امامزاده رحمان و زيد یا سه گنبدان

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 8423
محل سکونت : اصفهان

امامزاده رحمان و زيد یا سه گنبدان

 

اماکن زیارتی
جاذبه های گردشگری استان البرز

در جوار تپه باستاني پلنگ آباد ، بنايي با سه گنبد رفيع وجود دارد كه به امامزاده رحمان و زيد و يا امامزاده سه گنبدان معروف است. وجود امامزاده رحمان و زيد بهانه قابل قبولي است كه مردم نام روستاي خود را به ” رحمانيه ” تغيير دهند .
بناي امامزاده تشكيل شده از سه تالار مربع شكل كه سقف آنها گنبدي و داخل دوتاي آن ضريح چوبي فرسوده امامزاده و سومي كه به شدت درحال ويراني و كاملا تخليه است.
بناي يادشده ، آثاري از معماري دوران ايلخاني ، تيموري و صفوي را در خود دارد. مردم محلي و مسئولان اداره اوقاف ، زيد و رحمان را از نوادگان امام جعفر صادق(ع) مي دانند . ولي شجره نسب مكتوبي از آن در دست نيست.

al1
وجود سفال هاي قرن هشتم تا دهم در تپه باستاني پلنگ آباد و سبك معماري امامزاده رحمان و زيد كه همزمان با سفال هاست ، نزديكي بودن زمان آنها را ثابت مي كند.
دهستان پلنگ آباد ، در نيمه شرقي بخش اشتهارد واقع شده است. وجود امامزاده رحمان و زيد در مركز اين دهستان ، بهانه خوبي بوده كه اسم روستاي پلنگ آباد به “رحمانيه” تغيير يابد .
گسترش شهري ماهدشت ، موجب اتصال بخش مركزي كرج به بخش اشتهارد از دهستان پلنگ آباد شده است . سردارآباد و احمدآباد و راشته، شرقي ترين آبادي هاي رحمانيه هستند كه تقريبا به غرب ماهدشت متصل شده اند .

 

نقشه گردشگری ، نقشه راهنمای مسیر

+−

Leaflet | Map data (c)OpenStreetMap

 

پنج شنبه 23 آبان 1398  1:56 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها