سفر به «خرو» ؛ ماسوله خراسان را فراموش نکنید

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 37006
محل سکونت : اصفهان

سفر به «خرو» ؛ ماسوله خراسان را فراموش نکنید

  • اینجا بام‌های طلایی ایران است ؛ نگین ییلاقات کشور با پرده‌هایی سنتی و رنگین | سفر به «خرو» ؛ ماسوله خراسان را فراموش نکنید

اینجا شهری متفاوت در خراسان رضوی است؛ شهری با القابی متفاوت: بام‌های طلایی، پایتخت آلوی ایران، نگین ییلاقات کشور و ماسوله خراسان ... اگر به خراسان رضوی سفر کردید این شهر خاطرات خوبی برای شما رقم خواهد زد.

چمدان: خَرْوْ شهری در استان خراسان رضوی در شرق ایران است. این شهر در بخش زبرخان شهرستان نیشابور قرار دارد و پس از نیشابور، پرجمعیت‌ترین شهر منطقه به‌شمار می‌رود.

شهر خرو با داشتن جاذبه‌های گردشگری سالانه پذیرای مسافرانی از سراسر کشور است. برج‌ها و غارهای قدیمی در اطراف شهر، رباط شاه عباسی، آتشگاه، تیغ سفید و تیغ سیاه (از قلعه‌های قدیمی خرو)، بقعه چشمه علی، پارک کوهستانی حاج قره، کلاته عزیز، آبشارهای رود میان و شش آب و کوچه باغ‌های افسانه‌ای از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی این شهر است. از قنات‌های شهر خرو می‌توان به رویتخت، بالاده، بازه چغندر و کاریز زلفی اشاره کرد.

بام‌های طلایی، پایتخت آلوی ایران، نگین ییلاقات کشور و ماسوله خراسان از القابی است که به این شهر خراسان رضوی داده‌اند. اما فلسفه این القاب چیست؟

بیش از ۶۰۰ هکتار باغ آلو در خرو وجود دارد و به همین دلیل لقب پایتخت آلوی ایران به این شهر داده شده است. ضمن اینکه لقب بام‌های طلایی نیز با آلو مرتبط است. مردم این شهر آلو‌ها را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند و نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده است به این شهر بام‌های طلایی نیز گفته شود.

خانه‌های شهر خرو با گِل و چوب و به صورت پلکانی ساخته شده‌اند و همین امر باعث شده است به این شهر ماسوله خراسان نیز بگویند. این ویژگی معماری خرو سبب شده به عنوان جاذبه‌ گردشگری شناخته شود.

قالیبافی، گلیم و سله بافی، آهنگری و چاقوسازی از صنایع دستی مردمان این شهر است.

خَرْوْ بر اساس آنچه در کتب تاریخی و تذکره‌ها به‌دست آمده است قدمتی چند صد ساله دارد. در کتب معروف تاریخ بیهقی، تاریخ نیشابور، منتخب السیاق، معجم‌البلدان، اسرارالتوحید، جغرافیای سرزمین‌های شرقی خلافت اسلامی و… به مناسبت‌های گوناگون نام خرو ذکر شده‌ است. از جمله در تاریخ نیشابور در مورد نخستین کاریزها در نیشابور و از خرو به عنوان تأمین‌کننده آب شهر نیشابور نام برده شده است.

تصاویری ببینید از نمای این شهر دیدنی و پرده‌های سنتی خانه‌هایش:

شهر خرو - خراسان رضوی - ماسوله خراسان - بام های طلایی - شهر آلو

خانه‌های شهر خرو با گِل و چوب و به صورت پلکانی ساخته شده‌اند و همین امر باعث شده است به این شهر ماسوله خراسان نیز بگویند

شهر خرو - خراسان رضوی

مردم خرو، آلو‌های باغ‌هایشان را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند | نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده به این شهر بام‌های طلایی لقب بدهند

شهر خرو - خراسان رضوی

مردم خرو، آلو‌های باغ‌هایشان را در سینی گذاشته و در پشت بام‌ها خشک می‌کنند | نمای دیدنی حاصل از این اقدام سبب شده به این شهر بام‌های طلایی لقب بدهند

هنر گلدوزی یکی از شاخه‌های هنرهای نساجی است. این هنر علاوه بر جنبه تزیینی حاوی اطلاعاتی است که در برگیرنده عقاید، اقلیم و جامعه پدیدآورنده‌اش است. تصاویر بانوان شهر خرو در شهرستان نیشابور را در کنار پرده‌های سنتی و گلدوزی شده خانه‌هایشان ببینید. این هنر به دلیل بی‌توجهی رو به فراموشی است.

عکس‌ها: مرتضی امین الرعایایی – ایرنا

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
دوشنبه 28 مرداد 1398  10:01 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها