0

«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 40318
محل سکونت : اصفهان

«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

 

تشکوه که در فهرست میراث ملی ثبت شده، در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران قرار دارد. این کوه آتشین از گذشته‌های دور تاکنون شبانه‌روزی می‌سوزد. اما با وجود این جذابیت و شگفتی بی‌بدیل طبیعت، گردشگران برای رسیدن به این منطقه باید از مردم محلی کمک بگیرند، زیرا هیچ تابلویی برای نشان دادن مسیر رسیدن به این کوه وجود ندارد.

 

به خوزستان می‌روید؟ «تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید!

ایران از آن دست کشورهایی است که به دلیل شرایط آب‌وهوایی و اقلیمی از جاذبه‌های زیادی برخوردار است و علاوه بر این جذابیت‌ها، عجایب و دیدنی‌های طبیعی‌اش هم باعث می‌شود گردشگران از نقاط مختلف دنیا و حتی از اقصا نقاط ایران، کنجکاو بازدید از آن شوند.
"تشکوه" جایی که به آن کوه همیشه سوزان و جاویدان می‌گویند از آن شگفتی‌ها و عجایب طبیعی است که دیدنش خالی از لطف نیست. حالا که فصل پاییز است و زمان سفر به جنوب کشور، بد نیست اگر قصد سفر کردید بازدید از این کوه شگفت‌انگیز را از دست ندهید.

به خوزستان می‌روید؟ «تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید!

«تشکوه» کجاست؟

تشکوه یا کوه آتشین از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز در استان خوزستان است. تش در زبان محلی به معنای آتش است و به همین دلیل هم شعله‌های کوچک و بزرگ آن را تشکوه نامیده‌اند. تشکوه که در فهرست میراث ملی ثبت شده، در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و در مسیر خدیجه و ماماتین بعد از روستای گنبد لران قرار دارد. این کوه آتشین از گذشته‌های دور تاکنون شبانه‌روزی می‌سوزد. اما با وجود این جذابیت و شگفتی بی‌بدیل طبیعت، گردشگران برای رسیدن به این منطقه باید از مردم محلی کمک بگیرند، زیرا هیچ تابلویی برای نشان دادن مسیر رسیدن به این کوه وجود ندارد.

به خوزستان می‌روید؟ «تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید!

دلیل شعله‌ور بودن!

اگر دنبال این هستید که بدانید چرا تشکوه شعله‌ور است، بد نیست بدانید هیچ اتفاق غیرمعمول و ماورای طبیعی در این زمینه دخیل نیست. کارشناسان زمین‌شناسی معتقدند گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح، باعث شعله‌ور شدن کوه می‌شود. گازهای هیدروکربوری از لایه‌های مختلف زمین عبور می‌کنند و از هر درز و شکافی در سطح زمین به بیرون نشت کرده و شعله‌ور می‌شوند و همین باعث می‌َود کوه در تمام ایام آتشین و گداخته باشد.

شوخی با کوه آتشین!

یکی از چیزهایی که باعث می‌شود گردشگران در طراف کوه تجمع کنند و فضای شادی هم در آن حوالی ایجاد شود، کنجکاوی برای کاری است که بیشتر به یک آزمایش ساده شبیه است. اگر در گوشه و کنار تشکوه گودالی کوچک حفر کنید، می‌بینید که بلافاصله گاز طبیعی از گودال بیرون می‌آید و بعد از آن، به چشم خودتان می‌بینید که چطور از همان گودال کوچک شعله زبانه می‌کشد! این تنها کاری است که می‌توانید برای شعله‌ور کردن آتش در اطراف این کوه انجام‌دهید؛ چراکه از هیچ راه دیگری قادر نخواهید بود در اطراف تشکوه آتش روشن کنید. دلیلش هم این است که حجم گازهای متصاعد شده در اطراف این کوه به قدری زیاد است که ترکیب هوای اطراف را بهم زده وچون زور اکسیژن موجود به این گاز نمی‌رسد، بنابراین به هیچ وجه آتش دیگری در این منطقه روشن نخواهد شد.

آداب بازدید از "تشکوه"!

بهتر است بدانید فصل مناسب برای بازدید از تشکوه پاییز و بهترین زمان هم شب‌هنگام است. روشنی آتش این کوه در تاریکی شب جلوه زیبایی به منطقه می‌دهد؛ به گونه‌ای که تا به حال گردشگران بسیاری را در ساعات شب به سوی خود کشانده است.

به خوزستان می‌روید؟ «تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید!

شاید با دیدن شعله‌های روی کوه فکر کنید می‌شود همانجا بساط جوجه و کباب را علم کرد یا برای قلیانی که همراه برده‌اید، ذغالی آتش بزنید! اما اینطور نیست؛ چون شعله‌های کوه مناسب استفاده برای خوراک‌پزی نیستند. بهتر است تا فرصت باقی است از زیبایی این کوه سوزان لذت ببرید و عکس بیندازید. مساله دیگر اینکه برای رسیدن به تشکوه باید صبر و حوصله به خرج بدهید چون مسیر دسترسی به اینجا تقریبا دشوار است و در طول راه هم تابلوهای زیادی دیده نمی‌شود؛ بنابراین حتما از اپلیکیشن‌های مسیریاب یا راهنماهای محلی کمک بگیرید. از سوی دیگر به تشکوه که برسید امکانات رفاهی و گردشگری خاصی نمی‌بینید، پس نیازهای خود را از نزدیک‌ترین شهر تهیه کنید و پوشیدن لباس خنک را هم فراموش نکنید. برای اقامت هم می‌توانید به رامهرز بازگردید و یا در روستای گنبد لران از مردم روستایی و محلی اتاقی اجاره کنید.

کوهی که همزاد دارد!

غیر از تشکوه در نزدیکی شهر صنعتی امیدیه و منطقه آغاجاری نیز کوهی وجود دارد که مردم محلی آن را "کوه سوخته" می‌نامند. کوه سوخته کوچک‌تر از تشکوه است و رنگ سیاه کوه، آن را از سلسله جبال اطرافش مجزا کرده است. نقطه تشابه کوه سوخته و تشکوه در این است که در کوه سوخته هم شاهد شعله‌های آتش هستیم. به این صورت که از لابه‌لای خاک و سنگ‌های کوه سوخته، زبانه‌های آتش بیرون می‌آید و دود سیاهی را راهی آسمان می‌کند. این دود باعث می‌شود تا فضای اطراف چشمه‌های آتش این کوه نیز سیاه‌رنگ به نظر برسد. نکته جالب اینکه در قله کوه زمین‌لرزه یا رانش زمین، شکاف عمیقی را به وجود آورده که دهانه اصلی خروج گاز بوده و آتش از درون آن شعله‌ور است. کوه سوخته امیدیه به دلیل شکل و شمایل ظاهری و آثار و شواهد هیدروکربوری در سطح زمین یک اثر ژئوتوریسمی ارزشمند و گرانبها در حوزه زمین‌شناسی است که نه تنها برای زمین‌شناسان، بلکه برای همه علاقمندان به طبیعت جذاب و دیدنی به نظر می‌رسد.

ایرنا

چهارشنبه 29 آبان 1398  10:58 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon zahra_53 majid68 khaliln geograf_reza fatemeh_75 nazaninfatemeh ali_81
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 6267
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

واقعا ایران چه جاهای دیدنی داره...کاملا طبیعی و دیدنی....من به شخصه خیلی دوست دارم اینجا را ببینم..

ممنون از ارسال خوبتون

پنج شنبه 30 آبان 1398  2:52 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 mohammad_43 ravabet_rasekhoon geograf_reza
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 3968
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

خیلی جالبه . حتما باید از نزدیک ببینم .

جمعه 1 آذر 1398  3:34 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 ravabet_rasekhoon geograf_reza
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1568
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

جالب بود ممنون.اگر بیاییم حتماً می رویم.

شنبه 2 آذر 1398  8:48 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 ravabet_rasekhoon geograf_reza
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2386
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:«تشکوه» همیشه سوزان را از دست ندهید

باسلام،

این همه نعمت الهی و منابع سرشار از گاز و انرژی در این سرزمین وجود دارد اما ما فقط به چشم یک جاذبه گردشگری و توریستی (آن هم فقط داخلی و نه خارجی) به آن نگاه می کنیم. باید در طرز تلقی و فکرمان تجدید نظر کنیم.

سه شنبه 5 آذر 1398  12:22 AM
تشکرات از این پست
geograf_reza mohammad_43 ravabet_rasekhoon
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 9616
محل سکونت : اصفهان
سه شنبه 5 آذر 1398  10:10 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 ravabet_rasekhoon aftabm
دسترسی سریع به انجمن ها