منتظران از کدام راه به سوی ظهور بروند؟

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 69627
محل سکونت : تهران

منتظران از کدام راه به سوی ظهور بروند؟


نویدهایی که برای عصر ظهور داده اند و ویژگی هایی که در زمان حضور و حاکمیت امام عصر(عج) و یاران او و اوضاع جامعه از آن برخوردار خواهند بود، می توانند «نقشه راه» به حساب آید و برای ما هم سرمشق باشد، چه در زندگی فردی، چه در حمایت اجتماعی.
 

 

به گزارش گروه مهدویت خبرگزاری شبستان: همه در پی این هستیم که بدانیم چه باید بکنیم؟ چگونه باید باشیم؟ زندگی ها و روابط ما چگونه باید باشد؟ وضع فرهنگی و دینی و اقتصادی ما چگونه باید باشد؟ مدل خوب و الگوی مناسب برای یک زندگی ایده آل چیست؟

 

نویدهایی که برای عصر ظهور داده اند و ویژگی هایی که در زمان حضور و حاکمیت امام عصر(عج) و یاران او و اوضاع جامعه از آن برخوردار خواهند بود، می توانند «نقشه راه» به حساب آید و برای ما هم سرمشق باشد، چه در زندگی فردی، چه در حمایت اجتماعی، به برخی از آن ویژگی ها اشاره می شود:

 

مهدی(عج) از اصحاب خویش پیمان و بیعت می گیرد که سرقت و فساد نکنند، مُحرمی را نکشند، حریمی را هتک نکنند، از آلودگی ها بپرهیزند، امر به معروف و نهی از منکر کنند و ... .

 

وقتی یاران او مامور به چنین رفتاری اند، پس جامعه باید از امنیت، عدالت، سعادت و رفاه و معنویت برخوردار باشد تا شبیه یاران او گردد.

 

در آن روزگار، رفاه مادی و عدالت اقتصادی و اجتماعی و وفور نعمت های الهی همه جا را خواهد گرفت. فقیر و نیازمندی یافت نخواهد شد. سطح زندگی ها چنان بالا خواهد رفت که در داد و ستدها، مسلمان از غیرمسلمان سود نخواهد گرفت.

 

سنت محمدی احیاء خواهد گشت، تحریف ها از چهره حقایق دینی زدوده خواهد شد. معارف اسلام و احکام از یاد رفته شرع و حقایق دینی زدوده خواهد شد. معارف اسلام و احکام ازیادرفته شرع و حقایق پنهان دین، آنچنان روشن خواهد شد که بعضی می پندارند امام زمان(عج) دین تازه ای آورده است. همه داوری ها به عدالت خواهد بود. رشد علمی و صنعتی از ویژگی های دیگر آن دوران است. هم عقل ها در سایه عنایت حضرت مهدی(عج) به کمال می رسد هم سطح دانش ها بالا می رود. معارف اهل بیت(ع)، گسترش فوق العاده ای خواهد یافت. مساجد بزرگی ساخته خواهد شد که همه پایگاه نشر دانش خواهد بود. مردم به عبادت و دین روی می آورند، نمازها به جماعت برگزار می شود، کینه ها برطرف می شود و صلح و دوستی در دل ها جای می گیرد. دل های مردم در صلابت و استواری چون کوه می شود.

 

عاطفه ها نسبت به هم زیاد می شود. راه ها امن می گردد و مردم در امنیت قضایی به سر می برند. خون ها به ناحق ریخته نمی شود. امنیت جهانی حتی دنیای حیوانات را هم فرا می گیرد و به اصطلاح گرگ و میش کنار هم و مصون از حمله می مانند. زمین از چنان امنیتی برخوردار می شود که زنی تنها از این سوی دنیا به آن سو و از حیره به مکه می رود و از کسی جز خدا نمی ترسد. بیت المال، یکسان و عادلانه میان مردم تقسیم می شود.

 

ثروت های زمین نزد امام زمان(عج) گرد می آید. اسلام شکوه گذشته خود را باز می یابد. دارندگان زکات، در پی کسی می گردند که به عنوان فقیر و نیازمند به او زکات بدهند و پیدا نمی کنند. شهرها با عدل و احسان آباد می شود. رونق کشاورزی و سرسبزی زمین و فراوانی باران و سرشاری رودها و چاه ها از آب و پرباری درخت ها و افزایش دام ها از ویژگی های دیگر آن دوران است. بیمای از مردم دور می شود، هراس از دل شیعیان برداشته می شود و در دل دشمنان جا می گیرد ... .

 

چه چشم انداز زیبایی و چه جامعه آرمانی و مطلوبی! همه اینها در روایات مربوط به عصر ظهور امام زمان(عج) آمده است.(2)

 

اگر بخواهیم سمت گیریِ زندگی فردی و اجتماعی ما به سوی آن «جامعه آرمانی» باشد، باید بکوشیم در حد توان و ظرفیت و فراهم بودن شرایط، همین ویژگی ها را فراهم سازیم. الگوی ما در عصر غیبت، باید چشم انداز عصر حضور باشد.

 

انسان ها از نظر فکر و اخلاق در سطح بالا، معیشت مردم فراهم و رو به راه، قسط و عدل و تامیین کرامت انسان ها در دستور کار، رونق اقتصادی و رشد فرهنگی و صلح و امنیت برقرار باشد. جامعه ما اگر چنین تلاشی را داشته باشد، رو به سوی جامعه مهدوی است.

 

پی نوشت ها:

1.رک: بحث «همچون یاران مهدی» در بخش اوصاف منتظران

2.در این زمینه ر.ک: «چشم اندازی به حکومت مهدوی»، نجم الدن طبسی و «عصر زندگی» محمد حکیمی

 

*برگرفته از کتاب «زندگی مهدوی، اخلاق و اوصاف منتظران»، نوشته جواد محدثی

از همه دل بریده ام،دلم اسیر یک نگاست،تمام آرزوی من زیارت امام رضـــــــــاست

پنج شنبه 29 فروردین 1398  1:12 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها