0

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 38937
محل سکونت : اصفهان

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

 

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

نگهداری از خودرو در روزهای گرم تابستان نیاز به تخصص و دانش آنچنانی ندارد و با داشتن آگاهی مختصری درباره نحوه عملکرد قطعات مختلف خودرو می‌توانید از خودروی خود به نحو بهینه استفاده کنید. برای اطلاع از این نکات، در این نوشته با ما همراه باشید.

۱- ترموستات خودرو را در تابستان باز نکنید
برخلاف نظر بعضی از تعمیرکاران و رانندگان، وجود ترموستات روی موتور در فصل تابستان نیز ضروری است. زیرا باعث می شود موتور در ساعات اولیه روز، به‌سرعت به دمای نرمال برسد و سرد کار نکند. علاوه‌بر بررسی درست کار کردن ترموستات، رادیاتور، پمپ خنک‌کاری و سایز بخش‌های سیستم خنک‌کاری را نیز به‌خوبی بررسی کنید.

۲- بررسی سیستم کولر
با شروع شدن فصل گرما حتما سرویس‌های مربوط به شارژ گاز، تعویض تسمه کولر، تعویض فیلتر خشک‌کن و… را انجام دهید. از آنجایی که روشن کردن کولر توان زیادی از موتور می‌گیرد و مصرف سوخت را بالا می‌برد بهتر است با انجام سرویس‌های مورد نیاز از کولر به‌صورت بهینه استفاده کنید.

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

 

۳- بررسی سیستم خنک‌ کننده پیش از ریختن ضد یخ
قبل از ریختن ضد یخ، ترموستات، پمپ آب، شیلنگ‌ها و درِ رادیاتور را به‌خوبی بررسی کنید. همچنین تمام مسیرهای گردش ضدیخ را شست‌وشو دهید و بدنه بیرونی رادیاتور را نیز با محلول آب و صابون بشویید تا عبور هوا از میان پره‌های رادیاتور راحت‌تر انجام شود.

۴- سیال خنک‌کننده را بررسی کنید
سیال خنک‌کننده در اثر گذر زمان خواص خود را از دست می‌دهد و نقطه انجماد آن بالا رفته و اسیدی می‌شود. بهتر است هر ۱۰۰۰ کیلومتر یا هفته‌ای یکبار سیال خنک‌کننده خودرو را بررسی کنید. می‌توانید از محلول ضدیخ و آب (هرکدام به اندازه برابر)، سیال خنک‌کننده تهیه کنید. البته باید توجه داشته باشید که آب به‌کار رفته برای تهیه سیال خنک‌کننده باید سختی کمی داشته باشد تا از رسوب جلوگیری شود. زمان تعویض سیال خنک‌کننده در شرایط عادی سالانه یا پس از طی ۳۰هزار کیلومتر است اما شرایط سخت رانندگی مثل (یدک کشیدن کمپ؛ استفاده از باربند در مسافت‌های طولانی، طی کردن مکرر مسافت‌های کوتاه (کمتر از ۸ کیلومتر) و… می‌تواند بر زمان تعویض سیال خنک‌کننده اثرگذار باشد.

۵- بررسی تسمه پروانه
با شروع فصل گرم حتما تسمه پروانه را به‌خوبی بررسی کنید. معمولا هر ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر باید تسمه پروانه خودرو بررسی شود.

۶- سطح روغن خودرو را کنترل کنید

اگرچه سطح روغن خودرو باید در کل سال کنترل شود اما در فصول گرم، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می‌کند پس حتما روغن موتور، روغن جعبه دنده و دیفرانسیل خودروی خود را بررسی کنید. درست است که سیستم خنک‌کننده دمای موتور را پائین می‌آورد اما اگر روغن موتور در شرایط خوبی قرار داشته باشد به پائین آمدن دمای موتور کمک خواهد کرد.

۷- بررسی تایرها
شرایط جوی گرم، هوای داخل تایرهای خودرو را منبسط می‌کند و خطر ترکیدگی تایرها را بالا می‌برد. در نتیجه با شروع فصل گرم، حتما باد تایرها را تنظیم کنید.

۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

۸-مخزن شیشه‌شوی را پر کنید
حتما مخزن شیشه‌شو را پر کنید. از آنجائیکه مخزن شیشه‌شو به موتور نزدیک است و در معرض گرمای زیادی قرار دارد، خالی بودن این مخزن در فصل گرما سبک خشکی، شکنندگی و خرابی مخزن می‌شود.

۹-مراقب دمای خودرو باشید
آمپر، در خودروهای جدید کم‌کم در حال حذف شدن است ولی اگر خودروی شما آمپر دارد حتما به آن نگاه بیندازید، به‌ویژه اگر در مناطق گرم رانندگی می‌کنید. اگر دمای خودرو بیش از حد بالا رفت حتما خودرو را متوقف کنید. 

۱۰- محافظت از بدنه و داشبورد
برای محافظت رنگ بدنه خودرو در فصول گرم و جلوگیری از خراب شدن رنگ بدنه تا جایی که می‌توانید خودرو را در سایه پارک کنید یا اگر قصد دارید خودروی خود را برای مدت طولانی در فضای باز پارک کنید حتما از چادر استفاده کنید.
حتما بعد از شستن خودرو، از واکس استفاده کنید. توجه داشته باشید که تا وقتی که بدنه خودرو به‌خوبی خشک نشده آن را زیر نور آفتاب قرار ندهید، زیرا این کار می‌تواند به رنگ خودرو آسیب وارد کند.  از داشبورد خودرو نیز غافل نشوید و حتما از واکس‌های مخصوص داشبورد برای محافظت در برابر اشعه استفاده کنید.
همچنین سعی کنید اگر خودروی خود را در جایی پارک می‌کنید حتما از سایبان استفاده کنید. استفاده از سایبان علاوه‌بر اینکه منجر به کاهش دمای داخل خودرو می‌شود، داشبورد خودرو را  از آسیب‌دیدگی ناشی از گرما و اشعه خورشید محافظت می‌کند. 

دانستن این نکات مهم به شما کمک می‌کند علاوه بر اینکه از خودروی خود به صورت بهینه استفاده کرده و عمر مفید خودروی خود را بالاتر ببرید. پس این نکات را جدی بگیرید.


منبع: dande6.com

جمعه 24 خرداد 1398  10:37 AM
تشکرات از این پست
ali_81 majid68 fatemeh_75 hosinsaeidi ravabet_rasekhoon khaliln oskoui zahra_53
majid68
majid68
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 3115
محل سکونت : اصفهان
جمعه 31 خرداد 1398  6:16 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 ravabet_rasekhoon aftabm
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 7929
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

در فصول سال باید خودرو خود را چک کنیم و در فصل گرما سیستم خنک کننده ، باد چرخ ها ، تسمه ، روغن و در فصل سرما ضد یخ. رادیاتور، آب شیشه شوی ماشین ، سیستم گرمایشی و باد تایرها و...... بازدید و بررسی شود .

شنبه 1 تیر 1398  12:30 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon mohammad_43 aftabm
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1477
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

در این روزها که گرانی نفس ملت را بریده وکسی هم وجود ندارد که به گرانی ها برسد هر کسی هرطوری دلش می خواهد وسایلش را به فروش می رساند.چطور می شود از خودرو مواظبت نمود.

یک شنبه 2 تیر 1398  8:31 AM
تشکرات از این پست
mohammad_43 aftabm
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2373
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:۱۰ نکته مهم برای مراقبت از خودرو در فصول گرم

باسلام،

بسیار مطلب مفید و به موقع و جامعی بود. سپاس

یک شنبه 2 تیر 1398  3:25 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 aftabm
دسترسی سریع به انجمن ها