دره شنگستان، معروف به درکه ی مردم کرمان و کوهنوردان کرمانی

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 38269
محل سکونت : اصفهان

دره شنگستان، معروف به درکه ی مردم کرمان و کوهنوردان کرمانی

 

دره‌ی عجیبی در ایران که صاحب نام زبان گنجشک است! 

  •  

 

شاید شما هم جزء بیشتر افرادی باشید که تصور می‌کنید آب و هوای شهرستان کرمان همواره باید گرم و طاقت فرسا باشد و انتظار دیدن مناظری کویری و یا نخلستان‌ها را در کرمان دارید. اما جالب است بدانید شهرستان کرمان منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز به نام ییلاق کوهپایه دارد که در فاصله‌ی حدود 30 کیلومتری شمال شرق آن قرار گرفته است. این ییلاق آب و هوایی مطبوع و دلپذیر در تابستان‌ها دارد و به یکی از تفرجگاه‌های مردم کرمان تبدیل شده است.

وامق آباد، لؤلؤ، سیمک، انارستان، دهران، در آسیاب، درختنگان و شنگستان از جمله روستاها و آبادی‌های ییلاق کوهپایه است. وجود قله‌ها، دشت‌ها، دامنه‌ها و آبشارهای زیبای ییلاق کوهپایه باعث شده تا روستاهای آن مورد توجه کوهنوردان و طبیعتگردان قرار گیرد که از جمله‌ی آن‌ها دره شنگستان است.

دره شنگستان در روستای وامق آباد قرار دارد و یکی از مسیرهایی است که کوهنوردان برای صعود به قله سیمک و گهر از آن عبور می کنند. شنگ نام محلی درخت زبان گنجشک است و شنگستان نام روستای کوچکی است که در ابتدای دره قرار دارد. روستای وامق آباد و شنگستان در راستای رودخانه‌ی درختنگان واقع شده است و دره شنگستان به حد فاصل مسیر رودخانه از روستای شنگستان تا پای چشمه‌ی گهر گفته می‌شود. صخره‌ها و سنگ‌های موجود در بستر رودخانه، آبشارهای زیبایی را در دره‌ شنگستان بوجود آورده است.

پوشش گیاهی دره شنگستان علاوه بر باغ‌های میوه شامل آلاله، ریواس، انغوزه، بادرنج و بادام کوهی است. قوچ، میش، گرگ، روباه، کبک، چکاوک و شاهین از جمله جانوران و پرندگان این منطقه هستند.

دره شنگستان

عکس از مسعود صادقی

دره شنگستان

عکس از مسعود صادقی

دره شنگستان

عکس از مسعود صادقی

دره شنگستان

عکس از اشکان نوحی

با ما همراه باشید و با مسیر پیمایش دره شنگستان آشنا شوید. 

در ورودی دره شنگستان، اهالی روستا به دلیل جلوگیری از تردد خودروهای غیر بومی، حصار کشیده‌اند. بعد از گذشتن از حصار، مسیر با گذشتن از کنار باغ های میوه، عبور از عرض رودخانه و صخره های آن ادامه خواهد یافت.

دره شنگستان

 

دره شنگستان

 

دره شنگستان

 

بعد از حدود دو ساعت پیاده‌روی در این مسیر زیبا، به ده حسین سیف الله می رسید؛ دهی که به نام پیرمردی به همین نام است و گفته می‌شود او ده را آباد کرده و تنها فرد ساکن در ده نیز هست. اگر در دره شنگستان حسین سیف الله را ملاقات کردید، شنیدن خاطره‌ی درگیری او با پلنگی در دره شنگستان را از دست ندهید.

بعد از حدود یک ساعت و نیم پیاده‌روی از ده حسین سیف الله و گذشتن از درختان بید و بوته های زرشکی که در کنار رودخانه خودنمایی می کنند، به اولین آبشار می‌رسید. این آبشار زیبا از بالای صخره‌ای بزرگ به پایین سرازیر می‌شود.

دره شنگستان

 

بعد از آبشار اول، برای دیدن دو آبشار دیگر باید از مسیری سخت عبور کرد چرا که دره تنگ‌تر می‌شود.

دره شنگستان

 

دره شنگستان

 

دره شنگستان

 

آیا تا به حال دره شنگستان را از نزدیک دیده‌اید؟ آیا به نظرتان ارزشش را دارد که در تابستان سری به آنجا بزنید و از زیبایی و هوای مطبوعش بهره‌مند شوید؟

قُلْ سِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانظُرُوا کَیْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ یُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ (بگو در زمین بگردید و بنگرید خداوند چگونه آفرینش را آغاز کرده است، سپس خداوند به همین گونه، جهان را ایجاد می کند خداوند یقیناً بر هر چیز تواناست)   /عنکبوت20
یک شنبه 30 تیر 1398  6:32 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها