روایت مَلَک داعی در ماه رجب

aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 5272

از پيغمبر اكرم صل الله علیه و آله وسلّم روايت شده است كه فرموده اند : انَ الله تَعَالى نَصَبَ فىِ السَّمَاءِ السابِعَة مَلِكَاً يُقالُ لَهُ الدّاعى «خداوند متعال در آسمان هفتم  ( آسمان هفتم يك مسألۀ عجيبى است، نمى‏فرمايد در آسمان اوّل يا دوّم يا سوم يا چهارم، مى‏فرمايد در آسمان هفتم كه آن مقام تجليّات ذاتی است ) خداوند مَلكى را در آنجا قرار داده است كه به او داعى مى‏گويند (يعنى كسى كه  افراد را مى‏خواند، صدا مى‏زند) فَإذَا دَخَلَ شَهْرُ رَجَبٍ يُنادى ذلِكَ الْمَلِكُ كُلَّ لَيْلَة مِنْهُ إلِىَ الصَّباحِ «چون ماه رجب داخل مى‏شود اين مَلَك هر شب تا صبح صدايش بلند است» طوبى لِذّاكِرين، طوبى لِطّائعين «خوشا به حال آن كسانى كه در حال ذكر هستند، خوشا به حال آن كسانى كه در حال اطاعتند» سپس ملک می گوید: يَقُولُ اللَهُ تَعالی: أنَا جَليسُ مَن جَالَسنى «خداوند متعال می فرماید من همنشين كسى هستم كه خود را با من همنشين كند» وَ مُطيعُ مَنْ أطاعَنى «من اطاعت كسى را مى‏كنم كه او اطاعت مرا بكند» توجه کنید! خداوند متعال می فرماید: من اطاعت مى‏كنم وَ غافِرَ مَنِ اسْتَغْفَرنَى «و مى‏بخشم كسى كه از من طلب بخشش كند» الشَّهرُ شَهْرى «اين ماه، ماه من است» وَ الْعَبْدُ عَبْدى «اين بندگان همه بندگان من هستند» وَ الرَّحْمَة رَحْمَتى «رحمت هم اختصاص به من دارد» فَمَنْ دَعَانى فى هذا الشَّهْرُ أجَبْتُهُ «كسى كه مرا در این ماه بخواند او را اجابت مى‏كنم» وَ مَنْ سَئَلَنى اعْطَيْتُهُ «كسى كه از من بخواهد به او مى‏دهم» وَ مَن اسْتَهْدانى هَدَيْتُهُ به اين عبارت خيلى توجّه كنيد «كسى كه در اين ماه از من طلب هدايت كند من او را هدايتش مى‏كنم» يعنى تمام جملاتى كه در اينجا هست يك طرف، اين يك فقره در اينجا يك طرف! ما در اين ماه بايد از خدا بخواهيم كه خدا ما را هدايت كند، هدايت كردن يعنى موانع را از جلوى راه برداشتن، راه خود را مستقيم كردن و از خطرات حفظ كردن. وَجَعَلْتُ هذَا الشَّهِرُحَبْلًا بَينْى وَ بَيْنَ عِبَادى «من اين ماه را ريسمان بين خودم و بين بندگانم قرار دادم» فَمَنِ اعْتَصَمَ بى وَصَلَ إلىَّ «هر كسى كه به اين ريسمان چنگ بزند به من مى‏رسد»

مطلبی از آیت‌الله میرزا جوادآقا ملکی تبریزی در کتاب «المراقبات» در ارتباط با حدیث "مَلَک داعی" .

ایشان می‌نویسد: "یکی از مراقبت‌های مهم در ماه رجب به یاد داشتن حدیث «مَلَک داعی» می‏‌باشد. از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که فرمودند: "خدای متعال در آسمان هفتم فرشته‏‌ای را قرار داده است که «داعی» گفته می‏‌شود. هنگامی که ماه رجب آمد، این فرشته در هر شب این ماه تا صبح می‏‌گوید: خوشا به حال رجبیّون، خوشا به حال تسبیح کنندگان خدا، خوشا به حال فرمانبرداران خدا، خوشا به حال آنان که از برکت ماه رجب نصیبی اندوخته‌اند، خوشا به حال آنان که والایی ماه رجب را دریافته‌اند".

خدای متعال می‏‌فرماید: همنشین کسی هستم که با من همنشینی کند، فرمانبردار کسی هستم که فرمانبردارم باشد و بخشنده خواهان بخشایش هستم. ماه، ماه من، بنده، بنده من و رحمت، رحمت من است. هر کسی در این ماه من را بخواند او را اجابت می‏‌کنم و هر کس از من بخواهد به او می‏‌دهم و هر کس از من هدایت بخواهد او را هدایت می‏‌کنم. این ماه را رشته‏‌ای بین خود و بندگانم قرار دادم که هر کس آن را بگیرد به من می‏‌رسد.

وی در ادامه روش مراقبه را با حدیثی طولانی تشریح می‌کند که بخشی از آن را ذکر می‌کنیم:

افسوس از کوتاهی ما در طاعت خدا! افسوس از کوتاهی ما در طاعت خدا! کجایند شکرگزاران؟ کجایند تلاشگران؟ آیا عاقلان توان فهم حق این ندای آسمانی را دارند؟ چرا جوابی نمی‌شنوم؟ کجایند عارفانی که می‌دانند کسی توان شکر این نعمت را ندارد؟

و اکنون ای پروردگار! ما محتاج بخشایش تو و نجات از مجازات دردناکت می‌باشیم و هیچ نیاز و اضطراری بالاتر از این اضطرار نیست. پس کجاست اجابت و برطرف کردن گرفتاری!

ای بخشاینده! دست ما را بگیر و از ورطه‌ هلاک شدگان و سقوط زیانکاران نجات ده و چنانچه ماه، ماه تو، بنده، بنده‌ی تو و رحمت، رحمت تو است، دست زدن و گرفتن طناب نجات تو نیز تنها با توفیقی از جانب تو میسر است. زیرا تمام خیرها از تو بوده و در غیر تو یافت نمی‌شود. از کجا به خیر برسیم در حالی که خیری یافت نمی‌شود مگر از ناحیه‌ی تو و چگونه نجات پیدا کنیم در حالی که کسی نمی‌تواند نجات یابد مگر با کمک تو؟

منبع:

کتاب المراقبات، مرحوم آیت‌الله حاج میرزا جواد ملکی تبریزی (ره)

شنبه 18 اسفند 1397  11:09 AM
تشکرات از این پست
aliada mamadbayat mansoor67 ravabet_rasekhoon zahra_53 amayen majnon313 fsmuosavi nazaninfatemeh
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تعداد پست ها : 2164

پاسخ به:روایت مَلَک داعی در ماه رجب

باسلام،

امید که قدر این ایام مبارک را دانسته و در مسیر لطف و کرم الهی و رضایت او گام برداریم.

یک شنبه 19 اسفند 1397  8:52 AM
تشکرات از این پست
aliada ravabet_rasekhoon fsmuosavi nazaninfatemeh
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 723

بنام خدا

پرودگارا در این ما ما را یاری فرما تا در اطاعت وبندگی به سویت باز گردیم واز گناهان ما بگذر ویاری فرما تا گناهانمان را کم نماییم.وکمکمان نما تا در کمک کردن به بندگانت کوشا شویم.

ومسئولین ما را یاری فرما تا مردم را دریابند.

یک شنبه 19 اسفند 1397  2:15 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon fsmuosavi nazaninfatemeh
oskoui
oskoui
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 319
یک شنبه 19 اسفند 1397  6:44 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon amayen fsmuosavi nazaninfatemeh
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تعداد پست ها : 2102

ماه پـــر خیـر رجب آمد پدید

خرمنی ازگل بسی داده نوید

مــاه رحمت مـاه عشق انبیا

تهنیت بادا همـــی بادا سعید

فی البداهه : منصور مقدم 19/12/1397

یک شنبه 19 اسفند 1397  7:06 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon fsmuosavi nazaninfatemeh
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تعداد پست ها : 468

انشاء الله قدر این روز ها رو بدونیم و نهایت استفاده رو از این ایام ببریم ومورد لطف و رحمت بی کران خداوند قرار بگیریم

سه شنبه 21 اسفند 1397  9:43 AM
تشکرات از این پست
fsmuosavi nazaninfatemeh
fsmuosavi
fsmuosavi
کاربر طلایی3
تعداد پست ها : 505

سلام

از همه دوستان عزیز در این شبهای مبارک التماس دعا دارم.

درشب لیله الرغائب مرا از دعا فراموش نکنید.

ممنون

چهارشنبه 22 اسفند 1397  8:32 PM
تشکرات از این پست
nazaninfatemeh
دسترسی سریع به انجمن ها