تکذیب شایعه ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5463
محل سکونت : اصفهان

تکذیب شایعه ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز

در یکی دو روز اخیر شایعاتی مبنی بر ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز در فضای مجازی منتشر و ادعا شده بود تبریز، شهر ممنوعه برای افغان‌هاست و آنان نمی‌توانند برای تماشای مسابقات تیم ملی کشورشان در مسابقات فوتسال آسیا به این شهر سفر کنند.

اما علیار راستگو، معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی، روز شنبه با تکذیب شایعات منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر ممنوعیت ورود افغان‌ها به تبریز گفت: ما از حضور اتباع افغان به عنوان اتباع کشور دوست و همسایه‌مان در تبریز برای تماشای مسابقات فوتسال زیر ۲۰ سال آسیا استقبال می‌کنیم.

او همچنین ادامه داد: برگزاری مسابقات فوتسال آسیا در تبریز، نشانه امنیت مثال زدنی در ایران و به تبع آن در آذربایجان شرقی برای اتباع کشورهای خارجی است.

تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال افغانستان با خلق شگفتی در رقابت‌های قهرمانی آسیا به فینال راه یافت و عنوان نایب‌قهرمانی را نصیب خود کرد.

این مسابقات در تبریز برگزار شد و در رخدادی بی‌سابقه به میزبانی این شهر، افغانستان از حمایت چهار هزار هوادار پرشور برخوردار بود که در بین‌شان حضور پرتعداد زنان نیز چشمگیر بود.

تیم قدرتمند ژاپن با برتری سه بر یک مقابل افغانستان توانست جام قهرمانی را نصیب خود کند. تشویق مداوم و سوت‌های ممتد هواداران رقیب، مانع از برتری ژاپنی‌ها نشد.

مناطق ممنوعه ایران برای اقامت افغان‌ها کجاست؟

بد نیست یادآوری کنیم در بهمن سال ۱۳۹۷ نیز ماجرای اقامت افغان‌ها بار دیگر و با مطلب فردی در فضای مجازی خبرساز شد. فردی که ادعا می‌کرد به دلیل افغانستانی‌بودن، هتلی در تبریز از دادن اتاق به او امتناع کرده است، توییتی منتشر کرد با این عنوان «اومدم تبریز. هتل به افغان نمیدن. چیطو کنم؟»

این فرد که در فضای مجازی نام مستعاری دارد، در ادامه ادعایش به سوالات مخاطبانی مبنی بر چرایی این اتفاق پاسخ داد. طبق ادعای او، متصدی هتل یا مسافرخانه پس از دیدن گذرنامه او، متوجه افغانستانی‌بودن او شده و ترجیح داده که او در این هتل نباشد. فرد مذکور هم که از این اتفاق شوکه بوده، به تهران بازگشته است.

در آن زمان، احمد علیرضا بیگی، نماینده مردم تبریز و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در اظهارنظری در این‌باره گفت: «چنین قاعده‌ای وجود ندارد، تبریز شهری بین‌المللی است، به دلیل مرز مشترک با کشور‌های همسایه سال‌هاست که ارامنه یا ترک‌های جمهوری آذربایجان در حال تردد به شهر تبریز هستند. غیر از بعد توریستی تبریز رفت‌وآمد‌هایی از سایر شهر‌ها برای بعد درمانی وجود دارد. همچنین بسیاری از کارگران از کشور‌های خارجی در تبریز اقامت دارند؛ در هتل‌ها، پانسیون‌ها و مسافرخانه‌ها.

طی روزهای گذشته هم جدا کردن شهروندان خارجی از دانش آموزان ایرانی ممنوع اعلام شد. معاون آموزشی ابتدایی آموزش و پرورش گفت: در شیوه نامه‌ای که به کل مدارس ارسال شده است ذکر شده که هیچ‌گونه تبعیضی بین اتباع خارجی و ایرانی در فضای آموزشی نباید وجود داشته باشد.

دوشنبه 3 تیر 1398  1:58 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon mohammad_43 zahra_53 khaliln
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 1731
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:تکذیب شایعه ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز

شایعه ها همیشه وجود دارند ولی مرم باید آگاه باشند...

سه شنبه 4 تیر 1398  11:07 AM
تشکرات از این پست
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1194
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:تکذیب شایعه ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز

ایران تنها کشوری است که اتباع کشورهای همسایه با خیال راحت به تمام نقاطش می توانند سفر کنند.

چهارشنبه 5 تیر 1398  11:06 AM
تشکرات از این پست
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2302
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:تکذیب شایعه ممنوعیت سفر اتباع افغان به تبریز

باسلام،

این هم مسثل بسیاری مسائل دیگر رایج در کشور. تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها

سه شنبه 11 تیر 1398  2:43 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها