مرحله دوم مسابقه کتابخوانی، شرح زیارت اربعین

 
nargesza
nargesza
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1392 
تعداد پست ها : 9082
محل سکونت : اصفهان

مرحله دوم مسابقه کتابخوانی، شرح زیارت اربعین

 

مرحله دوم

از صفحه 70 الی صفحه 140

 

سوالات:

1. حضرت اباعبدالله علیه السلام از دوران کودکی تا آخرین لحظه شهادتشان، رنج ها و اندوه هاي زیادي را متحمل شدند از جمله:

الف) غم فقدان رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم، مصیبت از دست دادن فاطمه زهرا (س)، غم شهادت پدر بزرگوارشان امیرالمؤمنین علیه السلام و غسل و دفن مخفیانه ایشان..، غم و اندوه پشت کردن کوفیان به دعوت و کشتن سفیر امام علیه السلام ، مسلم بن عقیل علیه السلام .

ب) مشاهده مسائل رنج آور و حوادثی که بر پدرشان امیرالمؤمنین علیه السلام وارد شد. ضربت خوردن امیرالمؤمنین علیه السلام بوسیله ابن ملجم و قرار گرفتن پدر در بستر، غم و اندوه هاي کربلا که یکی بعد از دیگر بر امام حسین علیه السلام وارد شد،

ج) مشاهده آتش کشیدن درب خانه مادرشان و سیلی خوردن مادرشان و شهید شدن حضرت محسن علیه السلام برادرشان، غم مسموم شدن برادرشان امام حسن مجتبی علیه السلام

د) هر سه گزینه

 

2. این سخن از کدام امام همام نقل شده است؟

در آغاز ماه محرم، دیگر پدرم شادمان و خندان دیده نمی شد و اندوه و ملال بر او چیره می گشت تا روز عاشورا که آن روز، روز مصیبت و گریه اش بود و می فرمود: « هُوَ الْیَوْمُ الَّذِي قُتِلَ فِیهِ الْحُسَیْنُ » (چنین روزي بود که حسین علیه السلام کشته شد)

الف) امام صادق علیه السلام

ب) امام سجاد علیه السلام

ج) امام کاظم علیه السلام

د) امام رضا علیه السلام

 

3. متن زیر در کدام زیارت آمده است؟

« السَّلَامُ عَلَی مَنْ بَکَتْهُ مَلَائِکَهُ السَّمَاء » (سلام بر آن کسی که فرشته هاي آسمان بر او گریه کردند)

الف) زیارت ناحیه مقدسه امام هادی علیه السلام

ب) زیارت ناحیه مقدسه امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

ج) زیارت جامعه کبیره امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف

د) زیارت جامعه کبیره امام هادی علیه السلام

 

4. این حدیث از کدام معصوم علیهم السلام است؟

«وَ صَلَّی اللَّهُ عَلَی الْبَاکِینَ عَلَی الْحُسَیْنِ رَحْمَهً وَ شَفَقَهً» (آگاه باشید که خداوند بر گریه کنندگان براي حسین علیه السلام از روي رحمت و مهربانی درود می فرستد).

الف) امام کاظم علیه السلام

ب) رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم

ج) امام صادق علیه السلام

د) امام علی علیه السلام

 

5. کدام گزینه صحیح نیست؟

الف) امام صادق علیه السلام فرمودند: براستی که امام حسین علیه السلام کسی را که براي او گریه می کند، می بیند و از روي رحمت و مهر براي او استغفار می کند

ب) خداوند سبحان فرمود: اي موسی علیه السلام بدان که هرکس براي حسین علیه السلام گریه کند یا بگریاند و یا وانمود به گریه کردن، کند، بدنش را بر آتش حرام می کنم.

ج) امام رضا علیه السلام فرمودند: کسی که یاد آور مصیبت ما شود و براي آن ستم هائی که در حق ما شده گریه کند درجه وي فرداي قیامت بالاتر از درجه ما خواهد بود.

د) رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: اي فاطمه علیه السلام هر چشمی در روز قیامت گریان است مگر چشمی که براي مصیبت حسین علیه السلام گریه کرده باشد که به وسیله نعمت هاي بهشت خندان و شادمان خواهد بود.

 

6. طبق حدیثی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم، هیچ کس نیست که به بهشت رود و دوست داشته باشد به دنیا برگردد و از آنچه بر روي زمین است برخوردار شود مگر چه کسی و چرا؟

الف) زائر امام حسین(ع)، بر اثر مشاهده کرامت آرزو

ب) اولیای خدا، بر اثر مشاهده کرامت آرزو

ج) شهید، بر اثر مشاهده کرامت آرزو

د) افراد صالح، بر اثر مشاهده کرامت آرزو

 

7. از نشانه‌ها برای امام؟

الف) پاك و ختنه نشده متولد گردد. به کف دست بر زمین آید و آواز خود را در وقتی که نوزاد است به اداي شهادتین بلند کند.

ب) جنب نشود. دیده اش بخوابد و دلش بیدار باشد. خمیازه می کشد. از پشت سر خود ببیند چنانچه از پیش رو بیند.

ج) فضله اش بوي مشک دهد. زمین آن را ببلعد و موکّل نهان کردنش باشد. و امام تا بمیرد مُحَدّث باشد.

د) چون زره رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم را در بر کند به اندام او رسا نباشد و چون دیگري از مردم آن را بپوشد چه دراز قدّ چه کوتاه قدّ، یک وجب بر قامتش بلند نباشد.

 

8. در حدیثی محمد بن ابراهیم نقل می کند از امام حسین علیه السلام در حالی که حضرت علیه السلام در سنین کودکی بودند، از آواي پرندگان و حیوانات که حدود پنجاه و پنج پرنده و حیوان بود، سؤال شد و حضرت علیه السلام آواي آنها را معنی کردند. کدام گزینه صحیح نیست؟

الف) هرگاه خروس صدا کند، می گوید: اي خداي حقّ! تو حقی و سخن تو حق است. اي الله اي حق.

ب) هرگاه کلاغ صدا کند، می گوید: اي روزي رسان! روزي حلال برسان.

ج) هرگاه قمري صدا کند، می گوید: اي داناي نهانها و رازها، اي خدا!

د) هرگاه هدهد صدا کند، می گوید: چه بدبخت است آن که نافرمانی خدا کند.

 

9. حضرت علیه السلام علّت قیامش را بوسیله نامه اي که به ................. نوشت، بیان نمود: بسم اللَّه الرّحمن الرّحیم این آن وصیت نامه اي است که حسین بن علی بن ابی طالب علیهم السلام براي ......................... نوشت: حسین علیه السلام شهادت می دهد: خدا یکی است و شریکی ندارد. حضرت محمّد صلی الله علیه و آله وسلم عبد و رسول خدا می باشد که حق را از طرف حق آورد، بهشت و جهنم بر حق هستند، قیامت خواهد آمد و شکی در آن نیست، خداي توانا هر کسی را که در قبور

الف) جعفر بن عبدالله

ب) محمد حنیفه

ج) مختار ثقفی

د) مسلم بن عقیل

 

10. امام حسین علیه السلام بالاترین سرمایه اي که داشت به خالق خود و در راه خالق خود بذل نمود. منظور از بالاترین سرمایه چیست؟

الف) فرزندان خویش

ب) اموال و دارایی‌های خویش

ج) فرزند شش ماهه خویش

د) جان خویش

 

شنبه 16 شهریور 1398  9:29 AM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi niny200527 asker1333 kafokhon lotfi64431 mr_nariiman sahel401 eramau esfahan11 nosha1209 nakhjawan mansoor67 aliada donya78 omiddeymi1368 t5s6p1 ome_abiha96 emamedavazdah v_saeidi124 ali_81 13321342 alirezazaeri aza1393 ma1393 fatemehza ramin04451 polkhajo parisaaidin khaliln mohammad_43 rezayousefi 96arian shirdel2 majedb saraalighanbari1360 mahdiarcd abofazl fatemehcd marzeyeh sadali farashbandzare fatemeh_75 majid68 amayen unknown
دسترسی سریع به انجمن ها