نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است؟

 
mojahedimemar
mojahedimemar
کاربر جدید
تاریخ عضویت : خرداد 1398 
تعداد پست ها : 2
محل سکونت : فارس

نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است؟

نقشه ساختمان

نقشه ساختمان، در صورتی با کیفیت و مطلوب محسوب می شود; که عملکرد مناسبی برای ساکنین خانه داشته باشد. ارزان ترین و با کیفیت ترین نقشه ساختمان را در کم ترین زمان ،در سایت خانه معمار جستجو کنید. برای طراحی یک نقشه ساختمان استاندارد ،باید مهمترین عوامل تاثیر گذار در نقشه خانه را مورد بررسی قرار داد.

نقشه ساختمان مسکونی استاندار چگونه است ؟

اگر این سوال در ذهن شما هم هست ;با ما همراه شوید تا نکات اصلی نقشه استاندار را بررسی کنیم.

زمین مناسب برای نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است؟

زمین به عنوان بستر طرح می‌بایست با خواسته کارفرما مطابقت داشته باشد. کارفرمایی که خواسته فراوان دارد و از پله گریزان است نمی تواند یک زمین محدود برای طرح خود انتخاب نماید.

یک موضوع مهم !

طراحی نقشه ساختمان در چارچوب قوانین و ضوابط شهرسازی است که معمولا سطح تراکم ۶۰ درصد می باشد. هنگام خرید زمین باید به نیازهای خود توجه داشته باشید.

نکته اینجاست که

در صورتی که ساختمان دوبلکس می پسندید محدودیت زمین شما را در طراحی یک ساختمان ایده آل محدود نمی کند. هنگام خرید زمین می بایست به وضعیت جغرافیایی زمین دقت داشته باشید .بعضی اوقات اتفاق می‌افتد که مشاورین املاک با توجه به قیمت ،زمین مناسبی به شما پیشنهاد می کنند.

ولی!!!

یا زمین شما از بافت متراکم برخوردار نیست و یا زمین نسبت به سطح دسترسی گود یا پایین‌تر است. در این حالت است که هزینه ساخت زیر زمین به شما تحمیل می‌شود. در صورتی که با پرداخت بیشتر می‌توانستید زمینی تهیه نمایید که هزینه اجباری به شما تحمیل ننماید.

نقشه ساختمان رایگان را می توانید در سایت خانه معمار دانلود کنید.

 

زمین شمالی بخریم یا جنوبی کدام یک بهتر است ؟

زمین شمالی

زمین شمالی برای کسانی مناسب است که قصد ساخت چند واحد ساختمان به صورت مستقل داشته باشند; از طرفی نمی خواهند از طرف ساختمان های جنوبی بر آنها اشرافیت داشته باشد.

این تمام موضوع نیست!

برخی اوقات امنیت بیشتر، ایده خرید زمین شمالی را برجسته تر می کند ;در کل زمین شمالی برای ساخت آپارتمان ها و ساختمان های چند واحدی مناسب تر است.

زیباترین نقشه ساختمان سه خوابه شمالی را در سایت ما جستجو کنید.

زمین جنوبی

زمین های جنوبی حال و هوای دیگری دارد در شهرهای کوچک زمین های جنوبی یا به قول خودمان درب حیاط بهتر است.

نقشه ساختمان مسکونی 200 متری جنوبی با بهترین طراحی در سایت خانه معمار

آخر کلام

دلیل برتری زمین جنوبی نسبت به شمالی فقط یک نکته است           حیاط !!!!!

حیاط در طراحی پلان معماری

حیاط در خانه های سنتی از تقدس والایی برخوردار بود

چرا؟

چون که حیاط محل تقسیم شادی و غم ها بود.پله های حیاط را بلند می گرفتند که مبادا عنصر پله، حریم حیاط را بشکنند.

حالا مطلب مهم اینجاست که

اگر عکس های هوایی بافت سنتی را نگاه کنید; متوجه خواهید شد که با توجه به قناسی زیاد زمین ها، ولی هندسه حیاط کاملا منظم و ابعاد موازی داشته‌اند.حس برتری زمین های جنوبی سینه به سینه به صورت یک ژن یا یک پالامیسس به ما انتقال یافته.

همانند بوی خاک ،صدای آب ،بوی گل!!!

اگر به دنبال نقشه ساختمان ویلایی زیبا و مدرن و شیک هستید حتما به سایت خانه معمار سر بزنید!

پ

یک موضوع مهم دیگر

حیاط منزل می تواند فیلتر قوی جهت فراموش کردن مشکلات و هیاهوی خارج و تقویتی برای حس آرامش جهت پیوستن به محیط آرام در قلب خانواده باشد.

لب کلام

اگر می خواهید یک ساختمان آرام برای زندگی خودتان داشته باشید ;پیشنهاد می کنم زمین جنوبی تهیه کنید .ولی اگر می خواهید حتی ۲ واحد مسکونی داشته باشید زمین شمالی برای شما مناسب تر است .

در آخر توصیه می کنم

هرگز به سراغ زمین های گود و عمق دار نروید; چون باز هم هزینه ساخت اجباری روی دوش شما می‌گذارند. این بار نیز خطرناک تر است چون علاوه بر اینکه هزینه ساخت شما را افزایش می‌دهد; عنصری به نام شیب راه برای ارتباط خودرو به زیر زمین به حیاط شما تحمیل می کند; که بخش اعظمی از حیاط شما را اشغال می کند.

 

ساختمان چند طبقه بسازیم؟

تعداد طبقات در کلان شهرها که قیمت زمین فوق العاده بالا است ;جزء ارکان های این مقاله نیست چون جواب آن کاملا واضح است; هرچه شهرداری مجوز دهد سازنده تمایل دارد که بسازد.معمولا تعداد طبقات برای شهرهای کوچک که قیمت زمین آنچنان زیاد نیست بیشتر مطرح است .

ولی!

کارفرما ها بیشتر طالب هستند تا تعداد طبقات بیشتری بسازند; این تصمیم باید با در نظر گرفتن سطح مالی کارفرما انجام شود.

خطری که شما را تهدید می کند!

بیشتر اوقات کارفرما وسوسه می شود فارغ از تمکن مالی خود تصمیمی نابه‌جا بگیرند و به وفور دیده می‌شود که در قدم های ابتدایی قدرت ادامه ساخت بنا را از دست می دهد و مجبور می گردد تا با زیان فراوان ملک خود را بفروشد. متاسفانه دچار واسطه‌ گران می شود که بنای ساخته شده را عاملی برای بی ارزش کردن ملک قلمداد کنند.

انتخاب تعداد طبقات با توان مالی حال یا آینده؟

بعضی اوقات کارفرما بدون در نظر گرفتن تمکن مالی خود پیش‌بینی طبقات اضافه را می کند. این امر باعث می گردد که سطح مصالح مصرفی ساختمان را افزایش دهد.این هم می تواند بار مالی اضافه به کارفرما تحمیل کند در صورتی که شاید هیچگاه اقدام به ساخت طبقات پیش بینی شده ننماید .

همچنین!

امروزه بخش عظیمی از سرمایه های مردم صرف تصمیمات نابجا در این خصوص می‌شود.بعضی از کارفرماها علاوه بر نیاز خود، علاقه مند هستند تا بخشی از طبقات را به فرزندان خود اختصاص دهد. پیش بینی اضافه طبقات زمانی مفید و موثر است که شخص تمکن مالی برای ساخت آن داشته باشد. هرچند متاسفانه جوانان امروزی علاقه زیادی به زندگی در کنار والدین خود ندارند و بیشتر تمایل دارند کاملاً مستقل زندگی کنند.

پس چاره کار چیست؟

پیشنهاد همیشگی من به کارفرما این است که برای سن ، نیاز و تمکن مالی امروز خود تصمیم بگیرند; و هزینه اضافه در این خصوص انجام ندهند و آینده را به آینده بسپارند.

متراژ زمین برای یک نقشه ساختمان استاندارد

محدودیت مالی اقشار جامعه موجب شده تا املاک زمین ها را در قطعه های کوچکتر تفکیک کنند تا در توان خرید اقشار و جامعه باشد.

ولی آیا زمین کوچک محدودیت است ؟
زمین من کوچک است آیا می توان نقشه خوبی در آن طراحی کرد ؟

زمین کوچک شاید محدودیتی برای طراحی نقشه ساختمان باشد ولی می‌توان این موضوع را به یک پتانسیل مثبت تبدیل نمود و حتی می توان ایده آل ترین نقشه ساختمانی را در آن رقم زد.


اما چگونه ؟

نقشه ساختمان دوبلکس

نقشه دوبلکس بهترین راهکار برای طراحی پلان معماری استاندارد، از زمین های محدود و کوچک است.یکی از دلایل پرهیز کارفرما از نقشه دوبلکس وجود پله ها و اختلاف سطح های طاقت فرسا است که کاملا هم منطقی است .

برای حل این مشکل باید چیکار کنیم ؟

برای این مشکل نیز راه حلی وجود دارد. طراحی پلان ساختمان دوبلکس در دو طبقه صورت می‌گیرد; که معمولاً در طبقه همکف ساختمان عرصه های عمومی را تخصیص می دهند و طبقه اول را به فضای خصوصی تر اختصاص می دهند .

نقشه طبقه همکف

طبقه همکف پلان دوبلکس به آشپزخانه زیبا و بزرگ و ناهارخوری سالن پذیرایی بزرگ و سرویس ها اختصاص می یابد .ولی اگر زمین شما خیلی کوچک باشد می توانید از طراحی اتاق خواب مهمان صرف نظر کنید.

اتاق مهمان نیز باید شامل کمد رختخوابی و مستر باشد تا میهمان به راحتی و بدون نیاز به عرصه خصوصی یک ساختمان بتوانند چند روزی را در یک فضای راحت و بدون مزاحمت زندگی کند.

نقشه طبقه اول

طبقه اول نقشه ساختمان دوبلکس به خواب مستر که محل زندگی والدین است ،خواب فرزندان ،حال نشیمن ،سرویس حمام و توالت ، پنتری که همان آشپزخانه کوچک برای احتیاجات اولیه جهت ساعات سکونت در این طبقه تعبیه شود.

 

پله نقشه ساختمان دوبلکس

پله ساختمان دوبلکس به فرم های متفاوتی می تواند طراحی شود

از جمله:

  • به صورت کرو و حلزونی
  • پله ال شکل
  • پله یو شکل
  • پله چند بازویی
  • پله یک طرفه

به نظر شما کدام پله بهتر است ؟

انتخاب نوع پله ها بسته به وضعیت طراحی می توان در نظر گرفت.پله در ساختمان دوبلکس بیشتر نقش سناریوی پز را ایفا می کنند که باید باشد و جزء زیربنای ساختمان محسوب می شود.

پله می تواند برای ساکنین در سنین بالاتر ایجاد مشکل نمایند.

حالا این مشکل را چگونه حل کنیم ؟!!!

اینجاست که تکنولوژی به داد بشریت می رسد و این تکنولوژی چیزی جز آسانسور نمی باشد.

برای مشاهده ادامه این مطلب نقشه ساختمان مسکونی استاندارد چگونه است را در خانه معمار جستجو کنید

https://www.khaneh-memar.com/typical-residential-building-map/

دوشنبه 27 خرداد 1398  12:08 PM
تشکرات از این پست
oskoui
oskoui
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 1731
محل سکونت : آذربایجان شرقی
دوشنبه 27 خرداد 1398  3:13 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها