سرّ سلام کردن به اهلبیت علیهم السلام چیست؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5420
محل سکونت : اصفهان

سرّ سلام کردن به اهلبیت علیهم السلام چیست؟

سوال:

سرّ سلام کردن به اهلبیت علیهم السلام چیست؟

پاسخ

یکى از آداب مجلس علم آن است که معلم به متعلّمان و مخاطبان درود فرستد و سلام کند. این ادبى است که ذات اقدس اله در سوره مبارکه انعام به ما آموخت، فرمود: «وَ إِذا جاءَکَ الَّذِینَ یُؤمِنُونَ بِآیاتِنا فَقُلْ سَلامٌ عَلَیْکُمْ یعنى وقتى مؤمنین براى فراگیرى علوم الهى به محضر تو آمدند بگو سلامٌ علیکم (سوره انعام  آیه ۵۴.)

مخاطبانى که در مجلس رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) شرف حضور داشتند دو گروه بودند. متوسطین آنها سلام را از خود پیغمبر و برخى از آنها سلام را از خدا دریافت مى کردند. البته سلام خدا همان اعطاى سلامتى است. این طور نیست که خدا لفظاً به کسى سلام کند، و مهمترین نوع سلامتى هم، سلامتى دل است. اگر دلى از یاد غیر خدا خالى بود چنین دلى سالم است. وقتى ظرف دل سالم بود جا براى مظروف وجود دارد و آنگاه است که علوم و معارف را در چنین ظرفى مى ریزند. بنابراین ذات اقدس اله اول به انسان ظرف مى دهد بعد ظرفیت و در نهایت مظروف عطا مى کند.

از طرف دیگر سلامت دل در شکستن دل است و لذا اگر انسان حالى پیدا کرد که دلش شکست باید شاکر باشد، اگر مطلبى فرا گرفت باید شاکر باشد چون همه اینها از عطایاى الهى است. به هر حال سلامت دل نیمى از راه است براى اینکه ظرف سالم، مادامى که تهى از مظروف باشد سودى ندارد.

اینکه ما در عرض ادب به پیشگاه معصومین (علیهم السلام) در زیارت ها مى خوانیم السلام علیکم و رحمة اللّه و برکاته این سلامت مربوط به سلامت قلب و ظرف است و آن رحمتى که مسئلت مى کنیم ناظر به مظروف است. در واقع از خدا دو چیز طلب مى کنیم: یکى سلامت ظرف دل و دوم داشتن مظروف خوب، یعنى از خدا مى خواهیم که رحمت و برکات خود را بر قلب ما، نازل کند و قلب ما را از یاد غیر خود تطهیر نماید.

پنج شنبه 15 آذر 1397  8:51 AM
تشکرات از این پست
majnon313 ravabet_rasekhoon zahra_53 shakar14
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2264
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:سرّ سلام کردن به اهلبیت علیهم السلام چیست؟

باسلام، 

این سلام فقط منحصر به اهل بیت علیهم السلام نبوده و حتی اهل علم و دانش و معلمین که شغلشان شغل انبیا می باشد نیز در این جرگه قرار می گیرند.

پنج شنبه 15 آذر 1397  10:58 PM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1107
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:سرّ سلام کردن به اهلبیت علیهم السلام چیست؟

بنام خدا

سلام سلامتی می آورد.به خصوص از دل وآگاهانه باشد.وانسان بداند که اهل بیت (ع) یاران خود را از دل جان می خواهند واگر طلب از آنان از دل باشد از خدا  خیر خواهانه به یارانشان طلب می کنند.

وخدای تعالی طلب اهل بیت را اجابت  می فرمایند.پس سلام کردن به اهل بیت (ع)ازدل وجان برای خود انسان بر می گردد.

 

 

شنبه 17 آذر 1397  8:26 AM
تشکرات از این پست
ravabet_rasekhoon
دسترسی سریع به انجمن ها