نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5272
محل سکونت : اصفهان

نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

 

«باورم نمی‌شود که ناهار مجلس سلف سرویس با چند نوع کباب، خورش، جوجه، کشک بادمجان (که ظاهراً دیر رسیده بودم و تقریباً تمام شده بود)، چند نوع سالاد، دلستر، دوغ و میوه باشد!»

عصر ایران؛ مصطفی داننده- شرایط کشور عادی نیست. به گفته مسؤولان در وضعیت جنگ اقتصادی قرار داریم. آمریکا کمر به تحریم ایران بسته است و تلاش می‌کند ایران را تسلیم خواست‌های خود کند. در این شرایط باید کم خورد، کم پوشید، کم مصرف کرد و القصه در بسیاری از امور زندگی صرفه جویی پیشه کرد. سعدی در گلستان آورده است:

«چو دخلت نیست خرج آهسته تر كن

كه می گویند ملاحان سرودی

اگر باران به كوهستان نبارد

به سالی دجله گردد خشك رودی»

سوالی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا این صرفه جویی فقط مختص مردم است یا نه مسؤولان هم از آن سهم دارند؟ قطعا به جز مردم مسؤولان هم باید سبک زندگی خود را از شرایط عادی به شرایط جنگی تغییر دهند.

بگذارید مثالی برایتان بزنم. نمایندگان مجلس وقتی پای به سالن غذاخوری پارلمان می‌گذارند با چند مدل غذا روبرو می‌شوند. از کباب‌ها بگیرید تا خورش ها و البته آش، سوپ، سالاد و ... البته نمی خواهم مانند آقای دکتر شیبانی که در طول تمام دوران نمایندگی تنها بر نوع مخارج داخل مجلس حساس بود و این که کف آن موکت است و میوه می خورند یا نه سطح موضوعات را تقلیل دهم اما به نمادها ونمایه ها نمی توان بی توجه بود.

نمایندگان چند مُدل غذا در مجلس

«سید‌مهدی صدرالساداتی» روحانی‌یی که به خاطر ماجرای ده ونک و دانشگاه الزهرا مدتی بازداشت بود و گویا آزاد شده است در مورد غذا خوری مجلس نوشته بود: «ـ دیروز در مجلس شورای اسلامی ناهار دعوت بودم، هنوز نماز عصر را نخوانده بودم که وارد سالن غذاخوری شدم و میزها تقریباً پر بود و هنوز باورم نمی‌شود که ناهار مجلس سلف سرویس با چند نوع کباب، خورشت[خورش]، جوجه، کشک بادمجان (که ظاهراً دیر رسیده بودم و تقریباً تمام شده بود)، چند نوع سالاد، دلستر، دوغ و میوه باشد!»

در جلسات کمیسیون مجلس هم پذیرایی خوبی از نمایندگان انجام می‌شود. وقتی در صحن هستند هم مورد پذیرایی قرار می‌گیرند با شیر و کیک.

خوب، آیا وقت آن نرسیده است که نمایندگان محترم مجلس که به خوبی از شرایط کشور و وضعیت بحرانی آن آگاه هستند، دست به صرفه جویی بزنند؟ نمی‌شود یک مدل غذا بخورند یا از خانه غذا بیاورند؟ نمی‌شود در جلسات کمیسیون‌ها به خوردن چایی اکتفا کنند؟ نمی‌شود ساخت و سازهای مجلس را متوقف کنند؟

می‌شود، همانطور که بسیاری از مردم سبک زندگی خود را تغییر داده‌اند و مثلا مصرف گوشت و مرغ را در زندگی خود کم کرده‌اند. دیگر آجیل نمی‌خورند و یا خیلی به سراغ میوه و لبنیات نمی‌روند.

جدای این که صرفه جویی در همین چند قلم  سر به عدد قابل توجهی می زند می‌شود و این بودجه را می‌شود صرف کارهای دیگر کرد به لحاظ نمادین و از نگاه بیرونی آثار بهتری دارد. کما این که خود این نمایندگان وقتی در دفاتر شخصی و بعد از کار و چنانچه درآمد کاملا سالم باشد در هزینه کردن مراعات می کنند و بی محابا هزینه نمی کنند.

من اگر جای مسؤولان بودم وقتی پشت میکروفون قرار می‌گرفتم که به مردم بگویم، صرفه جویی کنید؛ ابتدا می‌گفتم ما خودمان در مجلس وعده‌های ناهار را حذف کردیم. دیگر در جلسات کمیسیون میوه و شیرینی نمی‌خوریم. سعی کردیم بودجه‌های مصرفی مجلس را صرف امور دیگر کشور کنیم.

با این تصمیم‌ها قطعا مردم هم همراه می‌شوند وسعی می‌کنند، کم مصرف کنند، کم بپوشند و کم بخرند. به قول معروف مردم تن به حرف رطب خورده‌ای که منع رطب می‌کند نمی‌دهند. بحث ریاضت نیست و امیدواریم کار به آنجا نکشد. اما قدری باید ملاحظه کرد. یادشان باشد این اموال به امانت نزد آنان است و وقتی از مال خود نمی توان به گزاف هزینه کرد در امانت تکلیف روشن تر است...

چهارشنبه 30 آبان 1397  3:27 PM
تشکرات از این پست
mansoor67 ali_81 fatemeh_75 fsmuosavi mohammad_43
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5272
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

عده ای تو این مملکت قدرت خرید یک ربع گوجه را ندارند.....اونوقت نمایندگان شریف و بزرگ و مردمی.... دور سلف سرویس  می گردند که چه غذایی را انتخاب کنند...به اینا میگن نمایندگان پا برهنه....

چهارشنبه 30 آبان 1397  3:44 PM
تشکرات از این پست
fsmuosavi
mansoor67
mansoor67
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : فروردین 1388 
تعداد پست ها : 2102
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

از مال حلال اگر خورش شد امکان

با عشق تـوان خــوری ایا دلبـر جان

با فکــربه فــردا قدحــی را سـر کش

بنگرچه خوری مال کسی کی به امان

فی البداهه: منصور مقدم 30/8/1397

این بیت حافظ  زیبا سخن را تبلیغ کنید تا شاید گشایشی حاصل آید . (( توبه فرمایان چرا خود توبه کمتر می کننند .))

 

چهارشنبه 30 آبان 1397  5:02 PM
تشکرات از این پست
fsmuosavi
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2164
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

باسلام،

مهم تنوع غذایی نیست ، مهم آن است که خروجی این تنوع غذایی بدرد مردم و ملت بخورد. وگرنه می توان همان نان و پنیر ساده را هم خورد و باز هم به جای رسیدگی به مشکلات و طرح موضوعات مفید، فقط به فکر خود و جیب و کیف و کوک خود بود. باید انتخاب شایسته باشد در آن صورت خود نماینده نسبت به چنین موضوعی واکنش واکنش نشان داده و جلوی ولخرچی را می گیرد. هم اکنون برای اینکه نمایندگان محترم در کمیته های خارجه و غیره که سفرهای خارجی و مسافرت و ارز و دلار دارد سر و دست شکانده حتی رشوه می دهند ولی در کمیته های تخصصی همراه با زحمت و بدرد بخور کسی داوطلبانه حاضر نمی شود مگر از روی اجبار و پر شدن سایر کمیته های پول درآور. وقتی طرز فکر اینگونه باشد نباید انتظار بیش از این نیز داشت.

پنج شنبه 1 آذر 1397  7:31 AM
تشکرات از این پست
fsmuosavi
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 6898
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نمایندگان و چند مُدل غذا در مجلس!

این نماینده ها خیلی شریفند

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

پنج شنبه 1 آذر 1397  10:42 AM
تشکرات از این پست
fsmuosavi
دسترسی سریع به انجمن ها