0

بازی چوک

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 9625
محل سکونت : اصفهان

بازی چوک

چوک یکی از بازیهای بومی و محلی ایرانشهر است که معمولا در مناطق روستایی و عشایری در میان مردان و جوانان رواج دارد. این بازی بومی محلی که از طرفداران زیادی نیز برخوردار است، سرگرمی بسیار خوبی برای جوانان، نوجوانان و حتی پیرمردان روستایی و عشایری ایرانشهر بشمار می رود.

بازی چوک در این منطقه طرفدار زیادی دارد و بهترین و سالمترین سرگرمی برای عشایر و روستاییان است.وی افزود: این بازی شباهت زیادی با بازی منچ و مارپله دارد.این جوان عشایری ایرانشهر در خصوص روش و چگونگی بازی چوک گفت: گروهی که معمولا چهار تا شش نفر هستند دور هم جمع می شوند و جدولی را روی زمین یا مقوا و یا سطح برجسته و یا سنگ حک و قلعه هایی در این جدول تعبیه می کنند.

وسایل و ابزار بازی چوک، چهار چوب از نخل خرما است که قطعات آن تقریبا ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر طول و ۲ تا ۳ سانتیمتر عرض دارد.وی اظهار داشت: از میان افراد شرکت کننده دراین بازی نفر اول به قید قرعه و یا توافقی مشخص و ورود به جدول را با پرتاب چوبها آغاز می کند.

برای شروع بازی نفر اول هر چهار چوب را دریک حالت یا به رو و یا به پشت قرار می دهد و با انداختن بر پشت دست خود مجوز ورود به بازی را پیدا می کند. وی گفت: این بازی با انداختن چوبها ادامه دارد تا هر کس بتواند قلعه را فتح کند به عنوان برنده مسابقه اعلام می شود و از سوی دیگران مورد تشویق قرار می گیرد.

بازی چوک

یک شنبه 20 مرداد 1398  5:33 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها