0

"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 6558
محل سکونت : اصفهان

"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

 

"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

 

"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

 

واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.

براساس لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی که امروز از سوی رئیس جمهور به مجلس ارسال شده است، واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر ۱۰۰۰۰ ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.
«پارسه» واحد پول خرد می‌شود

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس‌جمهور لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور را که در جلسه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ هیات وزیران به پیشنهاد بانک مرکزی به تصویب رسید، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارسال کرد.

براساس این لایحه واحد پول ایران از ریال به تومان تغییر می‌یابد و هر تومان برابر (۱۰۰۰۰) ریال جاری و معادل یکصد پارسه است.

بر همین اساس برابری پول‌های خارجی نسبت به تومان و نرخ خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چهارچوب نظام ارزی حاکم و با رعایت ذخایر ارزی و عنداللزوم تعهدات کشور در مقابل صندوق بین­‌المللی پول، محاسبه و تعیین می‌شود.

همچنین دوره گردش موازی و اعتبار همزمان «تومان» و «ریال» که در این قانون «دوره گذار» نامیده می‌شود، حداکثر دو سال خواهد بود. طریقه جمع آوری و شرایط خروج اسکناس­‌ها و سکه‌­های ریال از جریان، بر طبق قانون پولی و بانکی کشور حسب مورد، تعیین یا اجرا می‌شود.

بر این اساس و پس از پایان دوره گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود.

همچنین بانک مرکزی موظف است ظرف دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، ترتیبات اجرایی لازم را جهت آغاز دوره گذار فراهم کند.

گفتنی است آیین نامه اجرایی این قانون ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن، توسط بانک مرکزی تهیه و به تصویب هیآت وزیران می‌رسد.

بر اساس آنچه که در مقدمه این لایحه به مجلس ارایه شده است؛ وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی در یک دوره زمانی بلندمدت سبب شده تا ضمن کاهش کارآیی پول ملی در تسویه معاملات روزانه، مشکلاتی هم‌چون استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات روزمره، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین المللی و بزرگ شدن ارقام متغیر‌های کلان اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی، نقدینگی و بودجه بروز نماید.

این امر هم‌چنین موجب شده تا سرانه اسکناس در کشور افزایش یابد و مسکوکات نیز به مرور از جریان نظام‌های پرداخت نقدی خارج شوند.

با اجرای طرح اصلاح نظام پولی در قالب حذف چهار صفر از پول ملی و بازنگری در اقطاع اسکناس و سکه، علاوه بر بهبود ایفای نقش این ابزار در نظام‌های پرداخت کشور، مشکلات مذکور نیز تخفیف می‌یابد.

پس از کش و قوس‌های فراوان برای حذف 4 صفر از واحد پول کشور و تبدیل تومان به عنوان ابزار اصلی در نقل و انتقالات مالی، حال پارسه به عنوان واحد پول خرد جدید انتخاب شده که هر تومان، معادل 100 پارسه خواهد بود.

طبق لایحه‌ای که دولت برای تایید به مجلس ارسال کرده است، هر 10000 ریال تبدیل به 1 تومان خواهد شد و واژه ریال از ادبیات پولی کشور حذف می‌شود. سوالی که برای بسیاری پیش از این ایجاد شده بود، نحوه استفاده از واحد کم‌تر نسبت به تومان بود که حال با حضور پارسه این مشکل نیز برطرف شده است.

پارسه واحد پول خرد جدید کشور

همان طور که اشاره شد، هر 100 پارسه یک تومان است و در واقع می‌توان هر 100 ریال (یا 10 تومان) کنونی را معادل یک پارسه در واحد پول جدید قلمداد کرد. بدین صورت اگر قیمت دلار را 116500 ریال بدانیم، معادل 11 تومان و 65 پارسه می‌شود؛ یا اگر قیمت سکه را 41575000 ریال بدانیم، معادل 4157 تومان و 50 پارسه می‌شود.

عملکرد پارسه شبیه به سنت در دلار است که در آنجا هر دلار معادل 100 سنت بوده و حال در واحد پول جدید ایران، هر 1 تومان معادل 100 پارسه خواهد شد. البته پیش از این و قبل از افت شدید قیمت ریال، واحدهایی چون قِرون نیز وجود داشت که سال‌هاست دیگر از آن استفاده نمی‌شود و احتمال دارد که با گذشت چندین سال و وجود تورم فعلی، پارسه نیز به بوته فراموشی سپرده شود!

قرار است که دوره گردش موازی و اعتبار همزمان تومان و ریال که در این قانون “دوره ­‌گذار” نامیده می‌­شود، حداکثر دو سال باشد. پس از پایان دوره ­‌گذار، تعهداتی که پیش از این براساس واحد پول ریال ایجاد شده است، تنها با واحد پول تومان قابل ایفا خواهد بود. به طور حتم در طی این مدت مردم با مشکلاتی در نحوه محاسبه و انتقالات روبه‌رو خواهند شد اما این امر خیلی سریع در فرهنگ پولی کشور جا افتاده و دیری نمی‌پاید که ریال تبدیل به خاطره‌ای دور دست همچون قرون و پاپاسی خواهد شد!

پنج شنبه 31 مرداد 1398  12:02 PM
تشکرات از این پست
majid68 nazaninfatemeh mohammad_43 unknown ehsan007060 farshon zahra_53
ehsan007060
ehsan007060
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1393 
تعداد پست ها : 10952
محل سکونت : خراسان رضوی
شنبه 2 شهریور 1398  10:50 AM
تشکرات از این پست
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 41984
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

جوک

بااین حساب اگر4صفر500 تومانی فعلی روکه برابربا5000ریال می باشدروبرداریم به 500تومانی فعلی چندمی گویند؟خخخخ

شنبه 2 شهریور 1398  11:02 AM
تشکرات از این پست
ehsan007060
farshon
farshon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1387 
تعداد پست ها : 41984
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:"پارسه" واحد پول خرد می‌شود/ هر تومان معادل 100 پارسه

خیلی وقته صحبتش هست،دیگه به جایی رسیدیم آنقدرارزش پولمون پایین اومده که دارن صفراروحذف می کنن.

شنبه 2 شهریور 1398  11:04 AM
تشکرات از این پست
ehsan007060
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 2920
محل سکونت : آذربایجان شرقی
شنبه 2 شهریور 1398  1:50 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها