انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5403
محل سکونت : اصفهان

انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

از شیخ محمد یزدی تا حجت الاسلام رئیسی

رهبر معظم انقلاب در حکمی سید‌ابراهیم رئیسی را به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه انتخاب کردند. به همین مناسبت نگاهی به احکام صادره از سوی ایشان برای رؤسای قبلی دستگاه‌ قضایی می‌اندازیم.

 

 

 

گزارش: انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛ از شیخ محمد یزدی تا حجت الاسلام رئیسی

حجت‌الاسلام سید‌ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، روز پنجشنبه با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان ششمین رئیس قوه قضاییه پس از انقلاب انتخاب شد.

 

رهبر انقلاب در حکم انتصاب رئیسی ضمن تاکید بر لزوم تحول در دوره جدید قوه قضاییه، توجه به چند نکته مهم در اداره دستگاه قضایی را نیز به رئیس جدید این قوه گوشزد کردند.

از جمله مهمترین این نکات می‌توان به رعایت مردمی بودن، انقلابی و ضدفساد بودن دستگاه قضایی در دوره جدید، توجه ویژه به سلامت و پاک‌دامنی قضات، گسترش عدل و احیای حقوق عامه و آزادی‌های مشروع، برخورد قضایی بدون ملاحظه این و آن، همکاری و هم‌افزایی با قوای دیگر اشاره کرد.

در این گزارش مروری بر پیام‌های رهبر انقلاب برای انتصاب رؤسای  قوه قضائیه از سال 68 تاکنون می‌اندازیم.

آیت‌الله یزدی اولین رئیس قوه قضاییه بود که پس از رحلت امام خمینی (ره) و بازنگری قانون اساسی، حکم انتصاب خود را از آیت‌الله خامنه‌ای دریافت کرد.

رهبر انقلاب در این حکم با اشاره به انتظاراتی که از آیت‌الله یزدی در دوره پنج ساله تصدی بر دستگاه قضایی دارند، خاطرنشان کردند: "امید اینجانب آن است که جنابعالی در ادامه‌ی ده سال تلاش و مجاهدتی که عناصر دلسوز و متعهّد در قوّه‌ی قضائیّه مبذول داشته‌اند، با توکّل به خداوند و استمداد از فضل و مدد الهی و با اعمال قاطعیّت و ابتکار، دستگاه قضائی را به شکل کاملاً اسلامی و برخوردار از عدالت و انصاف کامل سازماندهی کرده و از عناصر مؤمن و عالم و متعهّد در داخل یا خارج آن دستگاه استفاده بفرمائید."

در حکم تمدید ریاست آیت‌الله یزدی بر قوه قضاییه، رهبر انقلاب علاوه بر یاد‌آوری نکاتی که در حکم ابتدایی انتصاب وی  آمده بود، بر مواردی چون جذب‌ عناصر برجسته‌ و کارآمد انقلابی و مؤمن‌ و دلسوز در مسئولیّتهای حسّاس‌ قوّه‌ی قضائیّه،  طرد عناصر فرصت‌طلب‌ و بی‌مبالات‌ و بی‌بصیرت‌ و احیاناً فاسد از همه‌ آن‌ دستگاه‌ بویژه‌ از مسئولیّت‌های مؤثّر، برخورد مناسب‌ و قاطع‌ با کم‌کاران‌ یا بدکاران‌ و تعالی بخشیدن‌ به‌ کیفیّت‌ علمی و عملی قضاء و تربیت‌ و جذب‌ افراد عالم‌ و بصیر و جستجو از روش‌های برتر برای تأمین‌ عدل‌ و سرعت‌ عمل‌ قضائیتاکید کرده‌اند.

آیت‌الله یزدی در یکی از دیدارهای مشترک با رهبر انقلاب 

با پایان یافتن دوره ده ساله آیت‌الله یزدی در مرداد  سال 78،  رهبر معظم انقلاب آیت‌الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی  را که از او با عنوان "چهره‌ای علمی و آراسته به صلاحیت والا" یاد می‌کردند،  به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه معرفی کردند. 

در متن حکم رهبر انقلاب برای آیت‌الله شاهرودی که به نسبت سایر احکام ایشان برای انتصاب رؤسای قوه قضاییه مطول‌تر است، بر نکات مهمی چون سلامت، استحکام و قاطعیت دستگاه قضایی، لزوم برخورد بدون تسامح با متجاوزان به حقوق مردم،‌ کوتاه کردن فرآیند دادرسی‌ها و گسترش کمی و کیفی محاکم دادگستری، حفظ استقلال و قاطعیت و جلوگیری از ورود دسته‌بندی‌های اجتماعی تاکید کردند.

مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی در کنار رهبر معظم انقلاب 

در حکم دوم برای انتصاب مجدد آیت‌الله شاهرودی نیز رهبر انقلاب بار دیگر به ثبات تشکیلات، زمان‌بندی و اجرایی کردن برنامه‌ی تدوین‌شده، پرورش عناصر کارآمد و مؤمن، سپردن سررشته‌های اساسی به افراد شایسته و کاردان، اهتمام به مبارزه با فساد، بهره‌گیری از نظر و مشورت نخبگان قضائی، افزایش تعامل با دیگر قوا، اولویّت‌های قوّه‌ی قضائیّه در این دوره است، اشاره می‌کنند.

در پنجمین ماه از سال 88 رهبر معظم انقلاب همانند دوره‌های قبل با استناد به اصل 157 قانون اساسی، این‌بار  آیت‌الله آملی لاریجانی را برای یک دوره پنج ساله به عنوان رئیس دستگاه قضایی کشور انتخاب کرد. 

در حکم ایشان برای رئیس جدید قوه قضاییه ضمن تقدیر از زحمات یک دهه‌ای آیت‌الله هاشمی شاهرودی، سلامت ارکان، اتقان احکام و همچنین سرعت و سهولت در اجرای عدالت در دوره جدید را از انتظارات بحق از رئیس جدید دستگاه قضایی برشمرده می‌شود.

آیت‌الله آملی لاریجانی در یکی از دیدارهای مسئولان قضایی کشور با رهبر انقلاب

همچنین در حکم تمدید ریاست آیت‌الله آملی بر قوه قضاییه در سال 93 بر لزوم بهره‌مندی از زیرساخت‌های فراهم‌شده در دهه‌های گذشته، تعامل و همکاری قوای سه‌گانه، اهتمام به تحقّق سیاست‌های کلّی، تأمین سلامت ارکان قوّه با اِعمال نظارت مناسب، مبارزه‌ی اساسی با فساد، ایجاد امنیّت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم با معاضدت دستگاه‌های مسئول تاکید شده بود.

انتهای پیام/

 خبرنگار تاریخ انقلاب خبرگزاری تسنیم،

 

شنبه 18 اسفند 1397  10:29 AM
تشکرات از این پست
mamadbayat hosinsaeidi
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2257
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

باسلام،

امید است که با تغییر در راس قوه قضائیه بحث مبارزه با فساد همچنان به طور جد دنبال شده و حتی از عوامل فساد حاضر در ارکان قدرت چشم پوشی نگردد.

یک شنبه 19 اسفند 1397  10:58 AM
تشکرات از این پست
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1021
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

بنام خدا

خدای تعالی به دلسوزان کشورمان وانقلابمان طول عمر همراه با سلامتی عنایت فرمایند وخائنین به کشور وانقلاب را ذلیل فرمایند.

یک شنبه 19 اسفند 1397  2:10 PM
تشکرات از این پست
oskoui
oskoui
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 1099
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

انشاا... با تغییرات این قوه با فساد های دولتی و اختلاس ها به شدت و قاطعانه تر از قبل برخورد شود.

دوشنبه 20 اسفند 1397  10:58 AM
تشکرات از این پست
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 2363
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

با سلام 

قوه قضاییه اقتدار نظام جمهوری اسلامی است . این قوه باید بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و چارچوب قانون اساسی به جلو پیش برود . واز هرگونه جانب داری با فساد و جرم مبارزه همه جانبه نماید.

سه شنبه 21 اسفند 1397  8:30 AM
تشکرات از این پست
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 491
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:انتظارات رهبر انقلاب از روسای قوه قضائیه؛

انشاء الله با یاری خداوند بتوانند عدالت اجتماعی را درجامعه گسترش داده وجلوی ناعدالتی ومفاسد را بگیرند

سه شنبه 21 اسفند 1397  9:40 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها