جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

 
nazaninfatemeh
nazaninfatemeh
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : خرداد 1389 
تعداد پست ها : 67213
محل سکونت : تهران

جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

 
در سال ۱۹۰۰ میلادی، جهان در میانه یک انقلاب ماشینی قرار گرفت. ماشین‌هایی که با نیروی الکتریسیته کار می‌کردند. در سال ۲۰۰۰ میلادی، ماشین‌ها محدوده کار‌هایی را که انسان‌ها قادر به انجام‌شان بودند بازهم پیش‌تر بردند. حالا باید منتظر بود و دید که در قرن آینده یعنی تا سال ۲۱۰۰، ماشین‌ها چگونه زندگی ما را آسان‌تر، پاک‌تر، کارآمدتر و هیجان‌انگیزتر خواهند کرد.
روزنامه خراسان-یاسمین مشرف: در سال ۱۹۰۰ میلادی، جهان در میانه یک انقلاب ماشینی قرار گرفت. ماشین‌هایی که با نیروی الکتریسیته کار می‌کردند، از چرخ‌های خیاطی و دستگاه‌های تایپ گرفته تا تراکتور‌ها و خودرو‌ها و کار‌هایی که با دست انجام می‌شد، حالا سریع‌تر و کارآمدتر انجام می‎شود. ۱۰۰ سال بعد در سال ۲۰۰۰ میلادی، ماشین‌ها محدوده کار‌هایی را که انسان‌ها قادر به انجام‌شان بودند بازهم پیش‌تر بردند. حالا انسان‌ها می‌توانستند به لطف ایستگاه فضایی بین‌المللی در فضا هم کار کنند، رایانه‌ها و شبکه جهانی وب نیز شیوه آموزش، خواندن و برقراری ارتباط را تغییر دادند. حالا باید منتظر بود و دید که در قرن آینده یعنی تا سال ۲۱۰۰، ماشین‌ها چگونه زندگی ما را آسان‌تر، پاک‌تر، کارآمدتر و هیجان‌انگیزتر خواهند کرد. پاسخ‎هایی که کارشناسان، به این سوال می‌دهند تفکربرانگیز، امیدوارکننده و تا اندازه‎ای غیرقابل تصور است. برای آگاهی از پیش‎بینی‌های آینده‌نگرانه کارشناسان با ما همراه باشید.

مقابله با مشکلات زیست‌محیطی
 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

استفاده بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی همواره موضوعی نگران‌کننده بوده است. اگر این سوخت‌ها تا سال ۲۱۰۰ دیگر وجود نداشته باشند، چه چیزی انرژی جهان ما را تامین خواهد کرد؟

جنگ ظهور روبات‌های سرباز

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

جنگ همواره جزء جدایی ناپذیر زندگی انسان بوده و بدون شک در دهه‌های آینده نیز ما همچنان شاهد این پدیده نفرت انگیز‎، اما با شکل و شمایلی متفاوت‌‎تر خواهیم بود. تا سال ۲۱۰۰، استفاده از هوش مصنوعی در میدان‌‎های جنگ، ابزار‌های جنگی دقیق‌تر و خودکار شدن ابزار‌ها تلفات انسانی جنگ‌ها را کاهش خواهند داد. به نظر می‌رسد ادغام ماشین‌‎آلات جنگی، هوش مصنوعی و انسان‌هایی که در میدان‎های جنگ حضور می‌یابند جنگ‌های آینده را شبیه داستان‌های علمی تخیلی امروزی بسازند.

ذخیره انرژی خورشیدی در دیوار‌ها

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

انرژی خورشیدی قطعا نقش محوری‌تری خواهد یافت. «جان منکینز»، کارشناس ارشد سابق اکتشاف و توسعه فضای ناسا دراین باره می‌گوید: «ماهواره‌های خورشیدی با قدرت بی‍سیم دوربرد، مقادیر زیادی انرژی خورشیدی ارزان قیمت را به بازار‌های جهانی ارائه خواهندکرد.» به دام انداختن انرژی خورشیدی گام نخست است و باید فکری هم برای ذخیره‌سازی آن شود.
 
«جاش ساویسلاک» از شرکت مهندسی AECOM می‌گوید: «با تبدیل هرچیزی، از رنگ دیوار‌های خانه‌ها گرفته تا آسفالت جاده‌ها به یک جمع‌آوری کننده انرژی خورشیدی ما به خوبی قادر خواهیم بود این مشکل را حل کنیم. تا سال ۲۱۰۰ مردم این انرژی را در ابزار‌های قابل حملی که اندازه‌ای برابر گوشی‎های هوشمند امروزی دارند ذخیره می‌کنند. در آن زمان، انرژی‌های کربنی شرایطی مانند روشنایی گازی امروزی خواهند یافت و شما فقط می‌توانید آن‌ها را در جا‌هایی ببینید که سعی می‌کنند ظاهری تاریخی داشته باشند.» علاوه بر زندگی با انرژی خورشیدی، شهر‌های شناور، سد‌های قابل حمل، خاک مصنوعی و ساختمان‌های زیستی نیز از دیگر راه‌های کمک به حفظ محیط زیست خواهند بود.

پمپاژ ترکیبات مفید به جو

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

یکی دیگر از نگرانی‌های محیط‌زیستی آلودگی هواست. اما «لیزا آلوارز کوهن» استاد مهندسی محیط‌زیست دانشگاه «برکلی» معتقد است؛ تا سال ۲۱۰۰ انسان‌ها موفق می‌شوند با ناوگان‎هایی از هواپیما‌های بدون سرنشین بزرگ، گاز‌های گلخانه‌ای و آلودگی‌ها را از جو زمین استخراج و ترکیبات غبارمانند مفیدی را به آسمان بالای سر ما پمپاژ کنند. البته لازم نیست برای این که شاهد چنین فناوری‌هایی باشیم تا قرن ۲۲ صبر کنیم. این فناوری‌ها هم اکنون در دست اقدام هستند.

سطح بی‌سابقه‌ای از همکاری انسان و ماشین

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟


کارشناسان نظامی معتقدند تا سال ۲۱۰۰ در کنار هوش مصنوعی، سخت‌افزار‌های ماشینی و سیستم‌های هواپیمایی بدون سرنشین جایگزین انسان‌ها در عملیات‎های نظامی خواهند شد. «جیل متزگر»، مدیر تحقیقات کاربردی شرکت هوافضای «لاکهید مارتین» می‌گوید: «سلاح‌ها چندکاره و کوچک‌تر، سریع‌تر و دقیق‌تر خواهند بود و تاثیرات مرگبار کمتری خواهند داشت.»


موشک یا هواپیما‌های خودران

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

هرچند تصور ما از حمل و نقل آینده، خودرو‌های خودران است، اما این تحول در حمل و نقل هوایی هم صورت خواهد گرفت و تا قرن ۲۲ هواپیما‌ها کاملا خودران شده یا به‌صورت کنترل از راه دور عمل خواهند کرد.

رفت‌وآمد با موشک

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

«استفان پوپ»، مدیر مجله Flying Magazine در این باره می‌گوید: «تولید هواپیما‌های خودران بسیار آسان‌تر از ماشین‌های خودران است و ما در نهایت به جایی خواهیم رسید که دیگر به خلبان نیاز نداریم.» «الین چاو» از وزارت حمل و نقل آمریکا پیش‌بینی می‎کند تا سال ۲۱۰۰، تاکسی‌های هوایی بدون سرنشین آسمان را با هواپیما‌ها تقسیم کنند: «این تاکسی‎ها سرعت سفر‌های هوایی را آن قدر افزایش می‎دهند که ما سراسر کره زمین را در کسری از زمان کنونی آن خواهیم پیمود. کاملا امکان‌پذیر خواهد بود که مردم رفت‎وآمد به محل کارشان در دیگر کشور‌ها را از طریق موشک انجام دهند.»

خودران شدن حمل و نقل بار

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟


اما انسان‎ها از مزایای حمل و نقل زمینی هم استفاده زیادی خواهندکرد. خودرو‌ها و کامیون‎های خودران، ترافیک و حوادث کمتری ایجاد می‎‌کنند و به زیرساخت‌‎های کمتری نیاز دارند. خودران شدن خودرو‌ها نه تنها بر حمل و نقل انسان‏ها که بر حمل و نقل بار نیز تاثیر خواهند گذاشت. «جیمی لدرمن»، محقق برنامه‌ریزی حمل و نقل از UCLA پیش‎بینی می‎کند تا ۸۰ سال آینده بخش عمده‎ای از حمل و نقل بار توسط هواپیما‌های بدون سرنشین یا لوله‎های «پنوماتیک» (لوله‎های حاوی هوای فشرده) انجام شود. از سوی دیگر با پیشرفت فناوری چاپ سه بعدی که همه چیز از کفش گرفته تا پیتزای سفارشی شما را می‎‌سازد حمل و نقل دریایی به تاریخ خواهد پیوست.


زیرساخت‌های سریع‌تر و کارآمدتر برای حمل و نقل

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

کار و زندگی در فضا هم اکنون برای تعداد محدودی از انسان‌ها میسر است، اما تا سال ۲۱۰۰، رفت‌وآمد به فضا یک کار عادی روزمره خواهد بود!

آسانسور‌ها و هتل‎های فضایی

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

ایده آسانسور‌های فضایی که دست‌کم از قرن ۱۹ ذهن انسان‎ها را به خود مشغول کرده است از لحاظ مفهومی، ساده، اما از نظر عملی بسیار پیچیده است. ایده اصلی این است که یک اتاقک با یک ریسمان فوق‌العاده قوی (احتمالا ساخته شده از نانولوله‎های کربن) و با استفاده از آهن‎‏ربا‌های مغناطیسی یا فناوری روباتیک، تا هزاران مایل در فضا بالا برده شود. این آسانسور‌ها که ساخت آن‌ها از هم اکنون در دست اقدام است، سفر‌های فضایی شامل سفر‌های گردشگری و سفر‌های کاری روزانه را آسا‌ن‌تر، ارزان‌تر و عادی‌تر خواهند ساخت.
 
«کلوین لانگ» رئیس «مطالعه اقدامات میان ستاره‌ای» در این باره می‌‎گوید: «هتل‎های فضایی، انجام ماموریت‌های اقتصادی را در ماه، مریخ و دیگر سیارات منظومه شمسی امکان‌پذیر می‌‎سازند و زمینه استقرار اقتصادی مستقل از زمین را در گستره منظومه شمسی فراهم خواهند کرد.»

سفر با ۲۰ درصد سرعت نور

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۱۰۰ دهکده‎هایی خودکفا در ماه و احتمالا مریخ ایجاد شوند. حفاری و استخراج معادن در این سیاره‎ها توسط روبات‎های اکتشافی، راه دیگری برای تامین منابع حیاتی مورد نیاز زمینیان فراهم می‌کند. سفر از یک سیاره به سیاره دیگر توسط سفینه‎های فضایی که به‎طور کامل در خود فضا ساخته می‌‎شوند، انجام خواهد شد.
 
«ران لیچفرد»، کارشناس فنی ناسا معتقد است: ترکیبی از یک سیستم انرژی هسته‌ای فضایی و پرتو‌های بسیار قدرتمند لیزری زمینه دسترسی سریع‎تر ما به سراسر کیهان را فراهم می‎کنند. لیچفرد ارزیابی می‎کند که در قرن آینده ما قادر خواهیم بود با سرعتی معادل ۱۰ تا ۲۰ درصد سرعت نور یا حدود سه برابر سریع‌تر از «کاوشگر خورشیدی پارکر» که در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد در فضا حرکت کنیم و در نهایت این که تا سال ۲۱۰۰، ما به پاسخ این پرسش اساسی انسان دست خواهیم یافت که «آیا ما در سراسر کیهان تنها هستیم؟»

هزاران یا حتی میلیون‎ها ماشین کوچک را تصور کنید که برای تعمیر سریع و دقیق یک پل یا ساخت فوری زیرساخت‎ها پس از یک سیل عظیم ازدحام کرده‌‎اند. این آینده‎ای است که می‎توان برای نانوفناوری تصور کرد. تا سال ۲۱۰۰ همچنین انتظار می‏رود سیستم‎های ریلی پرسرعت و حتی هایپرلوپ جایگزین سیستم‌‎های حمل و نقل فرسوده کنونی شوند. یکی دیگر از مشکلات زیرساختی هم اکنون کمبود آب آشامیدنی در بسیاری از مناطق است. با وجود آن که ۷۱ درصد سطح زمین با آب پوشیده شده است، اما ۹۶ درصد این آب‎ها غیرقابل شرب هستند. اما «آلوارز کوهن» معتقد است؛ تا قرن بعد، با تولید ماشین‌هایی که با حداکثر بهره‎وری آب را تصفیه می‌کنند بحران جهانی آب به پایان می‌رسد.

ساختمان‎های زیرزمینی

 
جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

علاوه بر مشکل آب مسئله دیگری که باید حل شود موضوع مسکن است. تا سال ۲۱۰۰ زمین باید ۱۱ میلیارد نفر را در خود اسکان بدهد. بدون شک فضای کمی برای زندگی و رفت‌وآمد این جمعیت وجود خواهد داشت. اما در زیر پای ما هنوز فضای زیادی وجود دارد و ماشین‌‎های حفاری پیشرفته با حفاری در زیر کلان‌شهر‌ها فضای مورد نیاز برای اسکان جمعیت ۱۱ میلیاردی زمین را فراهم می‎کنند. «ایلان ماسک» بنیان گذار شرکت «اسپیس ایکس» هم اکنون پروژه حفاری تونل‌های زیرزمینی را در دست اقدام دارد. «زاخ شافر» از شرکت زیرساخت «ویک» می‌گوید: «ساختمان‌های زیرزمینی به ما در حل بحران کنونی زیرساخت کمک و فضای بیشتری برای زندگی انسان‎های آینده ایجاد می‎کنند.»
یک شنبه 23 دی 1397  10:48 PM
تشکرات از این پست
rezahossiny ravabet_rasekhoon khaliln victoryone mehdi0014 mamadbayat
rezahossiny
rezahossiny
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : فروردین 1390 
تعداد پست ها : 1588
محل سکونت : خراسان رضوی

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

خیلی جالب توجه بود  موفق باشید

دوشنبه 13 اسفند 1397  10:25 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon mehdi0014
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 723
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

بنام خدا

جالب بود. بسیار دیدنی وخواندنی بود. ولی شاید خدا نخواست دنیا در 2100وجد داشته باشد یا اینکه به لطف خدا امام زمان حج ظهور فرمودند ودنیای دیگری بوجود آوردند. باز هم تشکر.

سه شنبه 14 اسفند 1397  8:13 AM
تشکرات از این پست
victoryone mehdi0014
emamedavazdah
emamedavazdah
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 5796
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

سلام جهان اونجوری خواهد بود که امام معصوم نظر داشته باشند .

 او خواهد آمد چه ما آماده باشیم چه نباشیم ، پس طوری باشیم که وقتی آمد شرمنده نشویم  
اللهم عجل لولیک الفرج
سه شنبه 14 اسفند 1397  11:39 AM
تشکرات از این پست
mehdi0014
oskoui
oskoui
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 319
محل سکونت : آذربایجان.ش

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

انشاا... تا آن زمان امام عصر(عج)ظهور خواهند کرد.

سه شنبه 14 اسفند 1397  12:31 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014 donya78
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2164
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

باسلام،

کاش مشخص بود ما در سال 2100 میلادی کجا قرار داریم؟ امید که در عین حرف عمل هم نموده و پیشگام علم و تکنولوژی باشیم یا حداقل در این مسیر گام برداریم.

جمعه 17 اسفند 1397  2:56 PM
تشکرات از این پست
mehdi0014 donya78
donya78
donya78
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : بهمن 1397 
تعداد پست ها : 53
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

جائی خوانده بودم

علم نگر ره بجا می برد

تا کره ماه تورا می برد

واقعاً داریم به آن زمان نزدیک و نزدیکتر می شویم باید خودمان را به علم امروز و فردا مجهز کنیم .

 

جمعه 17 اسفند 1397  6:50 PM
تشکرات از این پست
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 468
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:جهان در سال ۲۱۰۰ چگونه خواهد بود؟

واقعا دنیا درآینده از نظر پیشرفت وراحتی خوب می شه ولی حتما اونها هم حسرت زندگی ساکت وبدون دغدغه و کم بدون ماشین ها و... راخواهند خورد.

سه شنبه 21 اسفند 1397  9:24 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها