روایتی دردناک از پروانه هایی که در آتش تحریم می سوزند

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 4648
محل سکونت : کرمانشاه

روایتی دردناک از پروانه هایی که در آتش تحریم می سوزند

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند +تصاویر

 

بیماری ای‌ بی یا پروانه‌ای جزو بیماری‌های خاص است که بازگشت تحریم‌ها، مبتلایان آن را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

همین چند ماه قبل بود که صحبت‌های برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران منتشر شد که در آن گفته بود تحریم‌های آمریکا شامل مواد غذایی، دارویی و اقلام بشردوستانه نمی‌شود. او ویدئویی را منتشر و در آن ایران را متهم کرده بود که ادعاهای دروغ درباره تحریم‌های آمریکا گفته است؛ «ایالات متحده احترام زیادی برای مردم ایران قائل است و نمی خواهد مانع دسترسی آنها به تجهیزات و خدمات پزشکی شود.»این در حالی است که همان زمان هم مقامات داخلی و هم دبیر کل سازمان ملل در این‌باره موضع‌گیری کردند.

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

دبیرکل سازمان ملل گفته بود: « تحریم‌ها و محدودیت‌های بانکی ایران ممکن است به طور غیرقانونی بر تولید، دسترسی و توزیع داروها، تجهیزات و لوازم پزشکی در ایران تأثیر بگذارد. همچنین داروهای خارجی به ویژه داروهای تخصصی مورد نیاز برای درمان بیماری‌های صعب العلاج همچون سرطان، بیماری‌های قلبی، تالاسمی و ام اس یا بیماری‌های نادر از اوایل سال ۲۰۱۸ در ایران کمیاب شده‌اند.»

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

در همین حین نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران شهریور امسال عنوان کرده بود که «با آن که تحریم‌های آمریکا به روشی مهندسی شده ‌ند که ممکن است به نظر برسد دسترسی بشردوستانه به مواد غذایی و دارو را هدف قرار نمی‌دهند اما در عمل، تحریم‌های آمریکا همانند یک ابزار در جنگ اقتصادی است.

تحریم های بانکی اعمال شده بر ایران بیش از پیش خطرناک هستند. این تحریم ها سبب ایجاد اختلال در روند دسترسی مردم ایران به ویژه افراد فقیر، سالخورده، کودکان، زنان و بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن به داروهای مورد نیاز آنها شده است. داروها بیش از پیش گران شده‌اند و کیفیت آنها نیز کاهش یافته است.»

وزیر بهداشت هم تاکید کرده بود که تحریم‌های ظالمانه و غیر منطقی دولت آمریکا علیرغم ادعای آنها بر آزادی عمل در تهیه دارو و غذا، مشکلات فراوانی برای نظام سلامت کشور فراهم نموده که در آینده نزدیک اثرات نامطلوب آن گریبان مردم کشورمان را خواهد گرفت.

حالا  کمتر از گذشت دو ماه از صحبت مقامات نخستین تاثیر این تحریم‌ها باعث مرگ ۱۵ بیمار پروانه‌ای در کشور شده است.

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

چون تحریم هستید، سهمیه پانسمان نمی‌فرستیم

بیماری ای‌بی یا پروانه‌ای جزو بیماری‌های خاص است و از سال ۹۴ خانه‌ ای‌بی برای کمک و تامین داروهای این بیماران فعالیت می‌کند.

سید حمیدرضا هاشمی گلپایگانی، مدیر عامل این خانه در مصاحبه تازه‌ای با اشاره به اینکه یکی از نیازهای مهم این بیماران پانسمان میپلکس است، گفته «میپلکس از سال ۹۵ توسط وزارت بهداشت برای کودکان ای‌بی تهیه می‌شد، ولی بعد از بازگشت دوباره تحریم‌ها در اردیبهشت سال ۹۷، ما با عدم واردات پانسمان میپلکس مواجه شدیم. با نهادهای مختلف رایزنی کردیم، اما نتوانستند پانسمان مورد نیاز را وارد کنند. همچنین با شرکت سوئدی که تنها تولیدکننده این پانسمان در دنیا است، نامه‌نگاری کردیم. این شرکت سوئدی طی نامه‌ای رسما اعلام کرد که کشور شما در تحریم است و ما نمی‌توانیم سهمیه پانسمانتان را ارسال کنیم.»

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

مرگ ۱۵ کودک به خاطر تحریم

این پانسمان برای بیماران پروانه‌ای و مخصوصا بچه‌ها اهمیت زیادی دارد، او می‌گوید: «ما زخم، درد و عفونت را در اندام بیماران ای‌بی می‌بینیم، اگر پانسمان داشته باشد، ۸۰ درصد مشکلات آنها حل می‌شود. می‌تواند لباس بپوشد و لباس جذب زخمش نشود. فقط در این شرایط کودک ای‌بی می‌تواند به مدرسه برود و بخاطر عدم دسترسی کودکان ای‌بی به پانسمان میپلکس، حداقل ۱۵ نفر به خاطر عفونت فوت کرده‌اند. ما این موضوع را به گوش مسئولان مربوطه، وزارت بهداشت و وزارت کشور رسانده‌ایم، ولی بیشتر از این کاری نمی‌توانیم انجام دهیم.»

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

پانسمان میپلکس حق بچه‌های ای‌بی است

معصومه عطا یکی از بیماران ای‌بی است که در گفت‌وگو با مهر این‌طور می‌گوید: «تنها چیزی که برای ما کمی آرامش دارد، همین پانسمان‌های میپلکس هستند که وقتی از آن‌ها استفاده می‌کنیم زخم آرام می‌شود و می‌توانیم به کارهای دیگر برسیم.»

او می‌گوید تهیه این پانسمان‌ها به شکل شخصی امکان‌پذیر نیست و وزارت بهداشت در اختیار خانه ای‌بی می‌گذارد. اما چون این اتفاق دیر به دیر و در تعداد کم می‌افتد، همه نمی‌توانند از این پانسمان داشته باشند. «تعداد پانسمان‌ها کم است و ۷۰۰-۸۰۰ نفر بیمار هستند که باید پانسمان داشته باشند. از طرفی تعداد آن هم کم است و به همه زخم‌ها نمی‌رسد. باید برای زخم‌های واجب‌تر استفاده کنیم و بقیه زخم‌ها همچنان با گاز استریل بسته می‌شوند.»

روایتی دردناک از پروانه‌هایی که در آتش تحریم می‌سوزند؟ +تصاویر

واکنش وزارت بهداشت به فوت ۱۵ بیمار ای‌بی

بعد از اعلام خبر درگذشت ۱۵ بیمار کودک ای‌بی توسط مدیر خانه ای‌بی و همچنین نبود پانسمان میپلکس، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو در این‌باره اظهار نظر کرده و گفته است: «وزارت بهداشت امسال از طریق کانال‌های مختلف حدود ۱۸ هزار قطعه پانسمان میپلکس متناسب با مصرف بیماران را تأمین کرده است که بخشی از آن از گمرک کشور ترخیص و تحویل خانه‌ ای‌بی‌ داده شده و بخش دیگر نیز تا آخر آبان ماه تحویل خانه‌ ای‌بی‌ خواهد شد.»

او ادامه داده که «قبل از تحریم‌ها و در سال‌های ۹۵ و ۹۶ حدود ۳۶ هزار قطعه پانسمان ای‌بی‌ از طریق یک کمپانی سوئدی در اختیار ایران قرار گرفت، بعد از آنکه این کمپانی تأمین پانسمان‌ها را به مشکل انداخت با پیگیری‌های وزارت امور خارجه سال ۹۸ نزدیک به ۵۰ درصد رقم واردات پانسمان میپلکس در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تحویل بیماران شد که البته میزان مصرف پانسمان‌ها مطابق سال‌های گذشته است و کمبودی وجود نداشته است.»

سیدحسین صفوی درباره فوت ۱۵ کودک نیز عنوان کرد «فوت ۱۵ کودک به‌خاطر نبود پانسمان تنها در حد یک ادعا است، البته نمی‌توان منکر این قضیه شد که عدم دسترسی به پانسمان شرایط بیمار را وخیم می‌کند. این پانسمان‌ها زخم‌های عمیق را می‌پوشانند و مانع چسبندگی لباس روی زخم می‌شوند.»

منبع: مهر

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،

بیشتر بخوانید

بيماری ای بی چیست؟ علایم و درمان بیماری

( تحریم خاموش)

سه شنبه 21 آبان 1398  7:44 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon aftabm ali_81 khaliln zahra_53 fatemeh_75 majid68
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2323
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:روایتی دردناک از پروانه هایی که در آتش تحریم می سوزند

باسلام،

امیدوارم که شر آنهایی که دانسته و با اطلاع از مشکلات فعلی مملکت و تنها به صرف منافع مالی و اغراض سیاسی باعث شعله ور ماندن آتش مشکلات به هر شکلی می شوند به خواست خداوند متعال و نظر آقا امام زمان (عج) از این مملکت رخت بربندند تا حق حیات و زندگی برای تمامی اقشار جامعه فراهم آید. منظور از افراد آنهایی هستند که مانع پیشرفت کشور و سرخوردگی بسیاری از متخصصان آن و کوچ اجباریشان از مملکت می باشد. همان هایی که با کمال وقاحت پول های کلان را به جیب زده و مدعی مسلمانی هستند اما حق افراد شایسته و مستحقق را می خورند و سپس ادعا می کنند که دشمن در پس همه این پلیدی ها و شیطان صفتی هاست نه چیزی فراتر از اینها. ای کاش متخصصین مملکت که در خارج از ایران به پیشرفت هایی دست پیدا می کنند بدانند که از کجا ریشه گرفته اند. اللهم عجل لولیک الفرج

چهارشنبه 22 آبان 1398  5:22 PM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi ravabet_rasekhoon aftabm
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1346
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:روایتی دردناک از پروانه هایی که در آتش تحریم می سوزند

خدای تعالی بانیان وعاملان اصلی را نابود گرداند.

پنج شنبه 23 آبان 1398  5:07 PM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi ravabet_rasekhoon aftabm
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 2483
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:روایتی دردناک از پروانه هایی که در آتش تحریم می سوزند

خدا انشالله سلامتی عنایت فرماید. . عاملان این مشکل را هر چه زودتر به عذاب الیم گرفتار کند .

دوشنبه 4 آذر 1398  6:45 PM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
دسترسی سریع به انجمن ها