اين اثر، ترجمه كتابى است با عنوان «موسوعة كلمات الامام الحسين» كه توسط جمعى از محققان پژوهشكده باقرالعلوم وابسته به سازمان تبليغات اسلامى جمع‏ آورى و تهيه شده است.

معرفی كتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسين(ع)
۱۱ شهریور ۱۳۹۸ 301 55.4 KB 15 0

معرفی كتاب فرهنگ جامع سخنان امام حسين(ع)

نام كتاب: فرهنگ جامع سخنان امام حسين عليه السلام‏

اين اثر، ترجمه كتابى است با عنوان موسوعة كلمات الامام الحسين كه توسط جمعى از محققان پژوهشكده باقرالعلوم وابسته به سازمان تبليغات اسلامى جمع ‏آورى و تهيه شده است. اين موسوعه، مجموعه ‏اى است از گزارش ‏ها و رواياتى صحيح و ضعيف كه از منابع قديم و جديد نقل شده و كلاً 970 روايت به اضافه ادعيه و اشعار است.

اين مجموعه روايات، زندگى امام حسين(ع) از ولادت تا شهادت و واقعه كربلا همچنين سخنان آن حضرت را در بر دارد. تنظيم‏كنندگان اين اثر، روايات را با سلسله اسناد و نام منبع آورده‏و در پاورقى به آدرس‏ها اشاره شده است.

در اين كتاب، روايات كه قابل نقد نيز نقل شده است مانند عروسى قاسم يا شهادت افرادى چون احمد فرزند امام مجتبى در كربلا كه از كتبى چون ناسخ التواريخ آمده است.

منابع‏

در عين حال اين اثر از منابع معتبر و قابل توجهى بهره برده است. برخى منابع موسوعه عبارتند از: كافى، ارشاد، تاريخ طبرى، فتوح ابن اعثم، تاريخ دمشق، امالى صدوق، مناقب ابن شهر آشوب، بحار الانوار، مقتل مقرم، لهوف، اسرار الشهاده، منتخب طريحى، الدمعة الساكبه.

مترجم اين كتاب در فرهنگ جامع امام حسين(ع)، بخشى از اسناد را حذف كرده و از ذكر منابع در پاورقى‏ها صرف نظر است. وى مقيد بوده كه متن عربى سخنان امام را در پاورقى بياورد.

مؤلفان و مترجم فرهنگ جامع امام حسين (ع)

تنظيم كنندگان و جمع ‏آورندگان موسوعة الامام الحسين (ع) عبارتند از: محمود شريفي، سيد حسين زينالي، محمود احمديان و سيد محمود مدني كه اين چهار نفر از محققان همكار با پژوهشكده باقرالعلوم وابسته به سازمان تبليغات اسلامي در قم هستند.مترجم اين كتاب كه با عنوان فرهنگ جامع سخنان امام حسين (ع) منتشر شده، علي مؤيدي است.

#امام_حسین

#محرم

#معرفی_کتاب

یادداشت : علی کفشگر فرزقی

منبع : نرم افزار سیره معصومان