تاریخچه شهرستان تالش :از شهرهای گیلان

 
taleshi
taleshi
کاربر جدید
تاریخ عضویت : دی 1397 
تعداد پست ها : 0

تاریخچه شهرستان تالش :از شهرهای گیلان

تالش نام یکی از تیره‌های آریایی است که محل سکونت اصلی آن‌ها در البرز باختری از جنوب خاوری جمهوری آذربایجان آغاز شده و تا شمال باختری استان گیلان و همه استان اردبیل در ایران ادامه دارد. مطالعه تاریخچه شهرستان تالش می تواند برای طرفدارن برنج تالش جذاب باشد.

شهرستان تالش دارای مساحتی حدود ۲۳۷۳ کیلومتر مربع است و در شمال غرب استان گیلان واقع شده است. این شهرستان یک چهارم خاک استان را تشکیل می‌دهد. این شهرستان که نام خود را از قوم تالش گرفته و به استناد منابع و شواهد بسیار، بازمانده اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل می‌باشد، از غرب به استان اردبیل، از شمال به آستارا و از جنوب به رضوانشهر و ماسال و از شرق به دریای خزر و انزلی محدود شده و شامل شهرهای پره سر، ماسال، رضوانشهر و عنبران می‌باشد.
تالش دارای آثار باستانی و تاریخی و همچنین جاذبه‌های طبیعی فراوان است و می‌تواند بستر مناسبی جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری باشد. ییلاقهای آق اولرمریان، سوباتان، ارده از منطق دیدنی بقعه شاد میلرزان (شاه میلرزان) واقع در روستای خطبه سرا، بقعه آقا سید احمد نال تربه از نوادگان موسی کاظم امام شیعیان واقع در روستای نال تربه، بقعه سلطان سید در مرکز شهر تالش و بقعه سیاه علم خاله سرا در روستای خاله سرا از مکان های زیارتی این شهرستان می باشد. خرید برنج
قلعه لیسار که به دژ سلسال معروف است در روستای لیسار که از قلعه‌های مهم دوران اسماعیلیان بوده و همچنین کاخ قشلاقی نصراله خان سردار امجد که در داخل شهر تالش قرار دارد (و قدمت تاریخی آن مربوط به دوره قاجار است) و کاخ ییلاقی نصراله خان سردار امجد که در روستای مریان آق اولر قرار دارد، از مهم ترین جلوه ها و آثار تاریخی تالش به شمار می روند. تالش دارای پارکی جنگلی به مساحت ۸۰ هکتار، سواحل دریای گیسوم و جاده جنگلی منتهی به آن دارای منظره‌ای بسیار بدیهی می‌باشد که هر ساله مسافران بسیاری را پذیرا می‌باشد.

جمعه 21 دی 1397  12:34 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها