پر خوری ممنوع

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 3620
محل سکونت : کرمانشاه

پر خوری ممنوع

پرخوری ممنوع

سرچشمه بسيارى از بيماري ها، غذاهاى اضافى است از این رو راهی جز رعايت اعتدال در خوردن غذا نيست.

پرخوری ممنوع

پرخوری ممنوع

در آيه 31 سوره اعراف به عنوان يك قانون هميشگى كه شامل تمام عصر ها و قرن ها مى ‏شود دستور مى ‏دهد كه «اى فرزندان آدم! زينت خود را به هنگام رفتن به مسجد با خود داشته باشيد» (يا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِنْدَ كُلِّ مَسْجِدٍ).

در جمله بعد اشاره به مواهب و نعمت های ديگر يعنى خوردني ها و آشاميدني هاى پاك و پاكيزه مى‏ كند، مى ‏گويد از آن ها «بخوريد و بنوشيد» (وَ كُلُوا وَ اشْرَبُوا).

اما چون طبع زياده طلب انسان، ممكن است از اين دو دستور سوء استفاده كند و به جاى استفاده عاقلانه و اعتدال آميز از پوشش و تغذيه صحيح، راه تجمل پرستى و اسراف و تبذير را پيش گيرد، بلافاصله اضافه مى ‏كند: «ولى اسراف نكنيد كه خدا مسرفان را دوست نمى ‏دارد» (وَ لا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ).

جمله «بخوريد و بياشاميد و اسراف نكنيد» يكى از مهمترين دستورات بهداشتى است، زيرا سرچشمه بسيارى از بيماري ها، غذاهاى اضافى است كه به صورت جذب نشده در بدن انسان باقى مى ‏ماند، اين مواد اضافى هم بار سنگينى است براى قلب و ساير دستگاه هاى بدن، و هم منبع آماده ‏اى براى انواع عفونت ها و بيماري ها است. و عامل اصلى تشكيل اين مواد مزاحم، اسراف و زياده ‏روى در تغذيه و به اصطلاح «پرخورى» است، و راهى براى جلوگيرى از آن جز رعايت اعتدال در غذا نيست، مخصوصا در عصر و زمان ما كه بيماري هاى گوناگونى مانند بيمارى قند، چربى خون، تصلب شرائين، نارسايي هاى كبد و انواع سكته‏ ها، فراوان شده، افراط در تغذيه با توجه به عدم تحرك جسمانى كافى، يكى از عوامل اصلى محسوب مى ‏شود، و براى از بين بردن اينگونه بيماري ها راهى جز حركت كافى و ميانه ‏روى در تغذيه نيست.

نقل شده است: «هارون الرشيد طبيبى مسيحى داشت كه مهارت او در طب معروف بود، روزى اين طبيب به يكى از دانشمندان اسلامى گفت: من در كتاب آسمانى شما چيزى از طب نمى‏ يابم، در حالى كه دانش مفيد بر دو گونه است: علم اديان و علم ابدان، او در پاسخش چنين گفت: خداوند همه دستورات طبى را در نصف آيه از كتاب خويش آورده است «بخوريد و بياشاميد و اسراف نكنيد» و پيامبر ما نيز طب را در اين دستور خويش خلاصه كرده است: «معده خانه همه بيماري ها است، و امساك(نگاه داشتن) سرآمد همه داروها است و آن چه بدنت را عادت داده ‏اى (از عادات صحيح و مناسب) آن را از او دريغ مدار». طبيب مسيحى هنگامى كه اين سخن را شنيد گفت: «قرآن شما و پيامبرتان براى جالينوس (طبيب معروف) طبى باقى نگذارده است».

اين دستور را در زندگى خود بيازمايید تا به اهميت آن آشنا شوید، و معجزه رعايت اين دستور را در سلامت جسم و تن خود ببينند.

#قرآن #پرخوری

علی کفشگر فرزقی

منبع:

تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج‏6، ص: 147و152

-----------

پی نوشت:

بحار الأنوار (ط - بيروت) محمدباقر مجلسی، ج‏62 ؛ ص123

پنج شنبه 18 مهر 1398  6:58 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها