سوزش دستگاه تناسلی در کودکان، علل و درمان

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 7078
محل سکونت : اصفهان

سوزش دستگاه تناسلی در کودکان، علل و درمان

 
 
مشکلات دستگاه تناسلی و علل ایجاد آن‎ها، در دختران و پسران، متفاوت است.
 
عفونت‎های جزیی در اندام تناسلی کودکان، عادی و در نوزادان و یکی از نشانه‎های حساسیت ناحیه زیر پوشک است. مشکلات دستگاه تناسلی و علل ایجاد آن‎ها، در دختران و پسران، متفاوت است.
 
مشکلات دستگاه تناسلی دختران
مهبل یک دختربچه می‌تواند به علت جوش ناحیه زیر پوشک زخم شود و یا به عفونت‌هایی مانند برفک و کرمک مبتلا شود. در این رابطه، مطالعه مطلب «عفونت‌های دهان کودکان و چگونگی درمان آن‌ها» پیشنهاد می‎شود. اگر ترشحات خون‌آلود یا بدبو از مهبل کودک خارج شود، ممکن است چیزی را در آن فرو کرده باشد. نوزاد دختر اغلب به مدت چند روز پس از تولد، ترشح سفید یا خون‌آلود خواهد داشت، اما جای نگرانی نیست. پس از آن و تا پیش از سن بلوغ، چنین ترشحاتی، طبیعی نیست. علائم غیر طبیعی در دستگاه تناسلی دختران عبارتند از:
- زخم یا خارش در داخل یا اطراف مهبل
- قرمزی در اطراف مهبل
- ترشح از مهبل
اقدامات لازم در منزل
اگر باسن دختربچه، زخم یا قرمز شده است، برای شستن آن، از صابون استفاده نکنید، بلکه آن را فقط با آب بشویید تا میکروب‌ها از مقعد به جلو، منتقل نشوند. هرگز روی پوشک دختربچه، شورت پلاستیکی نپوشانید چرا که مانع جریان هوا جلوگیری می‎شود. به کودکان بزرگتر، لباس زیر نخی بپوشانید. اگر از مهبل کودک، ترشحاتی خارج شد، دقت کنید که چیزی در آن فرو نکرده باشد. اگر این کار را کرده باشد، فوراً به پزشک مراجعه کنید.
مراجعه به پزشک
در موارد زیر باید به پزشک مراجعه شود:
 - از مهبل کودک، ترشحاتی خارج می‌شود.
- دو روز پس از درمان‌های خانگی، هنوز علائمی مشابه، مشاهده می‌شود.
- شیئی را داخل مهبل فرو کرده باشد.
در این موارد، پزشک، کودک را معاینه خواهد کرد تا به علت ترشحات پی ببرد و ممکن است از ترشحات، نمونه‌گیری کند. اگر کودک، چیزی را درون مهبل فروکرده باشد، پزشک به آرامی آن را بیرون خواهد آورد. اگر عفونت کرده باشد، آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. دارو متناسب با علت بروز عفونت، ممکن است خوراکی یا موضعی باشد.
 
مشکلات دستگاه تناسلی پسران
در یک پسر ختنه نشده، ممکن است پوست ختنه‌گاه که سر آلت را می‌پوشاند، ملتهب شود یا عفونت کند (بالانیت) و غالباً جزیی از حساسیت ناحیه زیر پوشک است. تورم کشاله ران یا کیسه بیضه، ممکن است نشانه باد فتق باشد (بیرون آمدن روده در ناحیه‌ای ضعیف از شکم). علامت باد فتق این است که برآمدگی نرم و بدون دردی در کشاله ران یا کیسه بیضه ایجاد می‌شود که با دراز کشیدن کودک، از بین می‌رود و وقتی که سرفه، عطسه یا گریه می‌کند، بیشتر می‌شود. علائم التهاب بیضه عبارتند از:
- قرمز شدن و ورم کردن پوست این ناحیه
- ترشح چرک از آلت
 
ختنه
ختنه نوعی جراحی برای برداشتن پوست ختنه‌گاه پسران است. برای انجام این عمل جراحی، باید با پزشک مشورت کرد. 
اقدامات لازم در منزل
از عقب کشیدن پوست ختنه‌گاه کودکان پسر، خودداری کنید چون تا سه یا چهار سالگی، امکان آن وجود ندارد و دست زدن به آن، ممکن است موجب التهاب آن شود. اگر پوست ختنه‌گاه کودک پسر، ملتهب شده، آن را بدون استفاده از صابون بشویید و در هر بار تعویض پوشک، کاملاً خشک کنید. از پودر لباسشویی ملایم‌تر استفاده کنید و لباس‌های زیر او را کاملاً آبکشی نمایید.
مراجعه به پزشک
در صورت مشاهده موارد زیر، باید به پزشک مراجعه شود:
- اگر پوست ختنه‌گاه، قرمز یا متورم شده و یا هر گونه ترشحی از آن خارج گردد.
- فتق کودک دردناک شود یا به هر صورت دیگری، تغییر کند.
اگر پوست ختنه‌گاه پسربچه، دردناک شده، ممکن است پزشک پماد آنتی‌بیوتیک تجویز کند. اگر باد فتق داشته باشد، ممکن است نیاز به درمان فوری نباشد اما اگر کودک زیر شش‎ماه سن دارد یا اگر برآمدگی آن سفت شده و یا وقتی کودک دراز می‌کشد از بین نرود، پزشک احتمالاً برای درمان آن، انجام عمل جراحی را پیشنهاد خواهد کرد.
منبع: الو مامان
چهارشنبه 14 فروردین 1398  5:07 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها