سفر به سرزمین خوشه های طلایی

 
majid68
majid68
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 2218
محل سکونت : اصفهان

سفر به سرزمین خوشه های طلایی

مهد کشاورزی در غرب استان تهران

مهد کشاورزی در غرب استان تهران

شهرستان ملارد یکی از شهرستان‌های استان تهران می‌باشد. این شهرستان از بخش مرکزی، بخش صفادشت، منطقهٔ مارلیک و سرآسیاب تشکیل شده‌است. مرکز این شهرستان شهر ملارد می‌باشد. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳۷۷٬۲۹۲ نفر بوده‌است

به گزارشتيتربرتر؛

شهرستان ملارد از شمال با فردیس، از جنوب با دهستان جوقین، از مشرق با شهریار و از مغرب با دهستان بی‌بی سکینه هم‌جوار است. زلزله مورخ ۳۰ آذر ۹۶ در ساعت ۲۳:۲۷ به قدرت ۵٫۲ ریشتر در عمق ۷ کیلومتری زمین به وقوع پیوست و خسارتی نداشت

مَلارد یکی از شهرهای بزرگ استان تهران در ایران است. این شهر مرکز شهرستان ملارد است.

از آثار باستانی ملارد می‌توان به تخت رستم و امامزاده ابراهیم ملارد اشاره کرد. آثار قدیمی دیگر در این شهر تخت کیکاووس و بقعه امامزاده ابراهیم است. فاصله بین ملارد و شهریار که در امتداد شرق ملارد است، ۶ کیلومتر می‌باشد فاصله بین ملارد و کرج که در امتداد شمال ملارد است، ۲۲ کیلومتر می‌باشد خط مترو تهران ـ کرج قرار است تا ملارد نیز ادامه یابد.

ریشه ملارد

فرهنگ فارسی معین می‌نویسد: ملارد دهی جز بخش شهریار شهرستان تهران در ۶ کیلومتری باختر علی‌شاه‌عوض، هوایش معتدل، دارای ۵۹۷۰ تن سکنه، از قنات و رود کرج مشروب می‌شود.

نام ملارد را می‌توان تخلیص از ملار-ده شمرد. ملار عبارت از دستگاهی است متشکل از سه عدد چوب که از یک سر به هم بسته می‌شوند و به صورت هرمی روی زمین قرار می‌گیرند و مشک دوغ را به آن آویزان می‌کنند. نام‌های فردیس و جوقین را به ترتیب می‌توان دارای باغ حصاردار و دارای جوی‌های آب زیاد در نظر گرفت.

صنایع دستی شهرستان ملارد

صنایع دستی یکی از قدیمی ترین فعالیت های بشری و یکی از قابل توجه ترین جاذبه های فرهنگی هر کشوری است که گویای روحیه هنری مردمان آن کشور است . امروز اهمیت میراث فرهنگی در اقتصاد جهانی بر کسی پوشیده نیست . صنایع دستی یکی از مهمترین عناصر در توسعه کارآفرینی و اشتغال بوده و نقش مهمی در رشد اقتصاد خانواده و پر کردن اوقا ت فراغت آنها دارد .
شهرستان ملارد بواسطه قرارگیری در کنار تهران بزرگ یکی از شهرستانهایی است که بخش بزرگی از این جمعیت را عمدتا از قشر کم درآمد جامعه هستند را جذب کرده است . بسیاری از هنرمندان سراسر کشور با فرهنگهای مختلف در مهاحرت به استان تهران به خاطر وجود آب و هوای مناسب , باغات سرسبز , زمین مناسب نزدیکی به بازار مصرف در شهرستان ملارد ساکن شده اند .
در شهرستان ملارد بیش از ۶۰کارگاه تولید صنایع دستی وجود دارد . بیش از ۳۰۰ نفر نیز به صورت صنایع دستی خانگی فعالیت می کنند .

اماکن مذهبی شهرستان ملارد

درباره نحوه درگذشت بی بی سکینه در کتب کنزالانساب و همچنین در کتاب بحرالانساب آمده است که: فرزندان امام موسی کاظم (علیهم السلام) عبدالرحمن، زید، سلیمان، حمزه و سکینه خاتون در ولایت زهر آب افتادند، عبدالرحمن و زید را در پلنگ آباد و سلیمان را کوشک آباد و سکینه خاتون بنت امام موسی کاظم (علیهم السلام) را در شهر آباد شهید کردند، خارجیان مرد آباد از عقب آمدند، در شهر آباد چشمه ای بود پر آب که حضرت سکینه خاتون خود را در میانه آب افکند و غایب شد. بقعه ای در آنجا ساخته شد و آن را مزار هزارخانی نهادند. (کتاب بحرالرحاب، ص۵۶۹)
نسب امامزاده بی بی سکینه در کتاب بحرالحرحاب، ص ۵۶۹ فرزند امام موسی بن جعفر (علیه السلام) و خواهر گرانقدر حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) می باشد.

امامزاده بی بی سکینه صفادشت ملارد

یکی از مصفاترین زیارتگاههای حومه شهرستان شهریار، بقعه متبرکه امامزاده بی بی سکینه (علیها السلام) می باشد که در جاده ملارد و در مسیر جاده ترانزیت غرب کشور جنب صالح آباد خاتونلر صفادشت قرار گرفته است که زیارتگاه عاشقان و مریدان اهل بیت (علیهم السلام) و صاحب کرامات فراوانی است که مورد توجه زائران از شهرهای مختلف کشور می باشد و سالانه میلیون ها نفر به زیارت حضرتش مشرف می شوند.

ساختمان اصلی بقعه که نوساز و دارای تزیینات معماری اسلامی از قبیل کاشی کاری و آیینه کاری با دیوارهای باربر و سقف طاق ضربتی با نمای سنگ و داخل بقعه به صورت آینه کاری و دارای ضریح نقره ای طلاکوب که در سال ۱۳۷۲ توسط هنرمندان اصفهانی طراحی و نصب گردیده و بقعه مزبور دارای گنبدی آجری با پوشش کاشی خشتی است که اخیراً ساخته شده است. دو گلدسته نیز در طرفین ایوان ورودی بنا گردیده است. این بقعه از امکانات رفاهی مناسب مثل زائرسرا، واحد فرهنگی جهت استفاده زائرین محترم برخوردار است در محوطه بقعه گورستان و غسالخانه و سردخانه قرار دارد و دارای طرح جامع می باشد. این امامزاده دارای ۴۰ باب زائرسرا با ۱۱۵ اتاق جهت استراحت و اسکان زائران و نیز امکانات اولیه جهت زوار است. در فضای صحن امامزاده قبور شهدا قرار دارد. در مجاورت این بقعه بازارچه ای فصلی برپا می گردد.

قلعه محمود آباد اختر آباد صفادشت

قلعه محمود آباد در روستای محمود آباد از توابع دهستان اخترآباد بخش صفادشت و در شمال جده اختر آباد به بیدگنه واقع شده است . ویژگیهای ساختمانی قلعه محمودآباد عبارت است از : باروی چینه ای به ارتفاع ۴ متر در چهار ضلع و برج های مدور به ارتفاع ۸ متر در چهارگوشه قلعه . باروها از ۷ تا ۸ ردیف چینه تشکیل شده است و مقطه باروها شبیه مثلثی است که با افزایش ارتفاع ع ضخامت کاهش می یاد .
قدمت قلعه محمود آباد به دوران صفویه می رسد .

این امامزاده به باور اهالی، مدفن امامزاده سید ابراهیم از فرزندان امام هادی (امام علی
النقی) علیه
السلام می
باشد و از قدیم
الایام یکی از زیارتگاه
های مورد توجه اهالی ملارد و روستاهای پیرامون بوده است.

در تشریح شکل و نمای قدیمی آن می
توان گفت: اتاقکی بود کاهگلی و بدون زرق و برق که با مصالحی از خشت و گل ساخته شده بود و در وسط آن معجری چوبی که از قدمت زیادی برخوردار نبود قرار داشت. درب ورودی آن پوسیده و موریانه خورده و بام آن کاهگلی و کمی انحنا و قوس داشت.

بنا بر گفته
های اهالی بومی ملارد، حدود پنجاه سال پیش سارقان اشیاء عتیقه چندین نقب در قسمت زیرین امامزاده ایجاد نموده، دفینه
هایی را با خود برده بودند. این
که به راستی، سارقان در آن
جا دفینه
ای یافته بودند یا خیر معلوم نیست؛ ولی مردم بر این باور بودند که دفینه
هایی بوده و به یغما رفته است. برخی که در همان زمان نقب
های ایجاد شده را دیده بودند این باور را داشتند که جای برداشته شدن برخی اشیاء در نقب
ها مشهود بوده است. مکان این امامزاده در سال
های اخیر خاکبرداری و اکنون در حال بازسازی است.

امام زاده ابراهیم شهرستان ملارد

ـ امامزاده ابراهیم از قدیم
الایام، محل اجتماع دسته
های سینه
زنی در ایام تاسوعا و عاشورا بوده است.

ـ اهالی ملارد قدیم، غالباً هنگامی که می
خواستند گوسفندی قربانی کرده و با آن شیلان بکشند (خرجی بدهند)، آن
را در کنار امامزاده قربانی می
کردند.

یاد
آور می
شود تا سال
های آغازین انقلاب، دو چنار کهن
سال در نزدیکی امامزاده وجود داشت که پس از انقلاب آن
 دو را قطع نموده
اند. گفته می
شود در اوایل انقلاب، سارقان اشیاء عتیقه حد فاصل دو درخت را کنده و به دفینه
هایی دست یافته بودند.

مسجد چهار باغ در شرق روستای چهار باغ از توابع دهستان اختر آباد بخش صفادشت واقع شده است این مسجد از نظر معماری بنایی است با طرح و نقشه ساده و ساختاری از خشت و گل و نمای خارجی آن از جبهه جنوبی سه فضای خشتی متصل به هم را با سطوح خارجی کاهگل شده نشان می دهد فضای غربی چایخانه ی مسجد و فضای شرقی یک انباری است مسجد قدیم چهار باغ قدمتی برابر با اواخر دوران قاجار و عصر پهلوی دارد.

اماکن تاریخی شهرستان ملارد

در این میان در غربی‌ترین نقطه استان تهران، شهرستان ملارد از آثار و جاذبه‌های گردشگری تاریخی، مذهبی و طبیعی برجسته‌ای  برخوردار است که در ذیل این گزارش به تفکیک به آن پرداخته خواهد شد.

کوه کفترلو 4500 ساله

سفر به سرزمین خوشه های طلایی

کی از آثار تاریخی منحصربه‌فرد دهستان اخترآباد شهرستان ملارد محسوب می‌شود، اثری که با قدمت بیش از چهار هزار سال، هنر پیشینیان را بر دل‌سنگ به تصویر می‌کشد، حکاکی و تراش نوشتاری و تصویری بر روی این تپه آن‌چنان ارزنده است که مسئولان میراث را مجاب ساخت در سال ۱۳۸۲ با شماره ۹۹۰۲ آن را به ثبت ملی برسانند.

نقوش حیوانی، انسانی و هندسی با تلفیقی از خطوط ساده، عمودی و مورب و شکسته، تجلی‌گاه هنر مردمان ادوار دور است که هنرمندانه آنچه را که در ذهن می‌پروراندند و با دستان توانای خود بر دل‌سنگ ماندگار ساختند تا امروز بعد از گذشت بیش از چهار هزار و ۵۰۰ سال، یاد کنیم ازآنچه در بر دل این کوه نهفته است.

این اثر جذاب و به‌یادماندنی می‌تواند به میزبانی خاطره‌انگیز برای عموم مشتاقان و دلدادگان به فرهنگ و تمدن ایران‌زمین در این خطه از استان تهران بدل شود.

تپه ارسطو نشان تمدن شهرستان ملارد

سفر به سرزمین خوشه های طلایی

تپه ارسطو یکی دیگر از آثار ارزنده تاریخی ملارد به شمار می‌رود، اثری که از پیشینیان به یادگار مانده و در حال حاضر شهرستان مذکور، میراث دار تپه‌ای است که راوی حکایت‌های بسیاری است، ۹ هزارسال قدمت و چهار هزار و ۲۰۰  سال زندگی مستمر و بدون وقفه در این خطه به همراه کشف آثار سفالی از عصر آهن، انبار آذوقه و اسکلت‌های انسان، همگی مؤید شکوه، عظمت و اقتدار ایرانیان در ادوار دور است.

تپه مورداشاره در کیلومتر هشت جاده صفادشت شهرستان ملارد از میراث‌های ارزشمند و قابل‌توجهی به شمار می‌رود که طبق نظر کارشناسان، فرازها و فرودهای بسیاری را از سر گذرانده است.

تپه ترکمان با ارزش تاریخی بسیار در غرب ترین نقطه استان تهران

سفر به سرزمین خوشه های طلایی

تپه بالکین یا ترکمان، یکی دیگر از آثار ارزشمند تاریخی در شهرستان ملارد بوده که وسعت آن قریب به ۶۰ هزار مترمربع تخمین زده می‌شود و در ۵۰۰ متری شرق روستای مهرچین از توابع بخش مرکزی این شهرستان واقع‌شده است.

حبیب‌الله جم کارشناس و پژوهشگر تاریخ در خصوص قدمت تپه بالکین گفت:بر اساس آثار و شواهد به‌دست‌آمده، قدمت این اثر به چهار هزار سال قبل بازمی‌گردد و با عنایت به آثار موجود، احتمال وجود شهری باستانی در دل این تپه وجود دارد که قطعیت و دستیابی به آن مستلزم کاووش های فنی و تخصصی خواهد بود.

جم عنوان کرد:ا این ثر ارزشمند در۱۶ خرداد سال ۱۳۵۶ و با شماره ۱۶۴۶ به ثبت ملی رسیده است.

دشت شقایق های ملارد همراه با گل های عاشق

سفر به سرزمین خوشه های طلایی

شهرستان ملارد در حوزه گردشگری طبیعی نیز توانمند است، موقعیت طبیعی و جغرافیایی این خطه از استان تهران، چنان اراضی طبیعی زیبا و برجسته‌ای را خلق کرده که شهره آن زبانزد خاص و عام است.

سخن از دشت شقایق است، محدوده‌ای ۵۰۰ هکتاری که خشک‌سالی و ریز گردها حیات آن را به مخاطره انداخته اما همچنان این محدوده یادآور زیبایی‌های وصف‌ناشدنی است.

هرساله در فصل بهار، این ظرفیت گردشگری طبیعی، میزبان صدها هزار گل شقایق است، گل‌هایی که با جلوه‌نمایی انبوهشان عشق و شیدایی را به رخ بینندگان می‌کشند، البته وضعیت آب و هوایی به زیبایی این عرصه نیز تأثیر گذاشته اما همچنان خطه مورداشاره از اراضی برجسته این شهرستان به شمار می‌رود که نگاه‌های بسیاری به آن دوخته‌شده تا شاید روزگاران سرخ و سبز گذشته را مجدداً بازیابد.

چهارشنبه 10 مهر 1398  1:45 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها