درد هم دیده شود. آنفولانزا  معمولا به طور ناگهانی شروع شده و بسیار آزار دهنده است. بیماراحساس ضعف و خستگی می کندو تب دارد. علائـــم دیگر شامل سرفه های خشک، آبریزش از بینی، لرز، درد عضلانی، سر درد شدید، درد چشم وگلو درد  ممکنست دیده شود. مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آنفولانزا کاملا خوب شود اما در سرما خوردگی این مدت کوتاه تر است. اگرچه مردم اغلب واژه‌ی آنفولانزا را برای هر نوع بیماری به کار می‌برند که نشانه‌هایی مانند آنفولانزا دارد، لیکن آن یک بیماری ویروسی مجزا با نشانه‌های ویژه‌ی خود است و به‌طور معمول در زمان‌های ویژه‌ای از سال، پایان پاییز و طی زمستان، رخ می‌دهد.

آنفولانزا چگونه تشخیص داده می‌شود؟

متخصصان بهداشت به طور معمول آنفولانزا را از روی نشانه‌های آن تشخیص می‌دهند، به‌ویژه اگر موردهای مشابه زیادی از بیماری در جامعه دیده شود و مرکز بهداشت منطقه شیوع بیماری را تایید کرده باشد. به طور معمول به آزمون‌های مرسوم از افرادی که نشانه‌های شاخص آنفولانزا را دارند، نیازی نیست. به‌ندرت، با آزمون نمونه‌ی خون یا مایع بینی یا گلو، ویروس آنفولانزا را شناسایی می‌کنند

آنفولانزا چگونه درمان می‌شود؟

مراقبت و استراحت در خانه مهمترین چیزی است که برای تسکین نشانه‌های آنفولانزا نیاز هست. مصرف آنتی بیوتیک در بسیاری از موارد ابتلا به این بیماری اصلا ضرورتی ندارد، باوجود این، در برخی موارد و فقط به تشخیص و دستور  پزشک،  داروهای ضد ویروس برای کاهش مدت زمان بیماری و شدت نشانه‌ها نیز تجویز می گردد. این داروها به‌ویژه برای افراد مسن و کسانی که خطر شدت گرفتن پیامدهای بیماری در آنان بالاست، مفید هستند. مصرف این داروها را طی دو روز پس از بروز نخستین نشانه‌ها باید آغاز کرد

آیا ازبروز آنفولانزا می‌توان پیش‌گیری کرد؟

یش‌تر مردم بدون مشکل جدی از این بیماری رهایی می‌یابند. این بیماری تنها برای تعدادی از افراد جامعه پرعارضه تر است، وزارت بهداشت هرگز واکسیناسیون همگانی را برای آنفلوآنزا توصیه نمی کند. رعایت نکات بهداشت فردی مهمترین راه پیشگیری از بیماری است. شستشوی مرتب دستها با آب و صابون برای پیشگیری از آنفلوآنزا بسیار ضروری است، همچنین رعایت آداب تنفسی یعنی استفاده از دستمال در هنگام عطسه و سرفه و قرار دادن دستمال در کیسه پلاستیکی و سپس قرار دادن آن در سطل زباله اهمیت فوق العاده زیادی در پیشگیری از بیماری دارد.

رعایت فاصله حداقل یک متری با بیمار مبتلا به شدت توصیه می گردد و فرد مبتلا باید به اندازه کافی استراحت نماید، بنابراین از حضور در مدرسه یا محل کار تا زمانی که پزشک اجازه نداه است باید اکیدا خوددای شود. ضمنا لازم است افراد مبتلا به بیماری یا مشکوک به بیماری از بوسیدن و دست دادن با یکدیگر جدا خودداری کنند، از هرگونه خود درمانی خودداری نموده و به پزشک مراجعه نمایند.

 چه گروه هایی در معرض خطر بالای این بیماری هستند؟

افراد بالاتر از 65 سال، کودکان زیر 5 سال، مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی مزمن، خانم های باردار، مبتلایان به سرطان که تحت درمان هستند، مبتلایان به بیماری دیابت و نارسایی کلیه و کسانی که به هر دلیلی دچار نقص سیستم ایمنی هستند از جمله افراد در معرض خطر هستند که بیماری آنفلوآنزا در این افراد عارضه شدیدتری دارد و اگر بیماری به موقع  و به درستی تحت درمان نگیرد، ممکنست حتی منجر به مرگ شود.

در چه کسانی تزریق واکسن بر حسب نظر پزشک معالج توصیه می شود؟

استفاده از واکسن به افراد در معرض خطر بیماری شدید آنفلوانزا مانند:  افراد بالای ۶5 سال، افراد مقیم در آسایشگاه‌ها و اماکن نگهداری بیماران مزمن، بالغین و کودکان دارای بیماری مزمن ریوی و قلبی عروقی از قبیل آسم، بالغین و کودکان دارای بیماری‌هایی از قبیل بیماری‌های مزمن متابولیکی، نارسائی کلیوی هموگلوبینو پاتی‌ها، ضعف سیستم ایمنی- کودکان ۲۳ تا ۶ ماه، افرادی که به مدت طولانی تحت آسپرین درمانی بوده‌اند، زنانی که در فصول مختلف مستعد عفونت با ویروس آنفلوانزا در سه ماهه دوم و سوم حاملگی خواهند بود و همچنین افرادی که در معرض تماس بیماری آنفلوانزا قرار دارند از قبیل شاغلین در مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی- درمانی، شاغلین در اورژانس‌ها، شاغلین در مراکز گردشگری، پرسنل ارائه دهنده خدمات شهری (متوفیات- دفع زباله‌های عفونی) و کارکنان مرغداری‌ها (کارکنانی که در قسمت‌های ذبح و تکه نمودن و پرکندن و دفع اجساد مرغ‌ها فعالیت داشته‌اند) محدود می گردد.

معاونت بهداشتی- واحد آموزش سلامت

 

بیشتر بخوانید:

ویروس قاتل ١٥ قربانی گرفت ( موج اول آنفلوآنزا در کشور)

13 راه ارزان برای درمان آنفلوآنزا

آنفولانزا و سرماخوردگی  + اینفوگرافی

تفاوت آنفولانزا و سرماخوردگی + علائم تشخیص

 

چهارشنبه 6 آذر 1398  9:18 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon majid68 nazaninfatemeh ali_81 khaliln mohammad_43 fatemeh_75
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 3968
محل سکونت : اصفهان
چهارشنبه 6 آذر 1398  4:02 PM
تشکرات از این پست
aftabm ravabet_rasekhoon fatemeh_75
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 6267
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

در اویل آبانماه امسال خانواده ای را با چشم خودم دیدم که آنفولانزا همه را از پا انداخته بود...حدود 20 روز طول کشید تا به روز های عادی خودشون برگردند.الان هنوز هم سرفه های بعضی از اعضا ادامه دارد..هر کدام 4 تا 5 بار به دکتر رفتند....مواظب خودتون باشید.

پنج شنبه 7 آذر 1398  8:07 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon majid68 fatemeh_75
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1568
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

با سلام.

در فصل سرما همه باید مواظب باشند ممکن است یک سرما خوردگی ساده تبدیل به آنفلانزای خطرناک گردد.

جمعه 8 آذر 1398  11:20 AM
تشکرات از این پست
majid68 fatemeh_75 ravabet_rasekhoon
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 27225
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

بسیاری از مردم نمیدانند تفاوت آنفلوآنزا با سرماخوردگی عادی چیست. همین موضوع باعث میشود خوددرمانی کرده و یا دیرتر به پزشک مراجعه کنند. آنقدر دیر که دیگر این ویروس تمام بدنشان را درگیر کرده است. شباهت آنفلوآنزا با سرماخوردگی یکی از باورهای اشتباهی است که در بین عموم مردم رایج است. چرا که آنفلوآنزا هم ممکن است با علائم یک سرما خوردگی شدید مثل گلودرد، آبریزش بینی، عطسه، کوفتگی و سرفه بروز کند.

 

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

شنبه 9 آذر 1398  6:22 PM
تشکرات از این پست
majid68 fatemeh_75 ravabet_rasekhoon
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 3968
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

 

آنفلوانزا چه زمانی خطرناک می شود؟! / علائم این بیماری را بشناسید

 

تصویر آنفلوانزا چه زمانی خطرناک می شود؟! / علائم این بیماری را بشناسید

به گزارش جام جم آنلاین ، می توان از آنفولانزا پیشگیری کرد و پیش از آنکه به مرحله شدیدی برسد به سرعت آن را کنترل کرد.

در اینباره خلیل رزاقی پزشک داخلی به جام جم آنلاین گفت: آنفولانزا یا خفیف است و یا شدید. نوع شدید آن می تواند منجر به مرگ افراد هم بشود. این بیماری از سرماخوردگی به وجود می آید و علائم متعددی دارد.

رزاقی افزود: بیماری آنفولانزا علائم مختلفی دارد. عموما علائم این بیماری تب و لرز، سرفه، سوزش گلو، اسهال و استفراغ، سردرد، گرفتگی و دردناک شدن بدن و آبریزش بینی و یا کیپ شدن بینی هستند.

این پزشک تاکید کرد: اگر دوره بیماری طول کشید این موضوع بسیار خطرناک است چرا که می توان جان افراد را تهدید کند. آنفولانزا در صورت تداوم می تواند منجر به التهابات قلبی، مغزی و عضله ای شود و در مجموع در چند عضو بدن نارسایی ایجاد کند.

وی افزود: ما با یک عفونت ویروسی در بیماری آنفولانزا روبرو هستیم که واکنش های التهابی شدید در بدن فرد بیمار به وجود می آورد و مسمومیت عفونی به وجود می آورد که ممکن است به قیمت جان فرد تمام شود.

رزاقی با بیان اینکه آنفولانزای شدید دیگر بیماری های موجود در بدن فرد همانند آسم را تشدید می کند گفت: افراد بالای 65 سال، خانم های باردار، کودکان زیر 5 سال بیشتر به آنفولانزا مبتلا می شوند. افرادی هم که آسم ، دیابت و یا بیماری های قلبی نیز دارند باید بسیار مراقب باشند تا آنفولانزا نگیرند و به محض اینکه نخستین علائم آن را در بدن خود مشاهده کردند به سرعت به پزشک مراجعه کنند.

این پزشک داخلی در ادامه گفت: در مجموع افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید مراقب باشند.

این پزشک داخلی بیان داشت: ویروس آنفولانزا شامل سه نوع A، B، و C است. این ویروس ها از طریق مستقیم و غیرمستقیم گسترش پیدا می کنند.

وی با هشدار در رابطه با آنفولانزا در کودکان گفت: بروز آنفولانزا در بدن کودکان به شکل های مختلفی خود را نشان می دهد. گریه بدون اشک، صورت کبود، تنفس تند، تب شدید از این علائم هستند.

رزاقی با بیان اینکه سرگیجه، بدن درد ، ادرار نکردن و ... از دیگر علائم آنفولانزا در بزرگسالان محسوب می شوند نیز گفت: به سرعت باید آنفولانزا را کنترل کرد، اگر چنین اتفاقی نیفتاد فرد ممکن است به نارسایی های اعضای مختلف بدن مبتلا شود. ذات الریه نیز شدیدترین مشکل این بیماری است که گاهی اوقات منجر به مرگ افراد هم می شود.

وی یادآور شد: گرفتن جلوی بینی و دهان هنگام عطسه بدیهی ترین چیزی است که یک فرد مبتلا به آنفولانزا باید رعایت کند. معمولا یک فرد مبتلا به این بیماری یک روز پیش از ظهور علائم و پنج روز پس از آن ناقل بیماری است و هم خودش و هم دیگران باید رعایت کند.

این پزشک با تاکید بر استفاده از ماسک گفت: واکسن های تب فصلی بدن را از ویروس آنفولانزا حفظ می کند. این واکسن می تواند به صورت تزریقی باشد و یا اسپری. البته این واکسن و اسپری برای خانم های باردار، کودکان و افراد مبتلا به آسم پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه با شستن مداوم دست ها و گرفتن جلوی دهان و بینی و البته دوری کردن از محیط های شلوغ می توان از آنفولانزا پیشگیری کرد گفت: افراد مبتلا به این بیماری باید مایعات زیاد بخورند. مصرف دارو هم دقیقا باید بر اساس دستور پزشک باشد.

یک شنبه 10 آذر 1398  3:00 PM
تشکرات از این پست
fatemeh_75 ravabet_rasekhoon
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2386
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

باسلام،

بهترین راه درمان همان پیشگیری است که متاسفانه در حال حاضر زیاد رعایت نشده و این مسئله تحت شعاع مسائل دیگری مثل اقتصاد و مشکلات اجتماعی قرار می گیرد. مثلا در هنگام سرفه و عطسه از دستمال استفاده نمی شود به بهانه اینکه دستمال کاغذی گران شده یا دیگر مشکلات اقتصادی اجازه فکر کردن به این بیماری را نمی دهد. در حالیکه همین عدم رعایت موارد کوچک به کل جامعه و اجتماع اشاعه پیدا کرده و همه را دچار مشکل می کند. متاسفانه در بحث های فرهنگی بسیار فقیر تر از بحث های اقتصادی و مالی هستیم و برای اصلاح آن نه خودمان و نه مسئولین اقدامی نمی کنند.

سه شنبه 12 آذر 1398  12:23 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 2920
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

بهترین راه پیشگیری است%

«آذربایجان، سرِ ایران است»

S.D.Oskoui

 

جمعه 15 آذر 1398  11:29 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
tanhayi313
tanhayi313
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 4

پاسخ به:تفاوت سرما خوردگی با آنفولانزا + اینفوگرافی

فتبارک الله احسن الخالقین

 

سلام دوستان

بدن هوشمند انسان سالی دو بار در ابتدای بهار و آغاز پاییز، شروع به پاکسازی بدن از طریق خروج فضولات از راه های خروجی بدن مانند دهان و بینی و پوست و غیره میکند. بدیهی است که هر چه این فضولات و مواد زاید بدلیل تغذیه غلط و نیز درمانهای غلط ، بیشتر در بدن انباشته شده باشد،  خروج آن سخت تر و طولانی تر خواهد شد که از آن به حساسیت یا سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و غیره، تعبیر میشود.

این خیلی خوب است که بدن دارد اینها را بیرون میریزد و تخلیه میکند و البته بسته به مقدار و شدت فضولات، طبیعی است که بدن دچار التهاب شده و اذیت خواهد شد ولی اگر اعضای مهم انسان مانند قلب، دچار مشکل جدی نباشند، مطمئن باشید به هیچ وجه خدای نکرده این روند موجب مرگ نخواهد شد،به شرطی که جلوی خروج را نگیریم مخصوصا با مصرف آنتی بیوتیک که اشتباه بسیار بزرگی است. زیرا این مواد زاید یا به تعبیر دیگر، زباله هایی که باید از بدن خارج شوند، به جای خروج از بدن، در آنجا خشک میشود و میماند و سر منشاء بیماریهای به مراتب بدتر از قبل میشود.

البته بدن چند بار تلاش میکند تا آنها را دوباره خارج کند و هر بار شدیدتر میشود، چون انباشت بیشتری شده است، ولی ما گمان میکنیم دوباره سرما خورده ایم و این بار شدیدتر که ممکن است از آن به نام آنفلوآنزا یاد شود و با مصرف آنتی بیوتیک قویتر از قبل، اشتباه خود را تکرار میکنیم و باعث میشویم که این زباله ها خارج نشوند و در بدن حبس شوند.

اگر این زباله ها یا به قول امروزی ها عفونتها را باز هم اجازه خروج ندهیم، ممکن است بدن ما تصمیم بگیرد آنها را از جاهای دیگر مانند مقعد خارج کند که میشود بواسیر که امروزه باز هم با درمانهای غلط ، جلوی آن را میگیرند و بعد میشود فیستول که به مراتب سخت تر است.

ادامه غلط این روند و محبوس کردن این عفونتها در بدن، وقتی سرانجام راهی برای خروج نمی یابد، در جایی از بدن تجمع میکند و میشود غده و تومور و ...

 

یک شنبه 17 آذر 1398  7:09 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها