۵ ویژگی عجیب اما طبیعی در مورد نوزادان تازه متولد شده

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 7524
محل سکونت : اصفهان

۵ ویژگی عجیب اما طبیعی در مورد نوزادان تازه متولد شده

 

شما ۹ ماه منتظر در آغوش گرفتن کودک خود هستید و انتظار دارید که او یک فرشته کوچک ولی کامل باشد. فارغ از این که اینترنت و کتاب ها به شما بگویند که چه اتفاقی خواهد افتاد و شما چه کاری باید انجام دهید، هنگامی که نوزادان تازه متولد شده وارد می شوند، ممکن است شما را با برخی کارهایشان به تعجب وادارد. بعضی از والدین حتی ممکن است فکر کنند بچه ها از دنیای دیگری هستند، اما نه، این گونه نیست، آنها فقط کوچولو های خنده دار و جذاب ما هستند.

درباره نوزاد تازه متولد شده

برخی از چیزهای عجیب و غریب که نوزادان تازه متولد شده انجام می دهند ممکن است فریاد ما را به آسمان ببرند، اما واقعیت این است که کاملاً طبیعی هستند. ۵ مورد عجیب که ممکن است شما را عصبی کند برایتان ذکر کرده ایم، اما همه کاری که شما باید انجام دهید این است که صبور باشید و یاد بگیرید در صورت لزوم چگونه با موضوع برخورد کنید.

۱) خارج شدن انفجاری گاز و مایعات معده

گاز معده نوزاد

خوب، واژه انفجار ممکن است کمی بیش از حد اغراق آمیز باشد. اما با این حال، بسیاری از والدین نیز ممکن است با همین کلمه موافق باشند. البته مادامی که از یک پوشک مناسب و کاملاً پوشیده استفاده می کنید، چندان جای نگرانی نیست.

 

اما باید بدانید که شما اولین والدینی نیستید که باید خرابکاری های کودک را از جاهای مختلف پاک کنید. از آن جایی که تحرکات روده در نوزادان تازه متولد شده عمدتاً به شکل مایع است، برای کودکان خارج کردن آن ها با نیروی زیاد، کاری آسان است.

چه زمان باید نگران باشید:

اگر مدفوع رنگی باشد، از نوع قهوه ای، سبز و یا زرد و یا اگر ذرات معلق داشته باشد، خوب و نرمال است. اما با این حال، اگر شما خون مشاهده کنید، باید با متخصص اطفال تماس بگیرید.

۲) سینه های کودک

دلیل ورم سینه نوزاد

شما ممکن است هورمون هایی را که در دوران بارداری، خیلی روی اخلاق تان تاثیر گذاشته بود، به خاطر بیاورید. آن ها همچنین می توانند روی کودک شما نیز تاثیر بگذارند.

استروژن بیش از حد ممکن است از طریق بند ناف عبور کرده و باعث ایجاد جوانه های پستان در کودک شما شود، حتی در پسران. علاوه بر این، از این سینه های کوچک ممکن است مایع نیز ترشح شود. اما نگران نباشید! این وضعیت طی چند هفته یا چند ماه از بین خواهد رفت.

چه زمان باید نگران باشید:

در صورت بروز هر گونه نشانه ای از حساسیت و قرمزی شدید در پستان نوزادتان، با پزشک مشورت کنید.

۳) عدم تناسب در شکل سر

شکل سر نوزاد تازه متولد شده

کودک شما تازه از رحم خارج شده و سرش به شکل یک مخروط است، اگر از بابت این حالت وحشت دارید، باید به شما بگوییم که این واقعاً عادی است. پروسه خروج از کانال تولد ممکن است برای کودک شما سخت و خشن باشد.

بنابراین، سر او که نرم است تا حدی به شکل خوابیده و قابل انطباق با شکل این کانال در خواهد آمد که امکان خروج نرم تر را فراهم کند. با این حال، این یک هشدار نیست و در چند هفته به حالت عادی باز خواهد گشت.

 

در بچه هایی که قسمت های صاف روی سر ایجاد می شود، باید موقعیت های خواب را در جهت بهبود این امر تنظیم کنید.

چه زمان باید نگران باشید:

اگر شما همه چیز را امتحان کرده اید اما بهبودی در شکل سر مشاهده نمی شود، ممکن است دکتر به شما کمک کرده و پوشیدن گونه ای کلاه طبی را تجویز کند.

۴) چشمان چپ

چشم چپ در نوزاد

از آنجا که کودک شما هنوز در ابتدای مراحل رشد است، ممکن است برایش دشوار باشد که بتواند عضلات خود را کنترل کرده و به درستی روی آن ها تمرکز کند. استرس نداشته باشید، او به زودی پیشرفت کرده و قوی تر خواهد شد و مهارت کنترل سریع اعضای بدن خود را به دست خواهد آورد.

اگر متوجه شدید که چشم های کودک شما طبیعی نیستند، این ممکن است به علت چیزی شبیه به مشکل چشمان همگرا باشد که طی آن یک یا هر دو چشم فرد مبتلا به طرف داخل می چرخند.

چه زمان باید نگران باشید:

علائم چشمی که بیش از ۶ ماه طول می کشد ممکن است یک مشکل نگران کننده باشد. بنابراین، شما باید کودک خود را چک کنید.

۵) اندام های تناسلی متورم

اندام تناسلی نوزاد

اغلب، ممکن است اندام تناسلی کودک شما غیرعادی، بزرگ یا متورم باشد. با این حال، دلیل آن می تواند ایجاد مایع اضافی در داخل بدن به علت فعل و انفعالات هورمونی باشد. این تورم در بیشتر موارد کاهش می یابد، زیرا این مایعات از بدن خارج می شوند.

چه زمان باید نگران باشید:

اگر به نظر می رسد که تورم در عرض چند روز پس از زایمان التیام پیدا نکرده است، باید متخصص اطفال را ملاقات کنید.

اکثر علائم ذکر شده در بالا به طور موقت بوده و مداخله پزشکی لازم نیست. اما، گرفتن یک تاییدیه دوم هرگز ایده بدی نیست! بنابراین، با متخصص اطفال تماس بگیرید تا شک و تردید خود را برطرف نمایید.

جمعه 15 شهریور 1398  9:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها