نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 24984
محل سکونت : اصفهان

نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟

 
 
 
teahouse painting 2 نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟
جنگ روز عاشورا اثر حسن اسماعیل زاده

 

نقاشی قهوه خانه‌ای

یکی از انواع متداول در نقاشی سده‌ی اخیر ایران نوعی نقاشی روایی موسوم به قهوه خانه‌ای است که آن را خیالی نگاری هم می نامند. اگرچه سابقه‌ی این نوع نقاشی عامیانه را تا روزگار صفوی ( دوران رونق و رسمیت یافتن تشیع در ایران) می توان پی جویی کرد ولی رشد و شکوفایی آن به موازات عصر مشروطیت و در دوران پهلوی بود.

teahouse painting 3 نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟
عاشورا اثر محمد فراهانی

 

این مکتب بر اساس سنت‌های مردمی و دینی و با اثر پذیری از طبیعت نگاری مرسوم آن زمان به دست هنرمندانی آموزش ندیده ولی خلاق پدید آمد. ابزار کار این نقاشان، رنگ روغنی بود و بر روی بوم‌های بزرگ، تصاویری روایی را جهت نصب بر دیوار قهوه خانه‌ها، تکیه‌ها، حسینیه‌ها، یا زورخانه‌ها و حمام‌ها به وجود می آوردند.

teahouse painting 4 نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟
نقاشی قهوه خانه‌ای

 

داستان‌های شاهنامه، وقایع کربلا، قصه‌های قرآنی و یا حکایات عامیانه و مردمی موضوع این پرده‌ها را تشکیل می داد که، توسط افرادی از طبقه پایین و متوسط جامعه، به هنرمند نقاش سفارش داده می شد. هدف نقاش، صراحت بیان و اثرگذاری هرچه بیشتر بر مخاطب عام بود و از همین روی در پرده‌هایش غالبا نام اشخاص یا موضوع روایت را در کنار افراد و صحنه‌ها می نوشت. هم چنین شخصیت اصلی را بزرگ تر نشان می داد و افرادی را که دوست می داشت، خوش سیما و دشمنان را بد منظر به تصویر در می آورد.

نقاشی قهوه‌خانه‌ای با نقاشانی همچون حسین قولر آقاسی و محمد مدبر در اوایل سده‌ی حاضر به اوج خود رسید. این نقاشان، شاگردانی چون حسین همدانی، حسن اسماعیل‌زاده و عباس بلوکی‌فر را پرورش دادند.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

سه شنبه 8 آبان 1397  10:02 AM
تشکرات از این پست
elnazahmadi4
elnazahmadi4
کاربر جدید
تاریخ عضویت : مرداد 1398 
تعداد پست ها : 2
محل سکونت : کردستان

پاسخ به:نقاشی قهوه خانه‌ای چیست؟

خیلی مطلب باحالی بود ، همچین سبکی رو اصلا نمیشناختم

مرسی

یک شنبه 6 مرداد 1398  12:06 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها