دلایل سرفه نوزادان چیست؟

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 23265
محل سکونت : اصفهان

دلایل سرفه نوزادان چیست؟ 
 
سرفه نوزادان,دلایل سرفه نوزادان,علت سرفه نوزادان

دو نوع سرفه در نوزادان وجود دارد

 

سرفه در کودکان و نوزادان بسیار رایج است. سرفه کردن نوزاد ممکن است باعث نگرانی بسیاری از والدین شود چون نمی توانند از فرزند خود علت دقیق سرفه هایش را بپرسند. گاهی هم نمی توانند تصمیم بگیرند که چه موقع نوزاد خود را نزد پزشک ببرند. سرفه نوزاد می تواند دلایل و انواع متفاوتی داشته باشد که در ادامه انواع، دلایل سرفه نوزادان را شرح داده ایم.

سرفه نوزادان:
شنیدن صدای سرفه نوزادان برای والدین خوشایند نیست و معمولا باعث اضطراب والدین می شود. اگر این سرفه برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، این نگرانی بیشتر می شود. نوزادان زمانی سرفه می‌کنند که پوشش داخلی نای تحریک شود. این اتفاق زمانی می‌افتد که نوزاد بیمار است یا بدن نوزاد به علت مبارزه با بیماری مقدار زیادی مخاط یا خلط تولید کرده است. 

 

نوزادانی که سرفه می‌کنند، اغلب علائم دیگری مانند تب، آبریزش بینی یا مشکل تنفسی دارند. سرفه یکی از علائم شایع بیماری در کودکی می‌باشد. سرفه نوزادان و کودکان می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، اما معمولا نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیست. اما گاهی اوقات، سرفه نیاز به مراجعه به پزشک دارد.

انواع سرفه در نوزادان:
دو نوع سرفه در نوزادان وجود دارد:
سرفه خشک: زمانی رخ می دهد که فرزند شما به آلرژی یا سرما خوردگی دچار شده باشد. این نوع سرفه به تمیز شدن موکوز بینی کمک می کند و یا می تواند نتیجه ی گلو درد نوزاد شما باشد.

سرفه تر: این نوع سرفه حاصل بیماری تنفسی بوده که با عفونت باکتریایی همراه باشد. این سرفه باعث می شود موکوز یا خلط (که حاوی گلبول های سفید خونی برای مبارزه با آلودگی ها بوده) در راه های هوایی کودک تشکیل شود.

 

سرفه نوزادان,دلایل سرفه نوزادان,علت سرفه نوزادان

سرفه های خشک نوزادان میتواند یکی از علائم آسم باشد

 
دلایل سرفه نوزادان:
سرفه نوزاد دلایل مختلفی دارد که برای درمان سرفه نوزاد بایستی در ابتدا بدانید که  علت سرفه نوزاد شما چیست.

1- خروسک یا کروپ:
فرزند تان سرما خورده و اگرچه بینی اش کیپ شده اما به خواب آرامی فرورفته است . چند ساعتی را می خوابد که ناگهان با سرفه از خواب بیدار می شود. سرفه هایش شبیه پارس کردن است . فرزند شما با چنین سرفه هایی به سختی نفس می کشد.

 

این بیماری در اثر ویروسی است که باعث تورم حنجره و نای می شود. معمولا از اول پاییز تا آخر زمستان چنین بیماری ویروسی رایج است و بیشتر کودکان شش ماهه تا سه ساله دچار آن می شوند. این نوع سرفه ها در روز کمتر است اما معولا تا دو شب ادامه دارد. گاهی اوقات وقتی کودک نفس می کشد صدایی شبیه سوت از حنجره اش شنیده می شود.

2- آسم
فرزند شما همیشه سرفه های خشک می کند خصوصا در شب های زمستان به طوری که خواب آرام را از او گرفته است. علت این نوع سرفه ها آسم است حالتی که در آن راه تنفسی متورم و باریک می شود . گاهی اوقات بیشتر والدین تصور می کنند خس خس سینه اولین نشانه آسم است اما سرفه های بسیار بد و آزار دهنده همی می تواند نشانه این بیماری باشد. این سرفه ها با سرمای هوا، آلرژی و ورزش بیشتر می شود.

3- عفونت:
سرفه مرطوب ناشی از ترشحات خلط و مخاط در دستگاه تنفسی پایین است که موجب تهوع و استفراغ می‌شود. از علل شایع سرفه مرطوب عفونت است. سرفه مرطوب باعث خارج شدن خلط و مخاط از دستگاه تنفسی پایین می‌شود.

4- سیاه سرفه:
نوزاد مبتلا به سیاه سرفه در ابتدا علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده دارد، اما به تدریج سرفه او شدید‌تر می‌شود.  نشانه‌هایی که هفت تا ده روز پس از آلوده شدن کودک ظاهر می‌شوند عبارت‌اند از: آبریزش بینی، سرفه و تب خفیف.

هنگام سرفه‌های طولانی، وقفه‌ای در تنفس عادی پدید می‌آید، بدین‌جهت صورت سرخ‌شده و لب‌ها کبود می‌شوند. اغلب در پایان هر حمله که به‌صورت سرفه‌های پیاپی ایجاد می‌شود، ترشحاتی از دهان خارج می‌شود و بیمار استفراغ می‌کند. استفراغ پس از هر حمله، از علائم کلیدی تشخیص بیماری سیاه‌سرفه است. سیاه سرفه می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی شود و نوزاد با کمبود اکسیژن مواجه شود

5- برونشیت:
چند روزی است که فرزندتان سرما خورده است و حالا سرفه هایش شدیدتر شده. وقتی سرفه می کند صدای سوت مانندی شنیده می شود. به نظر تندتر نفس می کشد.  چنین علائمی حاکی از برونشیت است بیماری ای که در آن، مجاری تنفسی به شدت باریک می شود. در این بیماری نفس کشیدن برای کودک بسیار سخت می شود. علت اصلی برونشیت نوعی ویروس است و معمولا در فصل های زمستان کودکان دچار آن می شوند.

6- آنفولانزا:
فرزند شما بسیار ناتوان شده است. سرفه هایی که می کند توان زیادی از او می گیرد. تب بالایی دارد. درد عضله دارد و تو دماغی صحبت می کند. او دچار آنفولانزا شده است. سرفه و عطسه کودکان بیمار این ویروس را در محیط پراکنده می کند.

7- ذات الریه
ذات الریه عفونتی باکتریایی یا ویروسی در ریه است که با شرایطی خاص مثل سرما خوردگی خود را نشان می دهد. صدای سرفه نوزاد مبتلا به ذات الریه معمولا تر است. کودکانی که به ذات الریه مبتلا هستند اغلب بی حال و خسته هستند و مرتب سرفه می کنند.


راه درمان سرفه های ناشی از ذات الریه به این موضوع بستگی دارد که آیا عامل این بیماری باکتریایی است یا ویروسی، بنابراین اگر فرزند شما تب نیز دارد به پزشک مراجعه کنید. ذات الریه بیماری خطرناکی است که باید جدی گرفته شود.

8- ورود اشیای خارجی به گلو
غذا ها، مثل تکه هایی از هویچ یا هر چیز دیگری شایع ترین علت مسدود شدن گلوی کودک می تواند باشد. اگر کودک شما حین غذا خوردن یا بازی با اسباب بازی هایش ناگهان شروع به سرفه کرد، سریعا دهان او را باز کنید و شی وارد شده به دهانش را بیرون آورید، معمولا کودکان با سرفه کردن این اشیا را بیرون می اندازد.

 

سرفه نوزادان,دلایل سرفه نوزادان,علت سرفه نوزادان

گاهی اوقات با دیدن سرفه نوزادان نیاز به مراجعه به پزشک می باشد


چه زمانی برای سرفه های نوزاد به پزشک مراجعه کنیم؟
در صورت وجود هر یک از علائم زیر همراه با سرفه، کودک را به پزشک ببرید:
- تب، با دمای بالای 100.4 درجه فارنهایت (38 درجه سانتیگراد)
- بی حالی، رخوت و خستگی شدید
- سرفه همراه با سر و صدای عجیب و غریب و یا همراه با صدای خس خس یا سوت زدن
- کودک به درستی غذا نخورد و اشتهای خود را از دست بدهد
- سرفه، همراه با خلط سبز رنگ زیاد و حاوی لکه های قرمز و یا دارای بوی ناخوشایند
- کودک پس از یک دوره سرفه، نیمه هوشیار یا بی حال شود
- کودک بعد از سرفه، از درد در ریه ها یا سینه شکایت کند. قفسه سینه نیز هنگامی که لمس می شود، آزرده شود، که ممکن است به علت آسیب دیدگی عضله ها یا از هم باز شدن دنده ها باشد که ناشی از سرفه شدید است
- فعالیت های ساده مانند بالا رفتن از پله ها، به سرعت دویدن و راه رفتن در خارج از منزل باعث سرفه می شوند
- نوزاد معمولا پس از سرفه استفراغ کند
- کودک در طول سرفه به زور نفس بکشد و قادر به تولید صدا از دهان نباشد.
- لب های کودک پس از چند لحظه سرفه، صورتی رنگ شوند
- کودک پس از سرفه ی شدید، بیهوش شود

پزشک براساس علت سرفه، روش درمان مناسب را به شما پیشنهاد می کند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 24 اسفند 1397  2:09 PM
تشکرات از این پست
reza751120
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 488
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:دلایل سرفه نوزادان چیست؟

ممنون از پست خوبتون.لطفا اگه سرفه های مداوم درمان خانگی هم داره معرفی کنید.باتشکر

جمعه 24 اسفند 1397  2:48 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 23265
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:دلایل سرفه نوزادان چیست؟

نقل قول reza751120

ممنون از پست خوبتون.لطفا اگه سرفه های مداوم درمان خانگی هم داره معرفی کنید.باتشکر

درمان خانگی و گیاهی سرفه ی نوزاد 3 تا 6 ماهه

درمان سرفه نوزاد ، سرفه نوزادان
سرفه نوزاد یکی از نشانه های عفونت یا سرما خوردگی ویروسی است ،شما می توانید با کمک گیاهان دارویی و طب سنتی دیگر نگران سرفه نوزاد خود نباشید.

درمان سرفه نوزاد در خانه با روش های طب سنتی و بدون دارو

تغییرات آب و هوا ممکن است باعث ایجاد سرفه در کودک تازه متولد شده شما شود ، نوزادی که به دلیل وضعیت جسمی او نمیتوان هر دارو و یا نسخه گیاهی را برایش استفاده کرد اما این دلیل بر عکس العمل کند نیست چرا که همیشه روش های طبیعی به دمنوش ها خلاصه نمی شوند و می توان با مالیدن برخی از آنها حتی به پوست سینه و گلوی نوزاد سرفه را تسکین داد ؛ حالا چه کاری می توان برای سرفه یک کودک انجام داد؟ آیا می خواهید داروهای درمان خانگی برای سرماخوردگی و سرفه نوزادان را بدانید؟سرفه نوزاد
سرفه نوزاد
 
درمان خانگی سرفه نوزاد

تسکین سرفه نوزادان با دارو های گیاهی

درمان سرفه نوزادان درخانه بدون دارو

یکی از مادران می گوید : قبل از به دنیا آمدن پسرم، هرگز به فکر این نبودم که در مورد درمانهای خانگی کاوش کنم ، من از یک جعبه ی بزرگ داروهای مختلف استفاده میکردم و توجهی به عوارض جانبی آن در بلند مدت نمی کردم اما وقتی به خودم آمدم، تصمیم گرفتم که زندگی بدون دارو، داشته باشم من می خواستم که کودکم سیستم ایمنی قوی داشته باشد و به دارو کمتر وابسته شود بنابراین سفر من برای کاوش به درمان های خانگی آغاز شد.
 
درمان سرفه نوزادان

چگونه سرفه نوزادان رادرمان کنیم

در سن های ابتدایی بچه ها مستعد ابتلا به سرماخوردگی و سرفه هستند به طور معمول سرماخوردگی بین 7 تا 10 روز زمان می برد تا رفع شود ،در طول این دوره کودک آشفته می شود و الگوی خوابش نیز مختل می شود.

علائم معمول سرماخوردگی و سرفه در نوزاد و کودکان

  • آبریزش بینی
  • عطسه
  • سرفه
علائم سرفه نوزادان

علائم سرفه در نوزادان چیست

  • تب
  • گلو درد
  • گرفتگی بینی
  • از دست دادن اشتها
اما در صورت بروز این علائم در کودکان زیر 3 ماه حتما با پزشک خود مشورت کنید.
 
 سرفه در نوزادان

سرفه در نوزادان چه علائمی دارد

درمان خانگی برای کودکان 3 تا 6ماه

1.گیاه بنگ دانه :

این ماده خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد خشک شده و کبابی این ماده را روی یک پارچه نخی بریزید و سپس آنرا روی قفسه سینه کودک، کف پا ، کف دست یا پشتش قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که خیلی داغ نباشد و ابتدا روی مچ دست خود امتحاتش کنید.

درمان سرفه

درمان سرفه کودک با گیاه بنگ دانه

احتیاط:آنرا روی سینه عریان و بدون لباس کودک خود قرار ندهید.

همچنین شما می توانید این ماده را بخور بدهید و در اطراف بینی کودکتان نگهدارید که به شدت برای رفع سرفه مفید است.

2.قطره سالین یا آب شور :

این قطره برای درمان فوری و یا حتی جلوگیری از گرفتگی بینی کودک می باشد و کاملا هم بی خطر هستند پایه قطره سالین, در واقع آب نمک است و می توانید آنرا در سوراخ بینی کودک خود استفاده کنید زیرا کمک میکند که کاملا شستشو دهد و پاک شود. اگر کودک شما دچار گرفتگی بینی شود، میتوانید اسپری های آب نمک را حتی از داروخانه ها تهیه کنید.

درمان سرفه کودک

درمان سرفه کودک با قطره سالین

3.کودک را با شیر خود تغذیه کنید :

تغذیه با شیر مادر مهم ترین و اولین راه حل درمان خانگی برای سرفه و سرماخوردگی کودک است ، در شش ماه اول ، شیر مادر تنها جیزی است که در مقابل بیماری ها و ویروس ها مقابله می کند همچنین ایمنی کودک را برای مبارزه با ویروس ها ، باکتری ها و میکروبها بهبود می بخشد ، حتی شما میتوانید در سوراخ های بینی کودکتان چند قطره بسیار کم، شیر مادر بریزید که به سرفه و روند بهبود سرماخوردگی بسیار کمک می کند.

تاثیر سیر و روغن خردل در تسکین سرفه نوزادان

4.حبه های سیر و روغن خردل :

تعدادی سیر را با روغن خردل بجوشانید و سپس وو آنرا بصورت موضعی، روی قفسه سینه، گردن، کف پا و کف دست کودک خود قرار دهید این ماده به سرفه کودک شما کمک میکند ، توجه داشته باشید ، که روغن باید گرم شود ، نه خیلی داغ. روغن داغ به بدن گرما می بخشد و سیر بدلیل خواص ضد باکتریایی که دارد، سبب نابودی سرماخوردگی می شود.

درمان سرفه

درمان سرفه کودک با روغن خردل

5.روغن خردل و نمک :

یک قاشق چای خوری نمک را با خردل مخلوط کنید و سپس گرم کنید و بعد به آرامی روی سینه و پشت و کف پاها و دستهای کودک ماساژ دهید و سپس با یک ملافه نخی یا پتو بپوشانید این مخلوط بدن کودک را کمی گرم میکند.

6.ویکس :

هنگامی که کودک شما سرفه می کند و با گرفتگی سینه مواجه میشود، در الگوهای خواب هم به مشکل میخورد برای اینکه کودکتان به آرامی در طول شب بخوابد، این راه حل سریع را امتحان کنید. برای انجام این کار شما فقط نیاز به یک ویکس مخصوص کودکان دارید، تا به کف پاهای کودک بمالید و سپس جوراب پشمی یا نخی پایش کنید( که انتخاب نوع جوراب به دمای هوا بستگی دارد)

 درمان های خانگی سرفه

درمان سرفه کودک با ویکس

این درمان برای کودکان بالای 6 ماه تجویز می شود

ویکس را برای داخل بینی و یا اطراف چشم کودک استفاده نکنید حتما از این درمان مفید استفاده کنید و اجازه دهید که کودکتان در طول شب آسوده و راحت بخوابد.

7.ماساژ روغن نارگیل و برگ تولسی :

برگ تولسی که بخشی از گیاهی به نام آدایتوژن است دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتریایی و آنتی بیوتیک است که به درمان بیماری هایی مثل سرماخوردگی، تب، عفونت های گلو، احتقان و آنفولانزا کمک می کند و در کل یکی از مواد قابل استفاده در بسیاری از درمان های خانگی می باشد برای کودکانتان می توانید آنرا با روغن های گیاهی مخلوط کنید و بر روی بدن کودکتان ماساژ دهید به این روش که :

2الی 3 قاشق چای خوری از روغن نارگیل که ترجیحا ارگانیک باشد و با کیفیت خوب را گرم کنید و با 5الی 6 برگ گیاه تولسی مخلوط کنید ، به یاد داشته باشید که روغن نباید خیلی داغ باشد. سپس مخلوط را روی سینه، پشت ، کف پاهای کودک در حالی که خواب است ماساژ دهید این کار به روند بهبود سرماخوردگی و سرفه کمک می کند.

درمان های خانگی سرفه

درمان سرفه کودک با روغن نارگیل

8.بالا بردن سر کودک :

خواب نوزاد شما ممکن است ناشی از مسدود شدن و گرفتگی بینی باشد و ممکن است در هنگام خواب دچار مشکل تنفسی شود ، برای راحتی خواب نوزاد بهتر است که با استفاده از بالش سر او را بالا بیاورید این به کودک شما کمک می کند ، تا به راحتی در هنگام احتقان نفس بکشد.

9.بخور سبک و معتدل :

بخار سبب از بین رفتن انسداد می شود و مخاط بینی را شستشو می دهد بخور یک راه طبیعی و خوب برای مقابله با گرفتگی بینی و قفسه سینه می باشد. بینی کودک شما را تمیز میکند و راههای گرفته شده را باز میکند و به استنشاق کودک شما کمک میکند، که باعش می شود راحتتر بخوابد.در هنگام بخار دادن کودک را روی پای خود نگهدارید و بخار را تقریبا نزدیک کنید به حدی که به مقدار کافی بخار دریافت کند این روند را 10 الی 15 دقیقه ادامه دهید و همچنین می توانید از حمام بعنوان اتاق بخار استفاده کنید. اگر شیر آب داغ را بازکنید و درب حمام را ببندید و کودک خود را 10 الی 15 دقیقه داخل حمام نگهدارید، همان بازخورد را دارد. اگر فرزند شما رطوبت را دوست ندارد، می توانید ، در مواقعی که خواب است، بخور را بالای سرش قرار دهید.

10.دستهای خود را اغلب بشویید :

دستهای خود را تمیز نگهدارید و مرتبا آنها را بشویید همانطور که کودک شما از سرماخوردگی و سرفه کردن رنج می برد، دست های کثیف می توانند میکروبها را به آنها انتقال دهند. قبل از تماس با کودکتان، دستهایتان را کاملا بشویید و همچنین دستهای کودک خود را هم همیشه تمیز نگهدارید ، برای پاک کردن دستهایش می توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.

تاثیر زعفران در درمان سینه کودکان

درمان سرفه با مواد گیاهی

درمان سرفه کودک با زعفران

11.زعفران :

زعفران، یک تونیک محرک است که به درمان سرماخوردگی، سرفه، گرفتگی و تب کمک میکند ، بزرگسالان میتوانند زعفران را با شیر بنوشند. اما در مورد کودکان باید آنرا موضعی بمالید به این صورت که آنرا با کمی آب مخلوط کنید و بر روی پیشانی ، سینه، گلو، کف پاها در هنگام شب بمالید این کار را هر روز تکرار کنید تا در روند بهبود کودو از سرما خوردگی تاثیرگذار باشد.

12.رطوبت ساز هوا  :

ممکن است متوجه شده باشید که اکثر سرفه های در هنگام خواب اوج میگیرد، که به دلیل خشکی دمای اتاق می باشد پس حتما به هوا، رطوبت اضافه کنید تا در کاهش سرفه تاثیرگذار باشد.

نکاتی درباره درمان خانگی سرفه نوزاد

به هیچ عنوان به کودکان زیر یک سال عسل ندهید، زیرا ممکن است باعث ایجاد بیماری نادری بنام بوتولیسم نوزاد شود.

کودکتان را در هنگام سرماخوردگی، متناسب با شرایط آب و هوایی پوشش دهید.

درمان کردن سرفه نوزاد

درمان سرفه نوزادان در طب سنتی

نگران سرماخوردگی و سرفه کودک خود نباشید، چرا که می تواند سیستم ایمنی بدنش را تقویت کند.

اگر کودک شما علائم دیگری هم داشت، از داروهای خانگی استفاده نکنیو د حتما به پزشک مراجعه کنید.(مخصوصا کودکان زیر 3ماه )

تا جایی که ممکن است از شیر مادر تغذیه کنند ،چون حاوی آنتی بادی هایی است که از عفونت و باکتری جلوگیری می کند.

درمان سرفه

درمان خانگی سرفه نوزادان

عشق و لمسی که شما بر روی کودک خود انجام می دهید ، بر روند بهبود او بسیار تاثیرگذار است.

در طول سرماخوردگی، کم شدن و یا از دست دادن اشتها، طبیعی است.

کودک خود را مجبور به خوردن بیش از حد نکنید.اجازه بدهید خودش تصمیم بگیرد که چه زمانی نیاز دارد.

اگر کودک شما علائمی مانند؛ تب بالا، خواب آلودگی، گریه های ثابت داشت، حتما به مزشک مراجعه کنید.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

جمعه 24 اسفند 1397  5:15 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها