شباهت یوسف زهرا(عج) به یوسف کنعان(ع)

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 69633
محل سکونت : تهران

شباهت یوسف زهرا(عج) به یوسف کنعان(ع)


امام زمان(عج) ما را می شناسند، ولی ما او را نمی شناسیم و وقتی که امام زمان(عج) ظهور کنند بعضی از مردم می گویند: من ایشان را قبلا دیده بودم! «فَعَرَفَهُمْ وَهُمْ لَهُ مُنْكِرُونَ».
 

 

آیات متعددی در قرآن کریم به طور غیرمستقیم به وجود مقدس حضرت صاحب الزمان(عج) و دولت کریمه ایشان اشاره دارد و حتی مختصاتی از رفتارهای منتظران در عصر غیبت را تشریح می کند.

 

«وَجَاءَ إِخْوَةُ يُوسُفَ فَدَخَلُوا عَلَيْهِ فَعَرَفَهُمْ وَهُمْ لَهُ مُنْكِرُونَ؛ سرزمین کنعان را قحطی قرا گرفت و برادران یوسف (در پی مواد غذایی به مصر) آمدند و بر او وارد شدند. آنگاه یوسف آنان را شناخت ولی آنها او را نشناختند».

 

نکته ها

1.محمد بن مسلم گوید: بر امام باقر(ع) وارد شدم و می خواستم از قائم آل محمد پرسش کنم، اما امام پیش از آنکه من سوال کنم فرمود: «یا محمد بن مسلم ان فی القائم من آل محمد شبها من خمسة من الرّسل ... و امّا شبهه من یوسف بن یعقوب فالغیبة من خاصة و عامتة  و اختفاوه من اخوته و اشکال امره علی البه یعقوب مع قرب المسافة بینه و بین البه و اهله و شیعة؛ ای محمد بن مسلم! در قائم آل محمد(ص) شباهتی با پنج تن از انبیا وجود دارد... اما شباهت او با یوسف بن یعقوب آن است که از خاص و عام غایب می شود و او از برادرانش مخفی بود و امر او بر پدرش هم پوشیده بود با وجود آن که مسافت بین او و پدرش و خاندان و شیعیانش کم بود.

 

2.امام زمان(عج) ما را می شناسند، ولی ما او را نمی شناسیم و وقتی که امام زمان(عج) ظهور کنند بعضی از مردم می گویند: من ایشان را قبلا دیده بودم! «فَعَرَفَهُمْ وَهُمْ لَهُ مُنْكِرُونَ» یعنی یوسف برادرها را شناخت اما برادرها او را نشناختند. امام باقر(ع) در ضمن حدیثی شباهت حضرت مهدی(عج) با حضرت یوسف(ع) را چنین توضیح می دهد: که با برادرانش با او معامله می کردند و سخن می گفتند اما او را نمی شناختند.

 

3. امام زمان(عج) به فرموده امام باقر(ع) در زیبایی و سخاوت نیز شبیه به یوسف(ع) است.

 

*برگرفته از «پرتوی از آیه های مهدوی» حجت الاسلام محسن قرائتی، به کوشش حسن ملایی

  گروه مهدویت و غدیر  شبستان

جمعه 30 فروردین 1398  6:57 PM
تشکرات از این پست
fm1515
دسترسی سریع به انجمن ها