خود دانید و مملکت «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5272
محل سکونت : اصفهان

خود دانید و مملکت «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

5 نکته دربارۀ ویدیوی وزیر کشاورزی و کشاورز طبسی

خود دانید و مملکت «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

مهم ترین هشدار و تنبه اما همان ضمیر ملکی «تان» است. در غیاب هم گفته می‌شود «شان». در حالی که انقلاب برای آن بود که بگوییم «مان». مملکت مان، دولت مان، حکومت مان....
عصر ایران؛ مهرداد خدیر- فیلم گفت و گوی یک کشاورز طبسی با وزیر جهاد کشاورزی که در فضای مجازی انتشار یافته یک دنیا حرف دارد.

در این ویدیو پیرمرد در مواجهه با محمود حجتی به جای تقاضاها یا گله های معمول در مقام یک ناصح، شعر مشهوری را می خواند که البته به اشتباه به حافظ نسبت داده می شود:

 

 
لحن پیرمرد در این کلیپ شِکوه‌آمیز اما با شُکوه و در عین حال مشفقانه است. صحنۀ تکان‌دهنده اما در پایان است. آنجا که با خونسردی و بی نیازی دست خود را به شانه‌های آقای وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»

خود دانید و مملکت                                                                                                                                              «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

دربارۀ این گفت وگو چند نکته را می توان یادآور شد:

1. صرف حضور وزیران در جمع مردم امری مثبت است. نباید چنان فضاسازی و نقد شود که وزیران ترجیح دهند در دفتر کار خود بمانند یا با مردم گفت و گو نکنند. آن هم در دورانی که هر کس با گوشی تلفن همراه خود تصویر برداری می کند. از این نظر جای نگرانی است که استمرار انتشار این ویدیوها این تماس ها را محدود کند. همان نکته ای که درباره ویدیوی گفت و گوی وزیر بهداشت با آن نانوا نوشتیم.
2. کشاورز طبسی با شور و حرارت شعر را می خواند و نصیحت می کند اما آقای وزیر «خُب خُب» می کند. حال آن که می توانست برخورد صمیمانه تری داشته باشد. محمود حجتی را به برخوردهای صمیمانه و اصطلاحا «خاکی بودن» می شناختیم و می شناسیم. اما این رفتار به این تصور خصوصا برای کسانی که با پیشینه و خاستگاه سیاسی او آشنا نیستند خدشه وارد می کند.
3. بعید است آقای حجتی بتواند مانند این پیرمرد این گونه شعر بخواند یا در مقابل مقامات بالاتر به صراحت نظر خود را ابراز کند. آیا این استغنا و طلب نکردن برای خود و دغدغۀ جامعه داشتن شایستۀ تحسین نبود؟ آیا بر زبان آوردن کلمۀ «احسنت» این قدر سخت بود؟ واقعا جا نداشت بر پیشانی پیرمرد و حتی دست او بوسه بزند؟ او که زاده و بالیدۀ یک خانوادۀ متمکن نیست و خاستگاه خودش نیز همین بوده است.

4. چنانچه اشاره شد اصل ماجرا در آخر اتفاق می افتد: خود دانید و مملکت تان! تمام قصه در همین «تان» است. این که احساس «غیر بودن» یا « دیگری بودن» می کند.
کشاورز طبسی به زبان شعر و کنایه دربارۀ « شکاف بین دولت و ملت» هشدار می دهد. بی آن که دچار لکنت شود یا کلمات را در لفافه بپیچد این موضوع را توضیح می دهد.
اگر احساس تعلق به کشور از بین برود و به جای «مملکت مان» بشنویم «مملکت تان» هشداری جدی است و با «خب خب» هم حل نمی شود.
وقتی مردم احساس کنند به رأی و نظر آنان احترام گذاشته نمی شود، وقتی با تبعیض و تحقیر رو به رو شوند و وقتی های دیگر رابطۀ مردم با حکومت و دولت کم‌رنگ و کم‌رنگ‌تر می‌شود و احساس تعلق خود را از دست می‌دهند و این همان کاهش سرمایۀ اجتماعی است؛ بزرگ ترین تهدیدی که جامعۀ ایران را تهدید می کند.
سرمایۀ اجتماعی الزاما با سطح رفاه نیز ارتباط دارد. کما این که بر پایۀ یک تحقیق معتبر، سرمایۀ اجتماعی در آغاز دولت اصلاحات در یک منطقۀ محروم سیستان و بلوچستان از منطقۀ یک تهران (شمیرانات) بیشتر بوده است.
در این فیلم پیرمرد به جای مطالبات شخصی دغدغۀ اجتماعی خود را مطرح می کند و هشدار می دهد. به جای این که وامی طلب کند با سری بلند و از موضع بالا صحبت می کند. این استغنا و عزت نفس را جز فرهنگ ایران از کجا آورده است؟

5. مهم‌ترین هشدار و تنبه اما همان ضمیر ملکی «تان» است. در غیاب هم گفته می‌شود «شان». در حالی که انقلاب برای آن بود که بگوییم «مان». مملکت مان، دولت مان، حکومت مان....

تلخ تر اما در همان «خداحافظ» آخر است. این خداحافظی یک خداحافظی عادی نیست. اتنقطاع است. ترک است.
در فیلم «بر باد رفته» در صحنه ای ماندگار «رت باتلر» با بازی «کلارک گیبل» در پاسخ به پرسش اسکارلت اوهارا ( ویوین لی) که می‌خواهد بداند چه می‌کند، می گوید: « دارم ترکت می کنم عزیزم!»

کاری نکنیم که طبقاتی از جامعه احساس انقطاع، بی‌توجهی یا به بازی‌نگرفتن کنند که در آن صورت چاره‌ای جز جدایی برای آنان باقی نخواهند ماند.

سه شنبه 22 آبان 1397  2:34 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 siryahya
ravabet_rasekhoon
ravabet_rasekhoon
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1392 
تعداد پست ها : 6073
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:خود دانید و مملکت «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

جواب وزیر را گوش بدهید...چقدر متکبرانه ایستاده جناب وزیر: بابا دستای پونه بسته کشاورز را می گرفتی.....کمی لبخند می زدید....نه اینکه خب ..خب ...خب....راه بیندازی.....اون خداحافظی پیرمرد هزاران حرف داشت...جدا این مملکت مال این پیرمرد نیست مال شماست..مواظبش باشید.

چهارشنبه 23 آبان 1397  3:14 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 siryahya
emamedavazdah
emamedavazdah
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1388 
تعداد پست ها : 5796
محل سکونت : بوشهر

پاسخ به:خود دانید و مملکت «تان»؛ این «تان» را جدی بگیرید!

زندگی ساده نیست،  سادگی نکنیم 

واقعا هنوز کسی فکر میکنه باید گفت مان؟ یعنی هنوز ضمیر مالکیت برای ماست؟ یادتون رفته تو این مملکت گفتن پاش که بشه امام زمان عج رو هم استیضاح می کنیم! مملکتی که یا روز یه عده ای ! میخواستن پرچمش رو بدن به امام معصوم و در خدمتش باشن کارش به جایی رسید که اینهایی که تا دیروز از آفتابه آب میخوردن،  آدم شدن .

اختلال گر سکه اعدام شد ولی بابک زنجانی نه ؟

همه دادگاهی میشن بجز برادر رئیس جمهور 

#      #          #     #    برادر معاون اول رئیس جمهور 

#       #           #   #    برادر رئیس مجلس و قوه قضائیه

اگه رئیس جمهور قبلی متخلف و قانون شکنی کرده بندازنش زندان

سکه ی ۴۰۰۰ هزارتومانی رو کی کرد ۱۸ هزار تومان؟

نیروگاه اراک چی شد بر اثر برجام 

یوزپلنگ ایرانی هم که پروژه جاسوسی دولت محترم بود برای سایت های موشکی

و ... و... و.... و..... 

ولمون کن تو رو خدا 

قشنگ اینا و امثال این یعنی مملکتشان 

کشورشان

ارث پدری شان

و شان و شان و شان و شان و ....

مبارکشون باشه . اینه که یکی از حکمت های غیبت امام برداشته شدن بیعت طاغوت از گردنشونه.  و ان شاءالله تشریف میارن و ....

 او خواهد آمد چه ما آماده باشیم چه نباشیم ، پس طوری باشیم که وقتی آمد شرمنده نشویم  
اللهم عجل لولیک الفرج
پنج شنبه 24 آبان 1397  8:16 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها