۲۵ رفتار مودبانه کودکان که باید به آن ها آموزش دهیم

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 38191
محل سکونت : اصفهان

۲۵ رفتار مودبانه کودکان که باید به آن ها آموزش دهیم

 

یاد دادن رفتار محترمانه به کودک

  •  

بی ادبی و بد‌رفتاری کودک همیشه عمدی نیست. گاهی کودکان تشخیص نمی‌دهند که که قطع کردن حرف‌های دیگران، بالا کشیدن بینی، صدا کردن یک خانم با صدای بلند که جلوتر از آنها در حال حرکت است، رفتار مودبانه محسوب نمی‌شود. در هیاهو‌ها و شلوغی زندگی روزمره پدر‌ها و مادر‌ها معمولا فرصت کافی برای تربیت کودک و آموزش آداب معاشرت به کودکان ندارند. اگر سعی کنید که این ۲۵ رفتار مودبانه را به بچه‌ها بیاموزید، یک کودک مودب، مهربان و دوست‌داشتنی خواهید داشت.

۱ـ برای تقاضای انجام کاری، لطفا بگوید

کودک معمولا نمی‌داند زمانی که تقاضای انجام کار یا عدم انجام آن را دارند، در ابتدای جملات خود از لطفا استفاده کند. به عنوان والدین از لطفا در ارتباط با دیگران استفاده کنید. کودک رفتار مودبانه را از شما می‌آموزد.

۲ـ در صورت قرار گرفتن مورد لطف شخصی، تشکر کند

آموزش آداب معاشرت به کودک

به کودک بیاموزید اگر شخصی برای آنها کاری انجام داده است یا هدیه‌ای تقدیمشان کرد، سپاسگزاری کند. کودکان معمولا به صحبت‌های افراد بزرگسال توجه می‌کنند، اگر این رفتار مودبانه را در شما مشاهده کنند، حتما یاد می‌گیرند.

۳ـ صحبت بزرگتر‌ها را قطع نکند

به کودک بیاموزید زمانی که افراد بزرگسال یا شما و همسرتان مشغول صحبت با یکدیگر هستید، صحبت‌های شما را قطع نکند؛ مگر اینکه کار ضروری داشته باشند. به آنها بگویید در صورت تمام شدن صحبتتان، به حرف‌های آنها گوش خواهید داد.

۴ـ با گفتن ببخشید در ابتدای کلام، دیگران را خطاب کند

به کودک بگویید، در صورتی که می‌خواهد شخصی را با رفتار مودبانه متوجه حضورش کند، در ابتدای کلامش واژه ببخشید را به کار ببرد.

۵ـ قبل از انجام هر کاری، اجازه بگیرد

به کودک یاد دهید در صورتی که فکر می‌کند انجام کاری برای آنها ایجاد مشکل می‌کند، قبل از انجام آن اجازه بگیرد. اجازه می‌تواند آنها را از دردسر‌های بعدی نجات دهد.

۶ـ بهانه‌گیری و منفی‌بافی را کنار بگذارد

به کودک بگویید که جهان، عکس‌العملی نسبت به نگرش و باور‌های منفی آنها نشان نمی‌دهد. غرغر‌ها و بهانه‌گیری‌ها را پیش خودش نگاه دارد یا در نهایت فقط با دوستانش درد و دل کند. تربیت فرزند خوشبین از او در آینده یک انسان موفق می‌سازد.

۷ـ درباره ظاهر دیگران نظر ندهد

به کودک آموزش دهید که درباره ویژگی‌های ظاهری افراد دیگر نظر ندهد. هر چند تعریف کردن از ظاهر دیگران برای آنها خوشایند و مطلوب است.

۸ـ با احترام جواب احوال‌پرسی سایرین را دهد

نقش والدین در رفتار مودبانه کودک

کودک باید بداند زمانی که از آنها احوال‌پرسی می‌شود، با احترام پاسخ دهند و همین سوال را از طرف مقابل بپرسد.

۹ـ از میزبان بابت پذیرایی‌اش تشکر کند

در صورتی که قرار است کودک به تنهایی یا همراه شما شب را در خانه دوستش بگذراند، هنگام خداحافظی بابت گذراندن یک شب عالی و خاطره‌انگیز در منزل آنها، از میزبان تشکر کند.

۱۰ـ قبل از ورود به مکان یا خانه‌ای در بزند

به کودکان بیاموزید در صورتی که پشت در بسته اتاق، خانه یا هر مکان دیگری قرار گرفته‌اند، قبل از ورود در بزنند و تا زمانی که شخصی اجازه ورود نداده است، وارد آن مکان نشوند.

۱۱ـ هنگام تماس تلفنی خودشان را معرفی کنند

به کودکان بگویید زمانی که با فردی تماس می‌گیرند، ابتدا خودشان را معرفی کنند و از طرف مقابل بپرسند که امکان صحبت کردن دارد یا نه.

