آیت‌الله مکارم: دلار پایین آمده، چرا قیمت اجناس همچنان گران است؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5353
محل سکونت : اصفهان

آیت‌الله مکارم: دلار پایین آمده، چرا قیمت اجناس همچنان گران است؟

انتقاد شدید آیت‌الله مکارم شیرازی: داد مردم از بی‌انصافی و گران‌فروشی برخی تجار و کسبه درآمده‌| دلار پایین آمده، چرا قیمت اجناس همچنان گران است؟| جامعه‌ای که در آن عده‌ای به دنبال پر کردن کیسه خود هستند، این جامعه وحشی می‌شود
مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مسائل جاری کشور گفت: داد عده‌ای از بی‌انصافی گروهی از تجار و کسبه درآمده که پشت سر هم اجناس خود را گران می‌کنند. در زمان گذشته و اوایل انقلاب، گردن‌کلفت‌هایی که کیسه‌های خود را پرکرده بودند ابتدا به حساب آن‌ها رسیدگی کردند و به مجازات رسیدند.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود که پیش از ظهر امروز در مسجد اعظم برگزار شد، با نقل حدیثی از پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: در این حدیث آمده هم شاگرد باید در برابر استاد تواضع کند، و هم استاد باید در برابر شاگرد متواضع باشد.

به گزارش آفتاب‎نیوز؛ وی افزود: در مقابل کسی که از او علمی می‌آموزیم اگر انسان متواضعی باشیم، درس را بهتر می‌توان آموخت، و عکس آن‌هم اگر در برابر شاگرد تواضع نداشته باشیم شاگرد درس را به‌خوبی یاد نمی‌گیرد.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه تواضع سبب رونق یافتن علم می‌شود، ادامه داد: در حوزه‌های علمیه داستان‌هایی از تواضع علما در برابر شاگردان و تواضع شاگردان در برابر علما نقل می‌کنند که قابل‌توجه و تأمل است.

آیت‌الله مکارم شیرازی تواضع را مایه پیشرفت علم و علم‌آموزی دانست و افزود: اگر شاگردی نکته‌ای به استادی داد، باید از شاگرد آن نکته و اشکال را بپذیرد چراکه هدف رسیدن به واقعیت‌ها بوده و چیزی از انسان کم نمی‌شود، اگر حرف درست بود آن را بپذیرید و اگر صحیح نبود آن را اصلاح کنید.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با اشاره به مسائل جاری کشور گفت: داد عده‌ای از بی‌انصافی گروهی از تجار و کسبه درآمده که پشت سر هم اجناس خود را گران می‌کنند، چرا باید در یک کشور اسلامی تعزیرات باشد، چراکه یک تاجر مسلمان بدون نیاز به تعزیرات باید وظیفه خود را انجام دهد.

آیت‌الله مکارم شیرازی ادامه داد: برخی از این کسبه می‌گویند که جریمه کنید ما پول جریمه را با گران کردن اجناس از مردم می‌گیریم، درحالی‌که نباید این‌گونه باشد.

وی ابراز کرد: وقتی به آن‌ها می‌گوییم چرا گران می‌کنید ابراز می‌کنند که دلار بالا رفته و وقتی دلار پایین می‌آید می‌پرسیم چرا باز اجناس گران است، بهانه‌های دیگر می‌آورند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه برخی به دنبال پر کردن کیسه‌های خود هستند، تصریح کرد: چنین جامعه‌ای عقب می‌ماند و پیشرفتی نخواهد کرد، در زمان گذشته و اوایل انقلاب، گردن‌کلفت‌هایی که کیسه‌های خود را پرکرده بودند ابتدا به حساب آن‌ها رسیدگی کردند و به مجازات رسیدند.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: جامعه‌ای که در آن عده‌ای به دنبال پر کردن کیسه خود هستند این جامعه وحشی می‌شود، باید برکت را از خدا بخواهیم، ای‌بسا اموالی روی‌هم انباشته می‌شود و این اموال صرف بیماری‌ها و یا فرزند معتاد می‌شود.

آفتاب‌‌نیوز :

چهارشنبه 14 آذر 1397  1:40 PM
تشکرات از این پست
mohammad_43 zahra_53 shakar14
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2229
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:آیت‌الله مکارم: دلار پایین آمده، چرا قیمت اجناس همچنان گران است؟

باسلام،

 باید مراجع تقلید بزرگوار همت و همیتی خاص به خرج دهند و با احکام و فتواهای اقتصادی و اجتماعی جلوی ظلم و جور را بگیرند که این افراد سوءاستفاده گر با پند و نصیحت به راه راست هدایت نمی شوند. نمونه مسلم و بارز آن سودهای کلان بانکی از وام ها و در مقابل رانت خواری های گسترده اقتصادی و تجاری است که در دولت و کشور مرسوم شده و به جان اقتصاد و مردم افتاده است. برای یک وام ازدواج ساده جوانان باید در این اوضاع بد چکار بکنند در حالیکه آقاها و آقازاده ها و ژن خوب ها دارند به تمامی مقاصد اقتصادی و اجتماعی مشروع و نامشروعشان دست می یابند.

پنج شنبه 15 آذر 1397  10:28 PM
تشکرات از این پست
shakar14
shakar14
shakar14
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : شهریور 1395 
تعداد پست ها : 151
محل سکونت : لرستان

پاسخ به:آیت‌الله مکارم: دلار پایین آمده، چرا قیمت اجناس همچنان گران است؟

قربان کلام حق، از زبان هر کس آمد نشان از حق گرایی و خداترسی اوست. این سخن حقی است. پس چرا در سطح اجرایی کشور عمل حق نمی بینیم  عملی که جلوی اجحاف، بی عدالتی و فساد فراگیر  را بگیرد.

شنبه 17 آذر 1397  10:26 AM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها