0

کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 40318
محل سکونت : اصفهان

کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله

 

  • نویسنده : مگ زویبگ
  • مترجم : سارا رئیسی طوسی
  • انتشارات صابرین، 1390
  • قیمت نسخه کاغذی‌: 27000 تومان
  • قیمت نسخه دیجیتال‌: 11400 تومان
  • مخاطب‌: بزرگسالان

 

کتاب کلیدهای رفتار با کودک دوساله


هر مرحله از رشد کودکان، ویژگی‌ها و مختصاتی دارد که آشنایی با آنها، می‌تواند ما را آماده واکنش‌های معقول و به‌دور از حساسیت‌ها و زیاده‌روی‌های والدین حساس و کمال‌گرا باشد. کودکان دوساله آنقدر توانمند شده‌اند که بتوانند بدون کمک کسی راه بروند و بدوند و حرف بزنند و چیزهایی که می‌خواهند را به دست بیاورند. اما آنها هنوز حافظه سازمان‌یافته و نظامداری ندارند که حرف‌ها و دستورات را به خاطر بسپارند یا یادشان بماند که هر کاری چه خطرات یا پیامدهایی دارد. بنابراین والدین موظفند بسیار بیشتر از قبل مراقب کودکان باشند؛ اما این مراقبت نباید مانع از بروز رفتارهای استقلال‌طلبانه کودک بشود. هر چقدر بتوانیم با امکان تجربه‌اندوزی در امنیت، بر غنای تحریکات صوتی و لمسی و دیداری و بویایی کودک بیفزاییم توانمندی‌های او را توسعه داد‌ه‌ایم و مرزهای شخصیت او را وسعت بخشیده‌ایم.
کتاب در بخش اول به روند رشد جسمی کودک می‌پردازد و نشان می‌دهد که توانمندی‌های کودک با چه روند و سرعتی رشد می‌کند. درباره معجزه رشد زبان، افزایش هماهنگی چشم و دست، و نظم یافتن عادات خواب و غذا خوردن ، و آموزش توالت رفتن اطلاعات کاربردی خوبی به والدین می‌دهد.
در فصل دوم درباره ویژگی‌های رفتاری و سبک شخصیتی کودک با توجه به ملاک‌های رفتاری او اطلاعات بدست می‌آوریم. آشنایی با مباحثی چون سطح فعالیت کودک، نظم و قابل پیش‌بینی بودن او، شدت واکنش‌های عاطفی و ارزیابی پایداری در فعالیت‌ها و فراخنای توجه ، به ما کمک می‌کند که کودک خود را بهتر بشناسیم و بدانیم در هر موقعیتی چه رفتاری برای او مناسب‌تر است.
بخش سوم به موضوع آرام کردن کودک در موقعیت‌های دشوار می‌پردازد. اکثر کودکان هنگام جدایی و خداحافظی کردن، برآورده نشدن درخواست‌ها، از شیشه گرفتن و... ممکن است بسیار مضطرب، بد اخلاق و پرخاشگر شوند. همینطور انتخاب مهدکودک یا پرستار مناسب نیز یکی از دغدغه‌های والدینی است که هر دو آنها شاغل هستند. در این بخش سوالات و ابهام‌های والدین توضیح داده می‌شود و کلیدها و راه‌حل‌های مدیریت و رفع آنها ارائه می‌شود.
این کتاب پر از ایده‌ها و راهکارهای عملیاتی متنوعی است که می‌تواند ذهن مادران و پدران جوان را برای مواجهه با دوسالگی دلبندانشان آماده کند. 

یک شنبه 23 تیر 1398  6:58 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها