هفته سوم نوزادی

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 6916
محل سکونت : اصفهان

هفته سوم نوزادی

ممکن است از این هفته بخواهید مدتی را همراه با نوزاد خود، در خارج از منزل به سر برید. بنابراین پوشک و وسایل لازم نوزاد را در ساک او قرار دهید و برای انجام کارهایی مانند خرید یا ملاقات دوستان از منزل خارج شوید.

دوران نوزادی

تغذیه هفته سوم نوزادی

در این هفته، دو اتفاق مهم در ارتباط با تغذیهٔ نوزاد روی می‌دهد. نخست آنکه در شروع این هفته، معمولاً جهش بزرگی در زمینه رشد نوزاد به وجود می‌آید و دوم آنکه مقدار خواب بین هر بار شیر خوردن نوزاد (و به طور امیدوارکننده در ساعات شب) افزایش پیدا می‌کند. ممکن است متوجه شوید که در 48 تا 72 ساعت از هفته سوم، دفعات شیر خوردن نوزاد افزایش یافته است. این وضعیت، زودگذر است و راهی است برای آنکه بدن شما شیر بیشتری تولید کند و بعد از آن، دوباره دفعات شیر خوردن نوزاد به وضعیت طبیعی بازمی‌گردد.

حتما بخوانید: هفته چهل و سوم بارداری

بازی های هفته سوم نوزادی

خواباندن نوزاد بر روی شکم در هنگامی که نوزاد بیدار است، بازی مناسبی است. با این بازی، نوزاد یاد می‌گیرد سر خود را بالا نگه دارد و این کار موجب تقویت عضلات سر و گردن نوزاد می‌شود.

در ابتدا ممکن است کودک نتواند سر خود را بالا نگه دارد و اگر هم قادر به انجام این کار باشد، مدت آن کوتاه است.

دوران نوزادی

هنگامی که نوزاد را بر روی شکمش می‌خوابانید یک اسباب‌بازی در مقابل چشمانش قرار دهید. آینه، برای این کار بسیار مناسب است زیرا کودک می‌تواند صورت خود را در آن ببیند.

خواب نوزاد

در این مرحله، هنوز بیدار شدن در طول شب، در اکثر نوزادان دیده می‌شود و هنوز زمان شروع غذاهای جامد یا آموزش خواب فرا نرسیده است.

به یاد داشتن این نکته که بیدار شدن در هنگام شب، از نوزاد محافظت به عمل می‌آورد اهمیت دارد. بیدار شدن می‌تواند به شما کمک کند تا نسبت به نیازهای نوزاد واکنش نشان دهید.

حتما بخوانید: هفته اول نوزادی

دربارهٔ حس‌های مختلف نوزادان چه می دانید؟

حس بینایی نوزادان با سایر افراد تفاوت دارد. نوزادان بسیار نزدیک‌بین هستند و می‌توانند اشیا و افراد را فقط از فاصلهٔ 3/20 متری تا 5/30 سانتی‌متری به بهترین شکل ممکن ببینند. با این که نوزادان می‌توانند تفاوت روشنایی و تاریکی را درک کنند قادر به دیدن تمام رنگ‌ها نیستند. نوزاد می‌تواند چهرهٔ پدر یا مادر خود را ببیند ولی قادر به دیدن جزئیات این چهره‌ها نیست. کمی انحراف متقاطع چشم‌های نوزادان طبیعی است که به دلیل ضعف عضلات چشمی روی می‌دهد و با گذشت زمان برطرف می‌شود

دوران نوزادی

حس شنوایی نوزادان نیز کمی نارس است. گوش داخلی نوزادان هنوز پر از مایع آمینوتیک (مایع کیسهٔ آب مادر) است و به این دلیل، در ابتدا نوزاد نسبت به صداهای بلندتر و نیز صداهای زیرتر، واکنش خوبی نشان می‌دهد. چنان چه نوزاد، با شنیدن صدای بلند و ناگهانی، تکان نمی‌خورد و از جا نمی‌پرد، ممکن است مبتلا به کاهش شنوایی باشد

نوزاد از هنگام تولد از حس بویایی خیلی خوبی برخوردار است و تنها از طریق همین حس است که می‌تواند سینهٔ مادر خود را پیدا کند. حس بویایی و چشایی نوزاد، ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. نوزاد، طعم شیرین را ترجیح می‌دهد و می‌تواند طعم شیر مادرش را از شیر مادر دیگر تشخیص دهد

به دلیل آنکه تمام دوران جنینی نوزاد در رحم احاطه شده با مایع گذشته است، نوزاد با اکثر انواع لمس آشنایی ندارد و بعضی چیزهایی که نوزاد آنها را لمس می‌کند ممکن است موجب تحریک او شوند. گاهی تماس با درز یا دکمهٔ لباس نوزاد می‌تواند باعث تحریک و ناراحتی او شود. تماس پوست با پوست می‌تواند عشق و علاقه شما نسبت به نوزاد را به او نشان دهد و نیز گرمای طبیعی بدن شما را به بدن نوزاد منتقل سازد.

 
                            

علی کوچولو                   
       

دوشنبه 26 فروردین 1398  10:53 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها