به محراب رفتگان کربلایی(ابو عمره زیاد بن عریب صائدی)

 
borkhar
borkhar
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 17801
محل سکونت : اصفهان

به محراب رفتگان کربلایی(ابو عمره زیاد بن عریب صائدی)

پارسا ، عابد ، دلاور ، حافظ قرآن و روایات ، شجاع و رزمنده ، پدرش یار پیامبر و خود نیز محضر پیامبر را درک کرده بود . علی رغم پیری رشید و توانا و رزمنده بود فصاحت و بلاغتش زبانزد بود .

 وی به میدان شتافت و پس از نبردی پر شکوه ، که حتی اعجاب دشمن را بر انگیخت ، به محضر امام بازگشت و دیگربار رزمی حماسی را آغاز کرد. سرانجام پس از کشتن تعدادی از دشمنان به دست عامر بن نهشل از تیره تیم اللات بن ثعلبه به شهادت رسید .

تبار و نژاد : 

ابو عمره همدانی صائدی زیاد بن عریب بن حنظله بن دارم بن عبدالله بن کعب ، صائد بن شرحبیل بن شراحیل بن عمرو بن جشم بن حاشد بن خیرون بن عوف همدانی است . بنی صائد تیره ای از همدانیان هستند که در اصل یمنی و قحطانی بودند . وی ساکن کوفه بود.

زمان پیوستن به اباعبدالله :

در کربلا گویا روز چهارم یا پنجم به اباعبدالله پیوست . 

نحوه شهادت:

وی به میدان شتافت و پس از نبردی پر شکوه ، که حتی اعجاب دشمن را بر انگیخت ، به محضر امام بازگشت و دیگربار رزمی حماسی را آغاز کرد. سرانجام پس از کشتن تعدادی از دشمنان به دست عامر بن نهشل از تیره تیم اللات بن ثعلبه به شهادت رسید .

سن : حدود 70 سال 

ویژگی ها و فضایل :

پارسا ، عابد ، دلاور ، حافظ قرآن و روایات ، شجاع و رزمنده ، پدرش یار پیامبر و خود نیز محضر پیامبر را درک کرده بود . علی رغم پیری رشید و توانا و رزمنده بود فصاحت و بلاغتش زبانزد بود . او را به کثرت نمازگزاری می شناختند . 

نام در زیارتنامه ها و منابع :

در زیارت نامه ها به وی اشاره نشده است . اما در منبع و ماخذ مانند مثیر الاحزان: ص57 . تنقیح المقال : ج 1 ص 456 . ابصار العین: ص134و 135 ، وسیله الدارین : ص 145 . اعیان الشیعه : ج 1 ص 611 و ج 7 ص 77 به وی اشاره شده است . 

رجز : 

ابشر هدیت الرّشد یابن احمدا               فی جنه الفردوس تعلو صعدا 

وی دلاوری عابد و شب‌ زنده‌دار بود و بسیار نماز می‌ گزارد. او در کربلا حضور یافت و پس از مبارزه ‌ای سخت به فیض شهادت نایل گشت. 

 

 

روز عاشورا، او از امام (علیه‌السّلام) اذن میدان طلبید و پس از کسب اجازه، به سرعت به سوی سپاه ابن‌سعد حمله‌ور شد. از مهران کاهلی -که در روز عاشورا یکی از افراد سپاه عمر بن سعد بود- نقل شده که می‌گفت: «در کربلا حضور داشتم، مردی را دیدم که دلاورانه می‌جنگید تهور و شجاعت او در میدان رزم آن‌گونه بود که کسی را یارای مقاومت در برابر او نبود و به هر قسمت از سپاه دشمن که حمله می‌برد آن قسمت از سپاه را از هم می‌گسست. او پس از مدتی کارزار خدمت امام (علیه‌السّلام) برگشت و در حالی که امام حسین (علیه‌السّلام) را خطاب قرار داده بود، گفت: 
ابشر هدیت الرّشد یابن احمدا فی جنّة الفردوس تعلو صعّدا
«بشارت باد بر تو که به راه رشد هدایت یافته‌ای ‌ای پسر احمد؛ در بهشت فردوس رتبه‌ای والا خواهی داشت.» 
پرسیدم: او کیست؟ 
گفتند: او ابوعمره‌ی حنظلی است.» 
سرانجام پس از مدتی نبرد، شخصی به نام عامر بن نهشل راه را بر او بست و او را به شهادت رساند و سر از بدنش جدا کرد

***چه کسی ابو عمره را به شهادت رسانید؟؟***

پاسخ در همین تاپیک ارسال شود.

پنج شنبه 12 مهر 1397  10:33 ق.ظ
تشکرات از این پست
f_assa saraalighanbari1360 sahel401 nargesza 13321342 fatemehza alirezazaeri aza1393 ma1393 mansoor67 niny200527 kafokhon asker1333 lotfi64431 mr_nariiman fsmuosavi rozgol akrambanoo ms57bd45 faraji5 aliada unknown amayen v_saeidi124 ronika1393
دسترسی سریع به انجمن ها