معرفی کتاب : چشمه معارف رضوی

 
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 5652
محل سکونت : کرمانشاه

معرفی کتاب : چشمه معارف رضوی

  

چشمه معارف رضوی

عیون اخبار الرضا (ع) کتابی حدیثی است که از منابع مهم روایی شیعه به شمار می آید.

چشمه معارف رضوی

چشمه معارف رضوی

مشخصات کتاب:

عنوان: چشمه معارف رضوی "گزیده عیون اخبارالرضا (ع)"

نویسنده: محمدمهدی رضایی

ناشر: معاونت تبلیغات اسلامی

سال چاپ: 1398

ابوجعفر محمدبن علی قمی، مشهور به «ابن بابویه» و «شیخ صدوق» از مفاخر بزرگ شیعه در سده چهارم هجری قمری است. در عصر غیبت صغری و به یمن دعای امام زمان (ع) در خاندانی اهل دانش و فضل دیده به جهان گشود.

آثار ارزنده و ماندگار او به سیصد اثر می رسد؛ که عیون اخبار الرضا (ع) یکی از کتاب های مهم به یادگار مانده از شیخ صدوق است. زمانی که صاحب بن عباد دیلمی (م.385ق)، وزیر شیعی آن دوران، در مدح و ستایش علی بن موسی الرضا (ع) اشعاری را می سراید و آن را به شیخ صدوق هدیه می دهد، وی نیز کتاب عیون اخبار الرضا (ع) را به پاس زحمات صاحب بن عباد به او اهدا می کند و چنین می نویسد:

هدیه ای بهتر از این کتاب که از معارف بیکران امام رضا (ع) تألیف شده، نیافتم تا در پاسخ دو قصیده ابن عباد بفرستم.

عیون اخبار الرضا (ع) کتابی حدیثی است که از منابع مهم روایی شیعه به شمار می آید و درباره زندگی، آثار و روایات امام علی بن موسی الرضا (ع) در 69 باب در موضوعات اعتقادی، فقهی، اخلاقی و سیره، تنظیم شده است.

5d25c28901a92.jpg

این کتاب در سال 1375 قمری در تهران با چاپ سنگی منتشر شد. پس از آن بارها در شهرهای بیروت، نجف و قم انتشار یافت. علاقه شیفتگان آستان امام رضا (ع) به میراث علمی آل محمد (ص) بهانه ای شد برای اینکه چشمه ای از معارف آن حضرت با الهام از عیون اخبارالرضا (ع) توسط انتشارات معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی با ویژگی های ذیل عرضه گردد:

این کتاب گزیده و منتخب مهم ترین احادیث و گفته های عیون است که با معیار استفاده برای عموم علاقه مندان و شیفتگان خورشید هشتم (ع) توسط استاد محترم جناب حجت الاسلام محمدباقر پورامینی به گزینی و به تأیید استاد محترم حجت الاسلام والمسلمین محدثی رسیده است.

برای رعایت اختصار، سلسله سند روایات حذف گردیده و در برخی موارد همچون پرسش ها و پاسخ ها، به درج نام آخرین راوی بسنده شده است.

ترتیب متون انتخابی، فراتر از چینش کتاب عیون انجام شده و این اثر در سه فصل «زندگی»، «معارف» و «زیارت» امام رضا (ع) تنظیم گردیده است. معارف و اندیشه تنظیمی در فصل دوم نیز در سه رده «عقاید»، «احکام» و «اخلاق» ارائه شده است. از این رو نسبت به اصل کتاب، برش و جابجایی های فراوانی صورت گرفته است.

یک شنبه 13 مرداد 1398  12:37 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها