به محراب رفتگان کربلایی(فرازهایی سودمند از یاران امام حسین علیه السلام)

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 17829
محل سکونت : اصفهان

به محراب رفتگان کربلایی(فرازهایی سودمند از یاران امام حسین علیه السلام)

ع - در رکاب امام حسین علیه السلام در کربلا، یک بانو به شهادت رسید که عبارت بود از ((ام وهب نمری قاسطی))، همسر عبدالله بن عمیر کلبی، این بانو بالین سر شهید خود قرار گرفت و گفت: از خدایی که بهشت را روزی تو گردانده، مسئلت دارم مرا نیز در جوار تو قرار دهد. در این هنگام، رستم، غلام شمر، با ضربت گرزی، وی را به شهادت رساند.
ف - روز عاشورا، دو بانو در رکاب امام حسین علیه السلام جنگیدند که عبارت بودند از: 
1 - مادر عبدالله بن عمیر: این بانو پس از شهادت فرزند خود، عمود خیمه ای را برگرفت و به وسیله آن به میدان نبرد با دشمن شتافت، امام حسین علیه السلام او را باز گرداند و بدو فرمود: 
ارجعی رحمک الله، فقد وضع الله عنک الجهاد.
((به خیمه بازگرد، خداوند تو را مشمول رحمت خویش قرار دهد، خداوند جهاد را از تو برداشته است.
2 - مادر عمر بن جناده: آن گونه که روایت شده، وی پس از شهادت فرزندش، سر او را از دشمن گرفت و بر مردی از آنان زد و او را به هلاکت رساند، سپس شمشیر کشید و به خواندن این رجز پرداخت: 
انا عجوز فی النساء ضعیفة - بالیة خاویة نحیفة 
اضربکم بضربة عنیفة - دون بنی فاطمة الشریفة 
یعنی: من در میان زنان، زنی ضعیف هستیم، زنی پیر و فرتوت و لاغر، بر شما ضربه محکمی وارد خواهم ساخت، در دفاع و حمایت از فرزندان فاطمه عزیز، چنین می کنم.
بنابه نقل برخی ارباب مقاتل: امام علیه السلام نزد او آمد و وی را به خیمه بازگرداند.
ص - روز عاشورا پنج بانو از خیمه گاه امام حسین علیه السلام بیرون آمده و در برابر دشمن قرار گرفتند که عبارت بودند از: 
1 - کنیزک مسلم بن عوسجه: زمانی که مسلم به شهادت رسید، وی با سر دادن فریاد وا سیداه! از خیمه بیرون آمد.
2 - ام وهب همسر عبدالله کلبی: وی به اتفاق شوهر، برای نبرد با دشمن از خیمه خارج گردید و پس از شهادت همسر، خود نیز به شهادت رسید.
3 - مادر عبدالله کلبی: وی برای تشویق عبدالله از خیمه بیرون آمد و پس از شهادت فرزند، او را ستوده و خود به مبارزه پرداخت.
4 - مادر عمر بن جناده: او پس از شهادت فرزند برای مبارزه از خیمه خارج شد.
5 - زینب کبری علیها السلام: آن مخدره پس از شهادت علی اکبر علیه السلام با فریاد: یا حبیباه! یابن اخیّاه! از خیمه بیرون آمد و به سمت میدان دوید و خود را روی بدن علی اکبر افکند و امام حسین علیه السلام نزدش آمد و او را به خیمه بازگرداند.
ق - خانواده های آن دسته از یاران اباعبدالله الحسین علیه السلام که از خاندان ابوطالب نبودند در کوفه باقی ماندند؛ زیرا وقتی آن ها به کوفه رسیدند، نزدیکان قبیله آنان نزد ابن زیاد وساطت کرده و آن ها را از اسیران جدا کردند ولی اسرای خاندان ابوطالب به شام برده شدند.
ر بنابه روایت جمعی، از جمله شیخ صدوق در امالی، پس از شهادت اباعبدالله الحسین علیه السلام دو کودک به نام های ((ابراهیم و محمد)) از فرزندان عقیل با جعفر در کوفه به شهادت رسیدند، بدین سان که وقتی زنان و فرزندان اسیر را وارد کوفه نمودند، این دو تن از بیم و وحشت پا به فرار گذاشتند و به خانه مردی طایی پناه جستند، صاحبخانه وضعیت آن ها را جویا شد، کودکان او را در جریان امر قرار دادند و گفتند: ما از خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم هستیم، از بند اسارت گریخته و به تو پناه آورده ایم، هوای نفس پلید او وی را وسوسه کرد که اگر آن دو کودک را به قتل برساند و سرهای آن ها را نزد ابن زیاد ببرد، بدو جایزه خواهد داد، از این رو؛ کودکان را به شهادت رساند و سرهای آنان را نزد عبیدالله آورد و بر او وارد شد و آن ها را مقابل وی گذاشت.
ابن زیاد او را مورد اعتراض قرار داد و گفت: کار بسیار ناپسندی انجام داده ای، به دو پسر بچه که به تو پناه آورده بودند ستم روا داشته و آن ها را به قتل رساندی و در امانت، خیانت ورزیدی و سپس فرمان به کشتن او داد و در دَم او را کشتند

***در رکاب امام حسین علیه السلام یک بانو به شهادت رسید که...........نام دارند.***

پاسخ در همین تاپیک ارسال شود

خدایا دلم به سان قبله نماست...وقتی عقربه اش به سمت "تو"می ایستد آرام می شود

"ان الله مع الصابرین ...همانا خداوند با صابرین است"

شنبه 28 مهر 1397  02:44 ب.ظ
تشکرات از این پست
f_assa mansoor67 sahel401 faraji5 asker1333 kafokhon lotfi64431 ms57bd45 fsmuosavi saraalighanbari1360 ali_kamali v_saeidi124 nargesza fatemehza 13321342 amayen unknown rezahossiny rozgol alirezazaeri aza1393 ma1393
دسترسی سریع به انجمن ها