۱۲ـ بعد از دریافت هدیه، تشکر کند

تربیت کودکان

کودک باید بیاموزد همیشه قدر‌دان باشند و بعد از دریافت هدیه از دیگران تشکر کند. کودک می‌تواند پیام تشکر را در قالب ایمیل یا یک نوشته دست‌نویس تهیه کند و بلافاصله برای شخص هدیه‌دهنده بفرستد.

۱۳ـ در ارتباط با دیگران از جملات و رفتار مودبانه استفاده کند

به آنها یاد دهید که در مقابل افراد بزرگسال از کلمات غیر‌مودبانه و نادرست استفاده نکنند. افراد بزرگسال بلافاصله متوجه کلمات و جملات نامربوط آنها خواهند شد و آن را خوشایند نمی‌دانند.

۱۴ـ افراد را با نام‌های تحقیر‌کننده خطاب نکند

خوب است که کودک بیاموزد افراد دیگر را با نام‌های غیر‌مودبانه و زننده خطاب نکند.

۱۵ـ دیگران را مسخره نکند

کودک باید یاد بگیرد که به هیچ عنوان کسی را مسخره نکند. دست انداختن کسی به این معناست که آنها ضعیف هستند و باعث بر انگیختن خشم دیگران می‌شود.

۱۶ـ به حقوق دیگران احترام بگذارد

کودکان باید یاد بگیرد اگر نمایش یا یک کنفرانس و انجمن برای آنها خسته‌کننده است، صبر و تحمل داشته باشد و اجازه دهد تا شما از آن فعالیت لذت ببرد. هنرمندان و بازیگران در حال ارائه بهترین کار هنری خود هستند.

۱۷ـ در صورت تنه زدن به شخصی، معذرت‌خواهی کند

آموزش رفتار محترمانه به کودک

به کودک آنها بیاموزید در صورتی که ناگهان به شخصی تنه زده‌اند، بلافاصله عذر‌خواهی کردن، یک رفتار مودبانه است.

۱۸ـ موقع سرفه و عطسه، جلوی دهانش را بگیرد

کودک باید یاد بگیرد که موقع سرفه کردن یا عطسه زدن جلوی دهانش را بگیرد و جلوی جمع بینی‌اش را نگیرد.

۱۹ـ در را برای فرد پشت سری، باز نگاه دارد

یک رفتار مودبانه که کودک حتما باید یاد بگیرد، این است که در را برای فردی که می‌خواهد پشت سرش وارد شود، باز نگاه دارد.

۲۰ـ برای کمک به دیگران پیش‌قدم شود

تقویت رفتار مودبانه کودک

اگر پدر و مادر یا معلم خود را در حال انجام کاری دیده‌اید، از آن‌ها بپرسد که نیاز به کمک دارند یا نه. در حین کمک کردن می‌تواند مهارت‌های زیادی بیاموزد.

۲۱ـ در صورت تقاضای کمک از طرف دیگران، با مهربانی استقبال کند

خیلی خوب است که کودکان یاد بگیرند در صورتی که فرد بزرگسالی از آنها تقاضای کمک داشت، با روی گشاده و خندان درخواست آنها را انجام دهند.

۲۲ـ از دیگران بابت کمکشان تشکر کنند

به کودک یاد دهید در صورتی که شخصی کاری برای آنها انجام داده یا محبتی در حق آنها به جا آورده، تشکر کند. این رفتار آنها فرد مقابل را تشویق به کمک‌های بیشتری نسبت به آنها می‌کند. این رفتار آنها بیشتر در رابطه با معلم‌هایشان صادق است.

۲۳ـ نحوه صحیح استفاده از وسائل غذا‌خوری را یاد بگیرند

کودک باید آداب صحیح غذا خوردن و نحوه استفاده از قاشق و کارد و چنگال را یاد بگیرد. به او بگویید اگر نحوه استفاده درست آنها را نمی‌داند از شما برای آموزش آن تقاضا کند یا نحوه درست آن را از روی دست شما یاد بگیرد.

۲۴ـ هنگام غذا خوردن از دستمال سفره استفاده کند

آموزش رفتار مودبانه به کودک

یک رفتار مودبانه روی میز غذا این است که کودک همیشه یک دستمال سفره همراهشان روی میز غذا داشته باشند و آن را روی پاهایشان بگذارند و از دستمال برای پاک کردن لب‌هایشان در حین غذا خوردن استفاده کنند.

۲۵ـ برای برداشتن وسایل از روی میز غذا، خم نشود

کودکت باید بگیرد خم شدن روی میز غذا یک رفتار مودبانه نیست. به آنها آموزش دهید در صورت خواستن وسیله‌ای از دیگران تقاضا کنند.

سبک‌های فرزند پروری نقش موثری در تربیت و آموزش کودکان دارند.

 

چهارشنبه 9 مرداد 1398  6:09 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 khaliln ali_81 majid68 negin9
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1389
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:۲۵ رفتار مودبانه کودکان که باید به آن ها آموزش دهیم

عالی بود ممنون

. بچه ها امید خانه هستند وهرچه قدر در تربیتشان تلاش نماییم باز هم کم است.

شنبه 19 مرداد 1398  11:17 AM
تشکرات از این پست
zahra_53 mohammad_43
majid68
majid68
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 2655
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:۲۵ رفتار مودبانه کودکان که باید به آن ها آموزش دهیم

 آموزش رفتار مودبانه کودک👪

 

به نام خدا 

آموزش رفتارهای مودبانه به کودکان، نشانه ی رفتار والدین با آنهاست. در یادگیری کودکان نیاز به صبر و پشتکار داریم زیرا یادگیری کودک از طریق تکرار و تذکر نتیجه خواهد داد.

۵ روش مفید برای آموزش به کودک جان:

به جای اینکه بگوییم:(چندبار به تو بگویم به همه ی شیرینی ها دست نزن؟!)

1.مختصر رفتاری که انتظار دارید را بیان کنید:(عزیزم اولین تکه ی شیرینی را که دست زدی بردار...!)

2.اطلاعاتی به فرزندجان بدهید.(عزیزم ممکن است دستهایت آلوده باشد و باعث آلودگی دیگر شیرینی ها شود)

3.از یک کلمه ی رمز برای یادآوری او استفاده کنید مثل(شیرینی)

4.از احساس خود به او بگویید.(من دوست ندارم تو خانه ی عمه به همه ی شیرینی های ظرف دست بزنی)

کودکان در سن های سه تا سه و نیم سالگی رفتارهای مودبانه را به خاطر میسپارند رفتارهایی که باعث شکل گیری شخصیت آنها و تحسین کردنشان توسط دیگران میشود رفتارهایی مثل: قطع نکردن صحبت بزرگترها، دست نزدن به همه ی غذاها، شروع نکردن غذا زودتر از بزرگترها. استفاده کردن از کلماتی مثل لطفا،متشکرم،عذرخواهی کردن.

اما در هر مبحثی اگر کودک را مجبور کنید خشونت نشان دهید کودک بیش از پیش ممکن است عکس العمل از خود نشان دهد و برعکس کاری را که خواسته اید انجام دهد.
اما اگر خواسته های خود را بصورت انتظاراتی که از او دارید بیان کنید یا حتی برای او پاداشی در نظر بگیرید بیشتر مشتاق میشود تا با شما همکاری کند بطور مثال به او بگویید: (عزیزم الان که به مطب دکتر میرویم من دوست دارم آروم پیش من بنشینی اگر در مطب آروم باشی بعداز تمام شدن کارم میرویم باهم بستنی میخوریم)

اما توجه داشته باشید که قول هایی که به او میدهید حتما عمل کنید کودک نباید شما را آدم بدقول یا دروغگویی تجسم کند که فقط میخواهید با وعده های دروغین او را آروم نگه دارید که عمدتا کودک در این صورت ممکن است خیلی بیشتر عکس العمل نشان دهد.

نباید حتما برای او جوایز و قول های سخت درنظر بگیرید که انجام آنها برای شما سخت باشید مثل خرید چیزهایی که میدانید لازم دارد مثل خرید یک دفتر برایش، خرید کفش،خرید لباس مورد نیازش و یا خوردن بستنی ،بردن او به پارک و...

خیلی بهتر است هیچوقت با درنظر گرفتن هدیه های بزرگ کودکمان را حریص نکنیم چون اگر امروز هدیه ای بزرگ و گران قیمت برای او درنظر بگیریم فردا یک پله بالاتر و بهتر را از ما درخواست میکند.

کودکان خیلی از حرف ها و رفتارهایشان را از والدین تقلید میکند کودک از یکسالگی به دنبال یادگیری است حرف های شما،لحن صحبت کردنتان، طرز برخوردتان در خانه با اعضای خانه همگی در شکل گیری شخصیت کودکتان نقش دارد اگر شما همسرتان را در خانه شما خطاب کنید کودک نیز متوجه این احترام در منزل میشود. اگر هنگامی که اشتباهی از شما سر بزند و با خوشرویی از کودکتان عذرخواهی کنید این رفتار در ذهن او نیز شکل میگیرد و دور از انتظار نیست اکر کودک جایی اشتباهی از او سر زد به جای پرخاشگری حرکت شما الگو برداری کرده و از شما عذرخواهی کند بابت کارش باید باور کنید کودک های دلبندمان تنها از رفتارها و صحبت های ما الگوبرداری کرده و رفتار میکنند.

یک شنبه 20 مرداد 1398  6:19 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 zahra_53
negin9
negin9
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : دی 1397 
تعداد پست ها : 268
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:۲۵ رفتار مودبانه کودکان که باید به آن ها آموزش دهیم

تربیت مراتب دارد . باید در این مورد بسیار حساسیت به خرج داد. هر مطلبی قابل گفتن ودر تربیت لحاظ کردن نیست.

دوشنبه 21 مرداد 1398  7:02 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها