بیانات رهبر انقلاب درباره طرح مدیریت مصرف سوخت

aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 5542

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در درس خارج فقه خود، بیاناتی را درباره مدیریت مصرف سوخت ایراد کردند.

مشروح بیانات رهبر انقلاب درباره طرح مدیریت مصرف سوخت به این شرح است:‌

بسم الله الرحمن الرحیم
و الحمدللّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنة اللّه علی اعدائهم اجمعین
قبل از اینکه بحث را شروع بکنیم، من عرض بکنم که در این یکی دو روز خب یک حوادثی به دنبال مصوبه‌ی سران کشور، سران قوا اتفاق افتاد؛ دیروز، دیشب، پریشب، در برخی از شهر‌های کشور، و
متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد، از این کار‌ها هم شد در این یکی دو روزه. چند نکته را باید توجه داشت؛

اولاً وقتی یک چیزی مصوبه‌ی سران کشور هست، آدم باید با چشم خوشبینی به او نگاه کند، بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم، گفتم هم به آقایان؛ گفتم من، چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ی بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب میدانند بعضی‌ها مضر میدانند، بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم؛ این یک نکته.

نکته‌ی دوم اینکه خب بله، یقیناً بعضی از مردم از این تصمیم یا نگران می‌شوند یا ناراحت می‌شوند یا به ضررشان است یا خیال می‌کنند به ضررشان است به هر تقدیر ناراضی میشوند، لکن آتش زدن به فلان بانک این کار مردم نیست، این کار اشرار است؛ کار اشرار است، این را باید توجه داشت. در یک چنین حوادثی معمولاً اشرار، کینه‌ورزان، انسان‌های ناباب وارد میدان می‌شوند، گاهی بعضی از جوان‌ها هم از روی هیجان با این‌ها همراهی می‌کنند و این‌جور مفاسد را به بار می‌آوردند. این مفاسد هیچ مشکلی را درست نمی‌کند جز اینکه علاوه‌ی بر هر مشکلی که هست، ناامنی را هم اضافه می‌کند. ناامنی بزرگ‌ترین مصیبت برای هر کشوری است، برای هر جامعه‌ای است، این‌ها قصدشان این است. شما ملاحظه کنید در این دو روز تقریباً یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همه‌ی مراکز شرارت دنیا علیه ما این کار‌ها را تشویق کردند، از خانواده‌ی منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه‌ی خبیث و جنایتکار منافقین، این‌ها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جا‌های دیگر دارند تشویق می‌کنند ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد. من عرضم این است هیچ کس به این اشرار کمک نکند، هیچ انسان عاقل و شایسته‌ای که به کشور خودش علاقه‌مند است، به زندگی راحت خودش علاقه‌مند است، به این‌ها نباید کمک بکند؛ این‌ها اشرارند، این کار‌ها کار مردم معمولی نیست.

مسئولین هم البته دقّت کنند، مواظبت کنند، هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند. حالا من دیروز دیدم در تلویزیون که بعضی از مسئولین محترم آمدند گفتند که ما مراقبیم که این افزایش قیمت موجب افزایش قیمت اجناس و کالا‌ها نشود؛ خب بله این مهم است، چون الان گرانی هست، بنا باشد باز اضافه بشود گرانی خب این برای مردم خیلی مشکلات درست میکند، باید مراقبت کنند. این مراقبت‌ها را این‌ها بکنند، مسئولین حفظ امنیت کشور هم به وظایفشان عمل کنند، مردم عزیز ما هم که خوشبختانه در قضایای گوناگون این کشور بصیرت خودشان را، آگاهی خودشان را نشان دادند بدانند که این حوادث تلخ از ناحیه‌ی کیست و چگونه است، این آتش زدن و خراب کردن و ویران کردن و دعوا کردن و ناامنی ایجاد کردن مال چه کسی است، این را بفهمند توجه کنند که میفهمند هم مردم ملتفتند، و از این‌ها فاصله بگیرند. این آن توصیه‌ی ما است، مسئولین کشور هم به وظایف‌شان به طور جدی عمل کنند.

گزارش خبرگزاری صدا و سيما؛

یک شنبه 26 آبان 1398  8:49 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon siryahya mohammad_43 hosinsaeidi majid68 zahra_53 fatemeh_75 ali_81
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی2
تعداد پست ها : 4648

پاسخ به:بیانات رهبر انقلاب درباره طرح مدیریت مصرف سوخت

بیانات رهبری حسن الخطاب برای همه است . باید مورد توجه مسئولان و عموم مردم باشد.

دوشنبه 27 آبان 1398  1:23 PM
تشکرات از این پست
aftabm majid68 zahra_53 mohammad_43
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 5542

چند نکته در بیانات رهبری در خصوص بنزین

1- امام و رهبری پایبند به #جمهوریت نظام هستند و حمایت رهبری از مسئولان، دفاع از مردم سالاری و قانون اساسی است. حضرت امام هم از دولت برآمده از رای مردم حمایت می کرد حتی اگر رئیس جمهور این دولت بنی صدر باشد.

2- دفاع رهبری از دولتی که محبوبیت آن به کمترین حد ممکن رسیده و بیشترین زاویه را با ایشان داشته است فقط نشان دهند یک چیز است: ذره ای هوای نفس و کینه جویی و انتقام گیری در وجود این سید جلیل القدر وجود ندارد بلکه فقط به فکر مصالح کشور است.

3 -برخی از طرحهای مهم مثل #برجام مورد نظر رهبری نبوده اند اما به خاطر اینکه دولت و مجلس برآمده از رای مردم آنرا خواسته اند رهبری پذیرفته است. بنابراین حمایت رهبری از دولت به معنای موافقت با همه تصمیمات آنها نیست.

4- رهبری معتقد به اصلاح مصرف سوخت هستند اما امروز از افزایش قیمت بنزین به این شکل حمایت نکردند چون فرمودند نظرات کارشناسان در این خصوص متفاوت است و با بیان جمله «مسئولین هم البته دقّت کنند هرچه ممکن است از مشکلات این کار کم کنند» راه را برای اصلاح این مصوبه باز گذاشتند

5- و اینکه رهبرانقلاب راهکار اصلی برای مدیریت کشور را کار_کارشناسی وساختارهای قانونی می دانند بنابرانی مجلس می تواند این مصوبه را اصلاح کند.

دوشنبه 27 آبان 1398  1:26 PM
تشکرات از این پست
majid68 zahra_53 mohammad_43
majid68
majid68
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 2400

تبیان بررسی می‌کند

چرا رهبری از طرح بنزین دولت دفاع کرد؟

رهبر معظم انقلاب سهیمه‌بندی بنزین و دونرخی شدن آن را تصمیم سران سه قوه و بر اساس نظر کارشناسی دانستند و در عین حال تاکید کردند مسئولان نسبت به جلوگیری از گرانی و مشکلات مردم دقت مضاعف داشته باشند.

اعتراض پاییز 98

چرا اینجوری شد؟

حقیقت اینست که فارغ از اصل موضوع، دولت شروع خوبی نداشت.
اول اینکه بدترین نوع اطلاع‌رسانی را انتخاب کرد. می‌توانست رییس دولت بیاید همان شب و در ساعت 00 اعلام و با مردم صحبت کند و دلایل تصمیم را بیان کند. اما مردم صبح تعطیل با یک اطلاعیه روبه‌رو شدند و حجم احساسی از دیده نشدن و محترم نشمردنشان.
دوم اینکه دولت کار را شروع نکرده، در مواجهه با پدیده به‌ جای اینکه از طرح دفاع و استدلال کند شروع کرد به اینکه این مصوبه سران قواست و... دولت بی‌اعتمادبه‌نفس بود. انگار از همان اول دنبال شریک گناه می‌گشت.
سوم اینکه آقای دولت در هفته قبل دو سفر استانی داشت. سفری که در نقش یک رویداد رسانه‌ای بهترین ابزار بود برای ایجاد آمادگی در افکار عمومی برای این تصمیم بزرگ اما تبدیل شد به نطق‌های اختلافی و دعوای دو قوه و ایجاد التهاب در جامعه نتیجه‌اش شد.

نتیجه چه شد؟

مردم و نخبگان توجیه نبودند. صبح از خواب بلند شدند احساس کردند به آن‌ها توهین شده و قدرت مالیشان کاهش پیدا کرده است. مسئولینی احساس کردند چوب نارضایتی بالاست و باید صف خود را در آستانه انتخابات از دولت جدا کنند یا دلسوزانی که نگران حال مردم بودند. مردم ناراضی و نگران بودند. حاکمیت هم یکپارچه در برابر این تصمیم نبود و دچار اختلال بود. این نارضایتی و این اختلال در صف مسئولین، فرصت رخنه و انحراف از مسیر درست را می‌داد.

چرا نگران باشیم؟

هفته پیش اردوغان خبر داد که می‌خواهند حوادث عراق را به ایران سرایت بدهند. رهبری قبل از این اتفاقات و در دیدار پدافند دو مرتبه به فتنه جدید هشدار داد و در کنارش ما هنوز دور نشده‌ایم از تجربه آشوب‌های دی 96 و تابستان داغ 97.
تجربه نشان داده است رهبری در میدان است. آنجا که خلاء است شجاعانه وارد میدان می‌شود. دو خلا بزرگ این روزها را بر غبار فضا می‌افزود. اول اینکه موضع رهبری موجب شد تا صف مسئولین و نخبگان یکپارچه شود تا مسئله واقعی حل شود و رخنه از بین برود. رخنه بسیار خطرناک است. در اطراف کشورمان تجربه‌اش را دیدیم. فرض کنید مجلس امروز طرح سوال از رییس‌جمهور را پیش می‌کشید؟ طرح دو فوریتی لغو آن را به صحن می‌آورد؟ چه می‌شد؟ درون حاکمیت بحث و جدل‌های زمان‌بر دوای درد مردم نبود و از آن طرف هم جماعت آشوب نقطه تمرکزی برای تجمع پیدا می‌کردند و تازه اول شکل‌گیری آشوب گسترده بود و در پی آن به‌ خطر افتادن کسب‌ و کارهای مردم، برهم خوردن امنیت که مقدمه هر اقدامی است.
دوم اینکه رهبری در خلا صحبت مسئولین طرح و عدم توجیه مردم وارد شد از مسئولین ضمنی تضمین گرفتند و البته هشدار دادند که مطابق وعده‌شان مراقب گرانی باشند.

چه باید کرد؟

رهبری شجاعانه وارد میدان شد. و حالا یکی از اهداف رسانه‌ای دشمن روشن‌تر عمل می‌کند. اعتراضات به سمت او سوق پیدا می‌کند. همه می‌دانند که سوخت و بنزین را بالاخره باید چاره‌ای کرد. این وضعیت نه عدالت است و نه الگوی صحیح مصرف و نیاز به یک جراحی بزرگ بوده است و حالا آن اتفاق افتاده است. اما اینکه «الان زمانش بود؟ و یا این نحوه رفتار با این جزئیات باید صورت می‌گرفت؟» را چه جایی بهتر از آنی که باید اجرایش کند و مردم انتخابش کرده‌اند. این مجوز را مجلس هم در طرح کلی بودجه هر ساله به همین استدلال به دولت وامی‌گذارد و حالا که مستظهر به مصوبه سران قواست و یک تصمیم ملی است باید نگرانی‌هایش را رفع و طرح را اصلاح و تکمیل کرد.

دوشنبه 27 آبان 1398  2:50 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 mohammad_43
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 2132

جانم فدای رهبر...

«آذربایجان، سرِ ایران است»

S.D.Oskoui

دوشنبه 27 آبان 1398  3:53 PM