0

نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 28735
محل سکونت : اصفهان

نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

این روزها در دهه اول محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) هستیم و کودکان در این ایام برای شان پرسش ها و ابهاماتی مطرح می شود که از والدین خود می پرسند. در ادامه توصیه هایی به والدین برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی داریم.

دانش آموخته رشته فلسفه: «بابا، چرا امام حسین (ع) شهید شد؟»، «مامان، چرا بعد از این همه سال باید برای شهید شدن امام حسین (ع) عزاداری کنیم؟»، «بابا، میشه بپرسم خدا چیه؟» و ... . این روزها در دهه اول محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان امام حسین (ع) هستیم و کودکان در این ایام برای شان پرسش ها و ابهاماتی مطرح می شود که از والدین خود می پرسند. در ادامه توصیه هایی به والدین برای پاسخ دادن به چنین سوالاتی داریم.

 

چگونگی جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان, چراهای علمی با سوالات مذهبی

سوال کردن فرزندان ما بیشتر برای شناخت و یادگیری است

 

4 دلیلی که کودکان سوال می کنند

قبل از هر چیز باید بدانیم کودکان به چهار دلیل سوال می کنند:

 

1-شناختن

2- کنجکاوی

3- دیدن تضادها 

4- تعارض ها

 

به طور کلی، کودکان سوال می کنند تا یاد بگیرند. والدین با دانستن همین نکته نه تنها نباید از پرسش کودک شان خسته شوند بلکه باید از این گونه سوالات استقبال کنند. در ادامه چند توصیه کلی درباره نحوه پاسخ گویی به سوالات اعتقادی کودکان خواهیم داشت و چند سوال را به عنوان نمونه، بر اساس همین توصیه های کلی پاسخ خواهیم داد.

 

نگویید تو در حد این مسائل نیستی!

سوال کردن فرزندان ما بیشتر برای شناخت و یادگیری است و به همین دلیل اگر سوال را از کودکان مان بگیریم، هیچ نسلی رشد نمی کند و حتی علمی و شناختی برای آن ها به وجود نمی آید. روش پاسخ گویی به این دسته از سوالات اعتقادی، پاسخ منطقی و بدون جهت گیری است.

 

نباید از اصطلاحاتی چون «الان وقت این سوال نیست» یا «تو در حد این مسائل نیستی» استفاده کنیم. باید به صورت منطقی پاسخ دهیم و درست این است که ابتدا از کودک مان بپرسیم خودش چه فکر و برداشتی دارد و در ادامه صحبت او، به جمع بندی و پاسخ منطقی بپردازیم. استفاده از زبان تمثیل و انواع مثال ها می تواند در این زمینه به شما بسیار کمک کند.

 

با سوالات مفهومی پاسخ دهید

کودکان دوست دارند همواره جست و جو کنند و کنجکاوی برایشان نوعی بازی ذهنی است و دلیل آن، آشنایی بیشتر با محیط اطراف شان است. در پاسخ به این دسته از سوالات، یک نکته دیگر نیز قابل اهمیت است که پاسخ گویی باید با سوالات بیشتری اتفاق بیفتد. مثلا اگر کودک شما موضوعی را می داند و می خواهد بیشتر بداند و سوالی مطرح می کند، شما باید به جنبه دیگر آن موضوع بپردازید و توضیح تان همراه با سوالات مفهومی بیشتری باشد.

 

گاهی لازم است کودک را در آن موقعیت قرار دهید و بگویید: «اگر تو بودی، چه کار می کردی؟!»

 

تضاد و تعارض های ذهنی اش باید حل شود

وقتی اتفاقاتی در روند عادی زندگی می افتد که تاکنون نبوده است، برای کودکان مان تضاد ذهنی ایجاد می شود و شروع به پرسیدن می کنند. در این شرایط بهترین راه، همراهی کودک است تا ابتدا تجربه کسب کند. گاهی باید سوالات را با مسائل عاطفی و احساسی پاسخ داد.

 

وجود رابطه پر از محبت، می تواند بسیار در این مسئله کمک حال باشد. همچنین گاهی اتفاقاتی در زندگی می افتد که با اتفاقات گذشته مخالف است. کودک در این حال دچار تعارض می شود. در این شرایط برای پاسخ گویی به سوالات کودکان، باید از زبان مقایسه استفاده و موارد متناقض را در شرایطی منطقی مقایسه و بررسی کرد تا نتیجه قابل توجهی به دست آید.

 

تفاوت سوالات کودکان قبل و بعد از بلوغ

نکته بسیار مهم، این است که اگر کودک ما به صورت منظم در محیط های مذهبی قرار گیرد به مرور زمان، پاسخ بسیاری از سوالات خود را می یابد و خودش رفتار و روحیاتش را مدیریت می کند و سوالاتش را به راحتی پاسخ می دهد. البته نکته قابل توجه این است که جنس سوالات دوران کودکی و بلوغ با هم متفاوت است. سوالات دوران کودکی، بیشتر از جنس شناختن و کنجکاوی است و سوالات دوران بلوغ به دلیل بحران ها و انقلاب های درونی اش، از جنس حل تضادها و تعارض هاست.

 

جواب دادن به سوالات کودکان,سوالات مذهبی کودکان

کودک باید آزادانه هر سوالی را بپرسد

 

نحوه پاسخ دادن به چند سوال رایج کودکان

در ادامه به صورت مصداقی به بررسی چند سوال می پردازیم که با توجه به نکته های مطرح شده در ابتدای مطلب، به آن ها پاسخ خواهیم داد.

 

خدا چیست و کیست؟

این سوال بسیار مهم است و قبل از هر پاسخی باید خود کودک را با این سوال درگیر کنیم تا زبان و فهم کودک مان را بشناسیم. خودت چی فکر می کنی؟ یا چه حسی و درکی داری؟ فکر می کنی چیست؟‌ در گام دوم باید به او بگوییم خدا کجاست؟ و خدا جایی نیست جز در قلب او. با پرداختن به این سوالات و از دریچه ذهن کودک، می توان او را در مسیر رسیدن به پاسخی ساده قرار داد.

 

چرا باید عزاداری کنیم؟

در این سوال ابتدا باید احساس مسئولیت و عاطفه فرزندمان را بشناسیم و او را درگیر کنیم.

 

چیزهایی را که از دست داده و ناراحت شده است، برایش یادآوری و سعی کنیم عواطف و احساساتش را در نبود آن چه برایش ارزش دارد، بروز دهد. طبق نظریات علم روان شناسی، شور و هیجان نیز در کنار شعور، عامل سلامتی روان است.

 

چرا امام حسین (ع) شهید شدند؟

هیچ گاه در پاسخ به این سوال سعی نکنید واکنش منفی نشان دهید که چرا این سوال را پرسیده است! باید اول خودمان بدانیم فلسفه شهادت امام حسین (ع) چه بوده است. کودکان جنس بدی و ظلم را می شناسند و باید بپرسیم اگر تو بودی در برابر ظلم می ایستادی یا نه؟ تا چه حد؟ و ... تا ذهن کودک ما با این موضوع آشنا شود.

 

چرا فلان فرد که عزادار است، کار غلطی انجام می دهد؟

این هم سوال مهمی است و کاش یک عزادار، حداقل در این ایام به این نکته مهم توجه کند که کودکان مشغول تماشای او هستند و خواهند بود.

 

با این حال و در پاسخ به این سوال، باید زبان مقایسه را به کار گیریم و به کودکان در گام اول بگوییم که هر کسی مصونیت از خطا ندارد و امکان دارد کار اشتباهی انجام دهد.

 

از طرفی به او نشان بدهیم اگر کار اشتباهی را دید، باید اشتباه بودن کارش را بفهمد و از آن رفتار بد دوری کند. سوالاتی چون این که اگر کاری غلط باشد ما باید انجام بدهیم؟ در راستای پاسخ دادن به این سوال، گره گشا به نظر می رسد.

 

کودک باید آزادانه هر سوالی را بپرسد

در پایان توجه داشته باشید که هر سوالی را می توان پاسخ داد. فقط باید این نکته را در نظر بگیریم که پاسخ دادن به یک پرسش، سبب نشود شخصیت کودک مورد سوال قرار گیرد. کودک می تواند هر سوالی را بپرسد و آزاد است و نباید بابت سوال پرسیدنش بازخواست شود. همراهی کردن و گوش دادن به کودک و توجه به او، 50 درصد پاسخ به سوالش است.

 

منبع : khorasannews.com

 
سه شنبه 3 مهر 1397  10:48 AM
تشکرات از این پست
fatemeh_75 mohammad_43 mansoor67 ali_81 majid68 ehsan007060 nargesza rozgol amayen mamadbayat khaliln donya78 hosinsaeidi aziz1352
reza751120
reza751120
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : مرداد 1397 
تعداد پست ها : 498
محل سکونت : آذربایجان شرقی
شنبه 3 فروردین 1398  8:45 PM
تشکرات از این پست
zahra_53 nargesza
khaliln
khaliln
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : آذر 1390 
تعداد پست ها : 1598
محل سکونت : آذربایجان شرقی

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

بنام خالق هستی

خدای تعالی کودکان را ظریف وشکننده  وبسیار کنجکاو خلق کرده اند وکودکان پیوسته در جستجو هستند چیزی یاد بگیرند از طریق پرسش. وچون ظریف هستند در جواب باید دقت داشت که به دلخواه کودکان وحقیقت باشد.

پنج شنبه 29 فروردین 1398  9:06 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
majid68
majid68
کاربر طلایی2
تاریخ عضویت : بهمن 1388 
تعداد پست ها : 4493
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

از پرسش هایی که کودک درباره خدا می کند نباید فرار کرد، بلکه باید به این پرسش ها جوابی صحیح و ساده و محکم داد. با استفاده از برهان نظم با تبیینی ساده و با استفاده از بیان ساده ای از نعمت های بی شمار خداوند که در محیط اطراف کودکان وجود دارد، می توان وجود خدا و برخی از صفات او؛ مانند علم، قدرت و مهربانی او را برای کودک اثبات کرد.

پنج شنبه 29 فروردین 1398  12:04 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
asdfg_zxcvb11
asdfg_zxcvb11
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آذر 1394 
تعداد پست ها : 2460
محل سکونت : کرمان

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

باسلام،

گاهی لازم است پیش از ایجاد سوال در ذهن کودک البته به صورت کاملا هوشمندانه آن دسته از سوالات مهم را برای ذهن خلاق و پرسشگر خودت مطرح کرده و سپس به صورت معقولی پاسخ داد. جایی هم که سوال برای خودمان پاسخ روشنی ندارد به سراغ جواب برویم و بدانیم که کودکمان نیز در آینده بدون داشتن جواب منطقی به چنین سوالاتی بزرگ نشود.

جمعه 30 فروردین 1398  9:04 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
donya78
donya78
کاربر برنزی
تاریخ عضویت : بهمن 1397 
تعداد پست ها : 364
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

بدون شک در این سن که هستم سؤالات زیاد ی در همین رابطه ها در ذهنم وجود دارد .

جواب های کلیشه ای را نمی توان پذیرفت.

چرا های زیاد هست  که باید اهل علم و فرهنگ با دلیل کافی و متقن پاسخ دهند.

نسل جوان تشنه دریافت جواب درست و منطقی است . نه فقط اشک آه  و نوحه.
هدف و راه صحیح و اصولی چیست؟ را باید پاسخ داد.

جمعه 30 فروردین 1398  1:36 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
javadinejad
javadinejad
کاربر نقره ای
تاریخ عضویت : آذر 1397 
تعداد پست ها : 2041
محل سکونت : تهران

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

پاسخ به سوالات مذهبی کودکان دقت نظر بالایی می‌خواهد چنانچه کوچکترین کلام ممکن است اثرات پایداری در روح و روان کودکان بگذارد.

دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  11:19 AM
تشکرات از این پست
zahra_53
hosinsaeidi
hosinsaeidi
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : بهمن 1394 
تعداد پست ها : 21009
محل سکونت : کرمانشاه

پاسخ به:نحوه جواب دادن به سوالات مذهبی کودکان

برای پاسخ به سوالات کودکان باید سعی شود آن ها را با واقعیت ها روبرو کنیم تا به طور عینی مسئله را درک کند .

دوشنبه 2 اردیبهشت 1398  12:32 PM
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها