از معامله قرن چه میدانیم؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5451
محل سکونت : اصفهان

از معامله قرن چه میدانیم؟

معاملهٔ قرن :

(در عربی: صفقة القرن، عبری: עסקת המאה و در انگلیسی: Deal of the Century) اصطلاحی سیاسی است و به طرحی گفته می‌شود که از سوی دولت ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در راستای روند صلح بین دولت فلسطین و دولت اسرائیل، که اسرائیل، در ازای دریافت امتیازهایی فراتر از تعهدات قبلی سازمان آزادی‌بخش فلسطین و قطعنامه‌های شورای امنیت، و الحاق بخش‌هایی از مناطق اشغال‌شده به خاک خود، با تشکیل دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند. ترامپ داماد خود کوشنر را بعنوان دلال معامله منسوب کرده‌است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و بسیاری از مقامات فلسطینی و کشورهای دیگر با این طرح به شدت مخالفت کرده‌اند. بنا به گمانه زنی روزنامه «اسرائیل‌هیوم» نزدیک به «بنیامین نتانیاهو» از مفاد معامله، اگر سازمان‌های فلسطینی طرح ترامپ را نپذیرند احتمال دارد آمریکا مانع از رسیدن برخی کمک‌ها فلسطینیان خواهد شد.

این طرح قرار است برای پایان دادن به بیش از ۷۰ سال منازعه فلسطین-اسرائیل پیشنهاد شود. بر اساس این طرح بخش‌هایی دیگر از فلسطین شامل نیمی از کرانهٔ باختری و بخشی از بیت‌المقدس شرقی که از نظر جامعهٔ جهانی به دولت فلسطین تعلق دارد، به اسرائیل واگذار می‌شود، و در عوض اسرائیل با تشکیل کشور مستقل فلسطینی در نیمهٔ دیگر کرانهٔ باختری و تمام نوار غزه و چندین محله از بیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح شهر ابودیس به جای بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. همچنین طبق این طرح فلسطینیان باید از حق بازگشت به سرزمین خود که در طبق قطعنامهٔ ۱۹۴ شورای امنیت به رسمیت شناخت شده صرف‌نظر کنند.


جزئیات معامله قرن

در این طرح مناطق، روستاها و محله‌های عربی که عمدتاً فلسطینیان در آن سکونت دارند به حکومت خودگردان فلسطین واگذار خواهد شد و یک معبر نیز برای فلسطینیان برای تردد به مسجدالاقصی در نظر می‌گیرد. معامله قرن پیشنهادهایی نیز برای پایان دادن به مشکل آوارگان فلسطین و شهرک سازی اسرائیل دارد.

این معامله شامل انتقال مالکیت محله‌ها و نواحی نزدیک به قدس مانند «بیت حنینا»،«شعفاط»،«کفر عقب» و «راس خمیس» به تشکیلات خودگردان فلسطین می‌شود. این طرح، پیشنهادی مبنی بر تشکیل کشور فلسطین در ابتدا در حدود نیمی از کرانه باختری، تمامی نوار غزه و برخی محله‌های قدس از جمله «بیت حنینا»، «شعفاط» و اردوگاه آن، «راس خمیس» و «کفر عقب» مطرح می‌کند و در کنار آن، شهرک قدیمی و محله‌های اطراف آن همچون «سلوان»، «الشیخ جراح» و «جبل الزیتون» را برای اسرائیل باقی می‌گذارد.

بهمن ماه سال گذشته یک دیپلمات برجسته غربی از جزئیات "معامله قرن" پرده برداشته و اعلام کرد که این معامله شامل انتقال مالکیت محله‌ها و نواحی نزدیک به قدس مانند "بیت حنینا"، "شعفاط"، "کفر عقب" و "راس خمیس" به تشکیلات خودگردان فلسطین می‌شود.


 به نوشته روزنامه "الحیاة"،  این منبع خاطرنشان کرد، تیم صلح آمریکایی از طریق یک طرف سومی جزئیات معامله قرن را به طرف فلسطینی ابلاغ کرد.

به گفته این دیپلمات عالی‌رتبه، اسرائیل شهر قدس جدیدی را از طریق توسعه روستاها و تشکیل محله‌های جدید ساخته است که فلسطینی‌ها می‌توانند همان کار را کنند و قدس فلسطینی بسازند.

این طرح، پیشنهادی مبنی بر تشکیل کشور فلسطین در ابتدا در حدود نیمی از کرانه باختری، تمامی نوار غزه و برخی محله‌های قدس از جمله " بیت حنینا"، "شعفاط" و اردوگاه آن، "راس خمیس" و "کفر عقب" مطرح می‌کند و در کنار آن، شهرک قدیمی و محله‌های اطراف آن همچون "سلوان"، "الشیخ جراح" و "جبل الزیتون" را برای اسرائیل باقی می‌گذارد.

این دیپلمات همچنین تصریح کرد: از این رو ایده‌ای مطرح شد که بر اساس آن پایتخت فلسطین "ابودیس" باشد.

طرح مذکور شامل واگذاری محله‌ها، مناطق و روستاهای عربی به طرف فلسطینی و ایجاد کوریدوری برای فلسطینیان به سمت مسجدالاقصی و فراهم کردن یک راه‌حل انسانی برای آوارگان فلسطینی است.


ممنوعیت داشتن ارتش برای فلسطینی‌ها

بر اساس گمانه‌زنی‌هایی که از متن معامله در رسانه‌های اسراییلی منتشر شده، داشتن ارتش برای فلسطین جدید ممنوع است.
واکنش طرف‌های فلسطینی

دفتر سیاسی حماس اعلام کرده: ما مخالفت قاطع خود را با آنچه معامله قرن نامیده می‌شود، اعلام می‌کنیم و بر ادامه تظاهرات بازگشت تا تحقق اهداف آن تأکید می‌کنیم. حق مشروع ملت ماست که همه انواع مبارزه مشروع تا نابودی اشغالگران را ادامه دهیم و اهداف ملی ثابت خود را محقق سازیم. ما به شدت هر گونه تلاش رسمی و غیررسمی عربی یا داخلی برای عادی سازی روابط با رژیم غاصب صهیونیستی را محکوم می‌کنیم.

شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجد الاقصی در خطبه‌های نماز جمعه دربارهٔ طرح آمریکا برای فلسطین موسوم به معامله قرن و موافقت برخی از رژیم‌های عربی و کشورهای اسلامی با این طرح هشدار داد: کسانی که اظهار نظرهای سیاسی دربارهٔ معامله قرن را دنبال می‌کنند، خطر آن را درک می‌کنند. از جمله این خطرات خط خوردن شهر قدس از هرگونه مذاکرات در آینده است. حق بازگشت حقی قانونی است و به هیچ وجه از آن کوتاه نخواهیم آمد. قدس پایتخت فلسطین خواهد بود و هیچ جایگزینی برای آن وجود نخواهد داشت.

بر اساس یک نظرسنجی از مؤسسهٔ جی‌ام‌سی‌سی، بیش از ۸۰٪ فلسطینیان ساکن کرانهٔ باختری و نوار غزه با این طرح مخالف‌اند و تنها حدود ۷٪ با آن اعلام موافقت کرده‌اند
واکنش‌های بین‌المللی

روسیه و برخی از کشورهای عربی مانند مصر و اردن از جمله مخالفان این طرح هستند.

سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های علیه ایران را نشانه‌هایی از طرح معامله قرن دانست و نسبت به آن اظهار بدبینی نمود.

نتیجه کلام:

بر اساس معامله قرن در مقابل واگذاری امتیازاتی به اسرائیل، با تشکیل کشور مستقل فلسطینی شامل نیمی از کرانه باختری، تمام نوار غزه و چند محله ازبیت‌المقدس شرقی موافقت می‌ شود و شهر ابو دیس پایتخت فلسطین خواهد بود.

معامله قرن اصطلاحی سیاسی است و به طرحی گفته می‌شود که از سوی ایالات متحده آمریکا در راستای روند صلح بین فلسطین و اسرائیل و پایان دادن به بیش از 70 سال منازعه فلسطین-اسرائیل اجرا خواهد شد.

 این طرح که به معامله بزرگ قرن مشهور است در مقابل واگذاری امتیازاتی به اسرائیل، با تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی شامل نیمی از کرانه باختری، تمام نوار غزه و چند محله ازبیت‌المقدس شرقی موافقت می‌کند. بر اساس این طرح شهر ابو دیس نیز به عنوان پایتخت فلسطین در نظر گرفته خواهد شد. اجرای این طرح هنوز رسماً از سوی آمریکا اعلام نشده‌است.

https://fa.wikipedia.org

بیشتر بخوانید:

داستان معامله قرن چیست؟ 

۵ نکته مهم درباره معامله قرن در قدس 

طرح ننگین «معامله قرن» به دنبال چیست؟ 

جزئیات معامله قرن از زبان دبیرکل کمیته اجرایی ساف 

 

شنبه 11 خرداد 1398  11:20 AM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi mohammad_43 ali_81 khaliln rezajafarizadeh donya78 hermes65 negin9
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 3191
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:از معامله قرن چه میدانیم؟

معامله قرن پا روی حق گذاشتن است . خفه کردن صدای مظلوم  و کشتن  و آواره کردن مظلوم از خانه و کاشانه اش است .

شنبه 11 خرداد 1398  11:56 AM
تشکرات از این پست
aftabm
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1172
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:از معامله قرن چه میدانیم؟

تا اعراب جاهلیت است که بعضی از کشورهای عربی در جاهلیت ماندند دشمنان هر کاری می کنند. باید اعراب به خود آیند واز سرزمینهایشان دفاع کنند.

یک شنبه 12 خرداد 1398  8:20 AM
تشکرات از این پست
oskoui
oskoui
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 1426
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:از معامله قرن چه میدانیم؟

کاریکاتور اول خیلی برایم جالب بود-ممنون از زحماتتون

یک شنبه 12 خرداد 1398  2:31 PM
تشکرات از این پست
donya78
donya78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1397 
تعداد پست ها : 133
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:از معامله قرن چه میدانیم؟

بهترین سلاح برای مبارزه باید کید مستکبران اتحاد مسلمانان است

دوشنبه 13 خرداد 1398  1:49 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها