معاون اول اصلاح طلب را به یکباره چه شد

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 5218
محل سکونت : اصفهان

معاون اول اصلاح طلب را به یکباره چه شد

معاون اول اصلاح طلب را به یکباره چه شد

دیروز جهانگیری حامل پیام خاتمی به روحانی بود؟/ محدود شدنم بی هزینه برایتان نخواهد بود!

دیروز جهانگیری رسما به واعظی و نوبخت و حتی نهاوندیان و البته روحانی این پیام را صادر کرد که می تواند وارد مواجه علنی با آنها بشود و محدود کردن او بی هزینه برای اعتدالیون و دولت نخواهد بود.

 

دیروز جهانگیری حامل پیام خاتمی به روحانی بود؟/ محدود شدنم بی هزینه برایتان نخواهد بود!

 مهدی جهان تیغی: صحبت های دیروز جهانگیری آنقدر مهم بود که فعالین رسانه ای در سطح کشور را مجبور به واکنش های تحلیلی متعددی کرده است. دیروز اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در مراسم روز ملی صادرات در اظهاراتی بی‌سابقه درباره حدود اختیارات خود در دولت دوازدهم گفت: من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهم.
او همچنین گفت: «در دولت یازدهم تمرکز اصلی رییس‌جمهوری بر برجام معطوف بود و معاون اول نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می‌کرد اما در این دوره رییس‌جمهوری وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی می‌گذارند و دکتر نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری دغدغه‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را بیان می‌کند.»


اما در اینباره چند نکته مهم وجود دارد:
الف: ابراز تمایل علنی چند وزیر طی چند ماه گذشته برای کناره گیری از دولت نشان می دهد که مدیران ارشد دولت تدبیر و امید خود در زمره ناامیدترین افراد امروز کشور هستند و ایضا هر کسی به طریقی می خواهد مسیر خود را از دولت جدا کند. اصرار بر جدایی که نشان می دهد فقط اختلافات ریشه آن نیست و بیشتر از همه در ناامید شدن از آینده دولت و کارآمدی ان باید جستجو کرد. در این شرایط بهترین گزاره برای برخی استعفاها و اظهارات علنی مدیران ارشد – البته باید در اینباره تاسف خورد- "فرار کردن از دولت" درست است!
ب: در این میان بخشی از ریشه اظهارات جهانگیری ادامه اختلافات اعتدال و توسعه با کارگزاران است. اختلافاتی که کار به پخش بیانیه های تند و علنی نیز علیه یکدیگر کشاند. اما ظاهرا نوبخت و واعظی با کمک رئیس جمهور بر جهانگیری و کارگزاران پیروز شده اند و جهانگیری را در مسر جدایی از دولت قرار داده اند.
ج: درباره میزان نقش جهانگیری در دولت دوم روحانی گاه با گزارش های متعددی روبه رو بودیم. گزارش های که در تناقض بایکدیگر بوده و گاهی جهانگیری صاحب نقش و تصمیم گیری حتی در سطح استانداران و وزرا معرفی می کرد و از طرف دیگر گزارش های که جهانگیری را محدودتر از همیشه در دولت نشان می داد. عمدتا بسیاری از اصلاح طلبان از محدودشدن نقش جهانگیری سخن گفته اند. با این وجود جهانگیری خود گفته است که الان محدود است و حتی منشی خودش را هم نمی تواند عوض کند! از این منظر دیروز جهانگیری در ظاهر از محدود شدنش گفته و در باطن رئیس جمهور و نزدیکانش را در برابر انتقادات بدنه افکار عمومی اصلاح طلبان در جامعه قرار داد. دیروز جهانگیری رسما به واعظی و نوبخت و حتی نهاوندیان  و البته روحانی این پیام را صادر کرد که می تواند وارد مواجه علنی با آنها بشود و محدود کردن او بی هزینه برای اعتدالیون و دولت نخواهد بود. در این میان البته جهانگیری تنها نخواهد بود و فعالین اصلاح طلب – به خصوص طیف تندرو- شریک وی در مواجه با دولت خواهند بود. همچنان که روزنامه نزدیک به خانواده آیت الله هاشمی نیز چند روز قبل نوشت: آقای جهانگیری حرف‌های ناگفته زیادی دارد که با گفتنش می‌تواند پرده از حقایقی بردارد‌. اما فضای کلی اصلاح طلبان – به خصوص خاتمی و نزدیکانش و احزابی همچون کارگزاران- در وضعیت فعلی گسترش انتقادات از دولت در افکار عمومی و در پشت پرده همچنان حفظ نیم بند ارتباطات است. با این وجود رفتار جهانگیری در روزهای آتی می تواند اصلاح طلبان را در مسیر تندتر علیه دولت قرار دهد.
د: تاقبل از دیروز وزرا و مقامات و طرفداران اصلی دولت اختلافات زیادی از خود را علنی کرده بودند ولی با ورود جهانگیری به مناقشه علنی با اطرافیان رئیس جمهور این مساله به خوبی قابل لمس است که روحانی در کنترل اختلافات در دولتش ناتوان شده و عملا دولت در اختلافاتی گیر افتاده است که نه تنها قابل حل و داوری از طرف کسی نیست بلکه روز به روز بر عمق و میزانش هم افزوده می شود.

ه: اما با وجود سخنان دیروز جهانگیری، خودش می رود؟، برکنارش می کنند؟ و یا جایگاه قبلیش را پس خواهد گرفت؟ رئیس جمهور و اطرافیانش با صحبت های دیروز جهانگیری در مسیر دو راهی قرار گرفته اند؛ یا باید  عقب نشینی کنند و به جهانگیری و اصلاح طلبان امتیاز بدهند و یا همچنان در برابر سهم خواهی آنها مقاومت کنند. در هر صورت جهانگیری دیروز حمله خود را انجام داده است و این اعتدالیون توسعه و اعتدال هستند که پاسخشان، تکلیف معاون اول را در روزهای آینده مشخص می کنند. البته یک چیز همه کاملا عیان است جهانگیری دیگر نمی خواهد، هم محدود باشد و هم تاوان ضعف های اقتصادی دولت را بدهد. اما یک سوال مهم دیروز جهانگیری سخنانش را با خاتمی هماهنگ کرده بود و یا اساسا حامل پیامی به نمایندگی از او بود؟!

*مدیر مسئول 
جهان نيوز

 

بیشتر بخوانیم

گلایه های تلخ مرد تنهای کابینه، دیگر دیر شده آقای جهانگیری!

آقای جهانگیری یادتان هست؟ 

دوشنبه 30 مهر 1397  11:02 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 mrnnovroozi ravabet_rasekhoon
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2148
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:معاون اول اصلاح طلب را به یکباره چه شد

باسلام،

واقعا جای تاسف و تاثر دارد که این افراد حقوق وزارت و وکالت را گرفته اند اما الان یادشان آمده که عرضه و توان اداره وزارتخانه تحت نظرشان را ندارند. خوب اگر برایشان عواقبی هم داشت باز هم این تصمیم را می گرفتند؟

سه شنبه 1 آبان 1397  07:30 ب.ظ
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها