0

انواع فیلتر هوای خودرو و تفاوت های آن

 
melinaar
melinaar
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : آبان 1397 
تعداد پست ها : 39

انواع فیلتر هوای خودرو و تفاوت های آن

 

انواع فیلتر هوای خودرو و تفاوت های آن

فیلتر هوا باعث می شود تا موتور خودرو دارای عملکرد خوبی بوده و نقش موثری در تنظیم نمودن سلامت فنی اتومبیل را ایفا کنند.اگر تعویض فیلتر هوا در زمان درستی صورت گیرد بازده موتور بیشتر می شود.این کار همچین منجر به سالم ماندن موتور،کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا می شود.
دارندگان اتومبیل همیشه درنظر داشته باشند که دائما وضعیت فیلتر هوا خود راچک کنند تا در مواقع ضرورت اقدام به تعویض آن کنند.اگر تعویض فیلتر هوا به تعویق بیفتد،عملکرد و راندمان خودرو را کاهش می دهد چراکه در این صورت هوای لازم به سیستم احتراق اتومبیل نرسیده و باعث می شود مصرف سوخت تا 25 درصد هم افزایش یابد.
فیلتر هوا در انواع گوناگون به خودروداران ارائه می شود که هرکدام دارای ویژگی های متفاوت از یک دیگر می باشند.در این مقاله سعی داریم انواع فیلترهای هوا را به شما معرفی کنیم تا متوجه شوید چه فیلتری را باید برای خودروتان خریداری کنید.
فیلتر هوا خودرو سلولزی
این نوع فیلتر هوا که با نام کاغذی هم شناخته می شود،رایج ترین نوع فیلتر است که کاربرد زیادی دارد.در این فیلتر هوا کاغذ پلیسه دار آکاردئونی تعبیه شده است تا بتواند ناخالصی های موجود در هوا را جذب کند.ساختار فیلتر هوا سلولوزی از فریم پلاستیکی می باشد چراکه باید تثبیت شوند.با وجود اینکه این فیلترها در مقایسه با فیلترهای دیگر ارزان تر هستند،اما باید در مدت زمان کمی تعویض شوند و عمر آن ها کوتاه است.این نوع فیلتر قابلیت جذب 90-80% ذرات خارجی را دارد.
فیلتر هوا اسفنجی خودرو
امروزه از این فیلترها در ماشین های مسابقه ای درچند لایه وبا استفاده از نانو نیز استفاده می شود. در صورتی که در گذشته فقط برای ماشین آلات سنگین و تراکتورها استفاده می شده است.طراحی فیلتر هوای اسفنجی برگرفته از ساختار فیلتر هوا روغنی سابق می باشد که در خودروهای کلاسیک به کار می رفته است.جذب مواد ذائد از طریق بستر پلی اورتان و فریم فلزی صورت می گیرد.این فیلتردرمقایسه با فیلتر کاغذی گران تر می باشد اما با این وجود برای ماشین های شهری فیلتر هوای کاغذی توصیه می شود،چرا که عملکرد بهتری دراتومبیل های شهری معمولی دارند.
فیلتر هوا کتان خودرو
عمر این فیلتر هوا طولانی است و از تمام فیلترها گران تر می باشند.در این فیلتر به منظور جذب بهتر ناخالصی شش ورقه پارچه ی ویژه ی روغنی به کار می رود.به دلیل ساختار خوب این فیلتر جریان هوا به سرعت انتقال می یابد و عملکرد ماشین بهتر می شود.
فیلتر هوا کتان قابل شست و شو نیز می باشد.اگر خودروها مجهز به فیلتر هوا کتان باشند،هزینه هایی تعمیر،استهلاک و...کمتر می شود.این فرآیند در مدت زمان طولانی قابل مشاهده است عملکرد خودرو را بیشتر می کند.

در صورت تعویض نکردن فیلتر هوا چه اتفاقاتی ممکن است بیفتد؟
با گذشت زمان ذرات و گرد و غبار جمع شده و باعث گرفتگی منافذ می شود در این صورت عبور هوا سخت تر و سخت تر خواهد شد و به مراتب موتور مکش بیشتری برای دریافت آن انجام خواهد داد.این کار از نظر اقتصادی نیز به صرفه نیست با مصرف سوخت بیشتر رابطه ی مستقیمی دارد.از طرفی این گرفتگی موجب می شود مونوکسیدکربن بیشتر تولید شود.به طور کلی یک فیلتر هوا باید هر دو سال یک بار و پس از طی کردنی مسافتی معادل با 24000مایل تعویض شود.
هنگام مواجهه شدن با علائم زیر فیلتر هوا خود را تعویض کنید:
لرزش پیوسته و کم شدن توان موتور
رسوب گرفتگی زیاد بر شمع موتور خودرو
ریپ زدن و طولانی شدن زمان استارت خودرو
بیشتر شدن مصرف سوخت و گازهای خارج شده از اگزوز
تمیز کردن فیلتر هوا خودرو
توصیه می شود به جای شست و شو از تعویض فیلتر استفاده شود،چرا که این قطعه قیمت چندانی ندارد و همینطور با شستن کارایی اولیه ی خود را نخواهد داشت(جذب کمتر ذرات).فیلتر پارچه ای قابلیت استفاده ی مجدد پس از شست و شو را دارد.
مراحلی که برای تمیز کردن فیلتر باید انجام دهید:
در وهله ی اول می بایست تمامی گرد و غباری را که روی فیلتر جمع شده است را تمیز کنید.
پس از آن می توانید از مواد شوینده مناسب برای تمیز کردن آن استفاده کنید.
سپس در این مرحله فیلتر را آبکشی نمایید.
پس از آبکشی باید آن را به وسیله ی جریان هوا خشک کنید.
در مرحله ی آخر و پیش از جایگذاری، فیلتر را روغن کاری کنید.منبع: 
فیلتر هوا فیلترسازان سبز


 
سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  9:17 AM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 9739
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:انواع فیلتر هوای خودرو و تفاوت های آن

سرویس و تعویض به موقع و استفاده از فیلترهای استاندارد از ضروریات وسیله نقلیه شخصی و عمومی است.

سه شنبه 10 اردیبهشت 1398  9:59 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها