تشرف در دوران غیبت

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5542
محل سکونت : اصفهان

تشرف در دوران غیبت

تشرف در دوران غیبت

 آیا امکان تشرف به محضر حضرت ولی‌عصر (عج الله فرجه) در دوران غیبت وجود دارد؟
اگر بله، آیا همه کسانی که ادّعای تشرف دارند، خود حضرت را ملاقات کرده‌اند؟


 يكی از نكته‏‌هايی كه همه علمای شيعه در اين زمينه بر آن اتّفاق نظر دارند، اين است كه در عصر #غيبت_كبرا، باب نيابت و سفارت، به گونه‌‏ای كه در مورد نايبان خاصّ آن حضرت و در دوران #غيبت_صغرا وجود داشت، بسته شده است. ازاين‌‏رو، هيچ‏كس نمي‏ تواند ادّعا كند كه با آن حضرت در ارتباط است و هر زمان اراده كند، می‌تواند با ايشان ملاقات كند يا به طور خاص از سوی ايشان #نيابت يافته است كه اموری را به انجام رساند يا دستورهايی را به مردم ابلاغ كند.

:: نكته ديگری كه بسياری از علمای #شيعه در كتاب‌‏ها و آثار خود به آن اشاره كرده‌‏اند، اين است كه #ملاقات با امام زمان (عج الله فرجه) مستلزم شايستگی‌‏های ويژه‌‏ای است كه حتّی بسياری از بزرگان به آن دست نيافتند و گروهی هم كه به اين توفيق دست يافتند، با تلاش‌‏هاي فراوانی بوده است.


:: حضرت آیت‌الله ناصری نيز در اين باره می‌فرمايد:
بسياری از كسانی كه ادّعای تشرّف به محضر آن حضرت را داشته‌‏اند و گاه‏‌گاه واقعاً از فيض آن حضرت نيز برخوردار شده‌‏اند، نه ايشان كه يكی از ياران خاصّ ايشان را زيارت كرده‏‌اند؛ چه، همواره پنج گروه از اوّليا در محضر آن ولی مطلق به سر می‌‏برند و در خدمت ايشان از جان و دل می‌كوشند. اينان اوتاد، نجبا، نقبا، رجال الغيب و صلحا هستند كه اگرچه از جنس ديگر مردمانند، به مراتبی از #تهذيب نفس و جلای باطن نايل شده‏‌اند كه می‌‏توانند در محضر آن حضرت به سر برند. طُرفه آنكه غير از طبقه صلحا، گويا بقيه اين طبقات دارای تشرّف اختياری هستند و می‌‏توانند در هر لحظه‌‏ای كه طلب كنند، به محضر ايشان بار يابند.
اگرچه شمار اينان به درستی بر ما معلوم نيست، گويا جمعيت حاضر در محضر آن حضرت، بيش از پانصد نفر هستند. اينان دايماً در فرمان آن حضرتند و حوايج شيعيان و محبّان ايشان را به فرمان آن حضرت روا می‌دارند. از اين روست كه شماری از كسانی كه ادّعای #تشرّف به محضر آن حضرت را دارند، هر چند واقعاً مورد نظر و فيض خاصّ آن حضرت واقع شده‌‏اند، امّا نه خود ايشان، بلكه يكی از #ياران_خاصّ ايشان را زيارت كرده‏‌اند.

 پرسش از موعود
شبهات #احکام

شنبه 25 آبان 1398  12:33 PM
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh mohammad_43 victoryone
دسترسی سریع به انجمن ها