سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

 
mohammad_43
mohammad_43
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 36421
محل سکونت : اصفهان

سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

سنگ قبرها و موسیقی های جدید

با کمی قدم زدن در فضای بهشت زهرای تهران شاهد سنگ های قبر عجیب ،غریب و هنری هستیم ، به طوری که برخی از آن ها به نحوی طراحی شده که شهروندان گاهاً با آن عکس سلفی می گیرند! بله، تعجب نکنید؛عکس سلفی گرفتن به قبرستان هم کشیده شده است.

سلفی با مردگان فشن در بهشت زهراچند سالی است که که اشکال غلط و عجیب و غریبی از عزاداری برای اموات به طvق مختلفی بروز پیدا می کند؛ از تاج گل های میلیونی، سنگ قبرهای میلیاردی تا طراحی های فشن از عکس چهره متوفی و حتی فیگورهای عاشقانه بر روی سنگ قبر.

سبکی که این بار با حک شدن تصاویری از مرده به اشکال مختلف بر روی سنگ قبور، نمایشگاهی از خودنمایی را به نمایش گذاشته است.

نواختن موسیقی در بهشت زهرا

قدیم ترها وقتی وارد محیط بهشت زهرا می شدیم، آهنگی جز سمفون اشک و ناله و درد و آه نمی شنیدیم و مناظری چون سادگی و غم و اندوه نمی دیدیم اما هرچه روزگار به پیش می رود، سمفونی آه و اشک و ماتم کم رنگ شده و جای خود را به آلات موسیقی داده است. 

ای کاش که به جای توجه کردن به این ظواهر و مدپرستی ، تجمل گرایی ها و چشم هم چشمی ها، تا جایی که به مردگان هم رحم نشده، چقدر خوب می ‌شد در کسب فضیلت ‌های اخلاقی و مقامات معنوی، چشم و هم چشمی داشتیم، همان طور که در قرآن بارها مطرح شده ولی یا نشنیده ایم و یا خود را به نشنیدن زده ایم: «سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ: بر یكدیگر سبقت گیرید برای رسیدن به مغفرت پروردگارتان و بهشتی كه پهنه آن مانند پهنه آسمان و زمین است.»


در قدیم بر سر مزار میت مداحی دعوت می شد تا با خواندن زیارت عاشورا، مداحی و ذکر مصیبتی از اهل بیت علیهم السلام و خواندن فاتحه توسط بازماندگان، دسته گلی ارزشمند تهیه شود و برای شادی روح متوفی هدیه کنند و از طرفی هم شرکت کنندگان در این مراسم حداقل برای دقایقی به فضای غیر مادی رفته و دقایقی را به عالم پس از دنیا فکر کنند و بدانند که مرگ حق است و همه رفتنی هستند؛ آیا برای این رفتن آماده اند؟!!
اما این حال و هوا این روزها محدود به عده ای از خانواده های محدود شده و بسیاری از مراسمات تشییع جنازه و تدفین ها حال و هوای دیگری به خود گرفته اند؛ حضور مداح و روضه خوان و قاری قرآن جای خود را به نوازندگان داده اند و بر سر مزار مردگان موسیقی می نوازند.
 

نصب سنگ قبرهای فشن برای اموات

پروسه ی بعدی که بازماندگان برای میت و متوفای خود انجام می دهند و آن هم دستخوش تغییرات محسوسی شده است سنگ قبر است.
این سنگ نشانی است برای معرفی میت که روی آن نام و نام خانوادگی، تاریخ زادروز، تاریخ درگذشت، سروده و یا گفتاری پرمعنا درباره فرد درگذشته و نماد و نشانه هایی پرمعنا و گاه تصاویر ساده ای است که به نام و یاد میت است روی آن حک می شود.
اما این روزها گویی سنگ قبرها رنگ و بویی دیگر پیدا کرده اند؛ رنگ و بویی از تجمل گرایی و مد و فشن، رنگ و بویی که حاکی از چشم و هم‌چشمی ها و تغییر سبک زندگی است تا جایی که ظاهر گورستان ها هم به محل فشن و آلبوم عکس اموات تبدیل شود! و البته هزینه های گزافی که برای این عمل پرداخت می شود.
 


ای کاش که به جای توجه کردن به این ظواهر و مدپرستی ، تجمل گرایی ها و چشم هم چشمی ها، تا جایی که به مردگان هم رحم نشده، چقدر خوب می ‌شد در کسب فضیلت ‌های اخلاقی و مقامات معنوی، چشم و هم چشمی داشتیم، همان طور که در قرآن بارها مطرح شده ولی یا نشنیده ایم و یا خود را به نشنیدن زده ایم: «سَابِقُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا كَعَرْضِ السَّمَاءِ وَالْأَرْضِ: بر یكدیگر سبقت گیرید برای رسیدن به مغفرت پروردگارتان و بهشتی كه پهنه آن مانند پهنه آسمان و زمین است.» 1 یا «وَسَارِعُوا إِلَى مَغْفِرَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَجَنَّةٍ عَرْضُهَا السَّمَاوَاتُ وَالْأَرْضُ أُعِدَّتْ لِلْمُتَّقِینَ: شتاب كنید برای رسیدن به آمرزش پروردگارتان؛ و بهشتی كه وسعت آن، آسمان ها و زمین است؛ و برای پرهیزگاران آماده شده است.» 

ارتباط باقیست، نامه اعمال عزیزانی که از پیش ما رفته اند هنوز باز است، آثار عمل نیز مترتب می‌ گردد. لذا به دعای زنده، ثواب خیرات و مبرات و نیکی‌ها [که بین زندگان معمول می‌ گردد] به از دنیا رفته نیز می‌ رسد؛ «إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَیْءٍ أحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ» این ماییم كه مردگان را زنده مى ‏كنیم و هر چه را از پیش فرستاده ‏اند و آثارشان را مى ‏نویسیم، و همه چیز را در لوحى نمایان بر شمرده‏ ایم.

سخنی با بازماندگان عزیز

ای عزیزان! خواهش می کنم به فکر اموات و میت از دست رفته تان باشید، او راه سختی را شروع کرده است و مسیر دشواری را در پی دارد؛
خداوند در تعریف روز قیامت، نقش تعیین کننده را در اعمال انسان دانسته و فرموده است: «یَوْمَ تَجِدُ كُلُّ نَفْسٍ ما عَمِلَتْ مِنْ خَیْرٍ مُحْضَراً وَ ما عَمِلَتْ مِنْ سُوءٍ: روزی كه هر كس، آنچه را از كار نیك انجام داده، حاضر می‌ بیند.»3
فراموش نکنیم که ارتباط باقیست، نامه اعمال عزیزانی که از پیش ما رفته اند هنوز باز است، آثار عمل نیز مترتب می‌ گردد. لذا به دعای زنده، ثواب خیرات و مبرات و نیکی‌ها [که بین زندگان معمول می‌ گردد] به از دنیا رفته نیز می‌ رسد؛ «إِنَّا نَحْنُ نُحْیِی الْمَوْتَى وَنَكْتُبُ مَا قَدَّمُوا وَآثَارَهُمْ وَكُلَّ شَیْءٍ أحْصَیْنَاهُ فِی إِمَامٍ مُبِینٍ»4 این ماییم كه مردگان را زنده مى ‏كنیم و هر چه را از پیش فرستاده ‏اند و آثارشان را مى ‏نویسیم، و همه چیز را در لوحى نمایان بر شمرده‏ ایم.
پی نوشت:
1- حدید/21
2-آل عمران/133
3- آل عمران/30
4- یس، 12

یک شنبه 23 دی 1397  4:34 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon fatemeh_75 zinab84 ali_81
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 2233
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

فکر امواتت نماباارزو بهرش متین

فاتحه خــوان بهـــر روح  نازنین

هر خیالی نیست بهرش  سودمند

بهر روحش فاتحه گرددل غمین

فی لبداهه: منصور مقدم 9/11/1397

سه شنبه 9 بهمن 1397  5:19 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 7136
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

واقعا شرم آوره .

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

سه شنبه 9 بهمن 1397  6:46 PM
تشکرات از این پست
zinab84 mohammad_43
zinab84
zinab84
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1393 
تعداد پست ها : 642
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:سلفی گرفتن با مردگان فشن در بهشت زهرا

متاسفانه این مشکلات در شهرستانهای کوچک هم داره رخ میده متاسفانه....

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُم
اَللّهُمَ عَجّـــِلْ لِــــوَلیــِکَ الْـــفــَـرَج بـِحقِّ زیـنب کبـری(س) 

سه شنبه 9 بهمن 1397  11:15 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43
دسترسی سریع به انجمن ها