معرفی کتاب « اربعین جهانی دیگر»

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 5652
محل سکونت : کرمانشاه

معرفی کتاب « اربعین جهانی دیگر»

معرفی کتاب «اربعین جهانی دیگر»/ جلوه‌های معرفت‌افزای اربعین

معرفی کتاب «اربعین جهانی دیگر»/ جلوه‌های معرفت‌افزای اربعین

کتاب «اربعین جهانی دیگر» در سه فصل به افزایش معرفت مخاطبان خود درباره این پدیده کمک می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، در اربعین، امکان تجربه یک جهان دیگر فراهم می‌شود و با کنش‌هایی در اجتماع دینی مواجه می‌شویم که به فراهم سازی امکان تجربه‌ای متعالی منجر می‌شود. تجربه‌ای که در اربعین اتفاق می‌افتد گویی پای خدا را در تاریخ باز می‌کند و کتاب «اربعین جهانی دیگر» با در نظر گرفتن همین موضوع مطالب خود را عرضه می کند. در واقع این اثر جلد دوم کتاب «مدنیت، عقلانیت، معنویت در بستر اربعین» است که سه فصل دارد.

در فصل اول کتاب «اربعین جهانی دیگر» سه نشست تخصصی درباره حماسه بزرگ اجتماعی، مذهبی و سیاسی اربعین شامل «اربعین؛ الهیات اجتماعی و تمدن‌زایی اسلامی»، «ظرفیت‌های اربعین در تحقق جامعه منتظر مهدوی» و «اربعین و ارتباطات فرهنگی» بررسی شده است.

در فصل دوم یازده گفتار درباره ابعاد گسترده اربعین ارائه شده است مانند جایگاه قیام حسینی در حرکت تاریخ، فهم اربعین در چارچوب مفهوم اجتماعی، ظرفیت‌های سیاسی‌ـ اجتماعی اربعین و...

فصل سوم کتاب نیز به مقالات مرتبط با این واقعه عظیم پرداخته است. مقالاتی همچون ظرفیت‌های تمدنی اربعین، نشانه‌هایی به رهایی؛ خرده‌روایت‌هایی از راهپیمایی اربعین، ابررویداد اربعین جلوه‌ای از گردشگری دینی.

کتاب اربعین جهانی دیگر به کوشش مسعود معینی پور و همکاری پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی به همت انتشارات سوره مهر به بهای ۵۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ منتشر شده است.

شنبه 27 مهر 1398  12:53 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها