0

وقتی ادبیات داستانی به کمک کودکان و نوجوانان می آید تا با امام باقر(ع) آشنا شوند

 
zahra_53
zahra_53
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : مهر 1388 
تعداد پست ها : 27228
محل سکونت : اصفهان

وقتی ادبیات داستانی به کمک کودکان و نوجوانان می آید تا با امام باقر(ع) آشنا شوند

 

داستانِ راستان

داستان زندگی انبیا و ائمه اطهار از جذابیت های خاصی برخوردار است؛ چه برای مخاطب یزرگسال و چه کودک و نوجوان. این داستان های عبرت آموز از اخلاق، علم و معنویات می تواند الگو و راهنمایی برای خواننده باشد.
 
معرفی کتاب درباره امام باقر
درباره زندگی امام محمد باقر علیه السلام که به لقب باقرالعلوم یعنی شکافنده علم و دانش، ایشان را می شناسیم، کتاب های انگشت شماری برای مخاطب کودک و نوجوان منتشر شده است.

به مناسبت سالروز شهات پنجمین پیشواس شیعیان، به معرفی سه کتاب در حوزه ادبیات داستانی می پردازیم که کودکان و نوجوانان را با بخش هایی از زندگی ایشان در قالب قصه و داستان آشنا می کند.


 باغ های همیشه بهار

علی اصغر عزتی پاک از نویسندگان جوانی است که نشانه های دین و مذهب در آثار او برجسته است. او پیش از «باغ های همیشه بهار»، چهار کتاب دیگر نیز در حوزه ادبیات کتاب کودک و نوجوان نوشته است. «نفس بلند»، «موج فرشته»، «می‌مانم پشت در»‌ و «باغ کیانوش». «باغ های همیشه بهار» جدیدترین کتاب او درباره زندگانی امام محمدباقر علیه السلام است که به تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است؛ کتابی که ادای دین به ائمه اطهار علیهم السلام است.

«باغ های همیشه بهار» رمانی داستانی است در 154 صفحه که برای اولین بار به معرفی شخصیت امام باقر (ع) در قالب داستان می پردازد. زبان کتاب از آنجایی که برای مخاطب نوجوان نوشته شده است، ساده و روان است. هرچند که به قول نویسنده به دلیل آنکه شخصیت اصلی داستان، انسان برجسته ای است، زبان فاخری را برای روایت انتخاب کرده است. این روایتگری از زندگی امام محمدباقر(ع)، نقل داستان زندگی حضرت از زبان یاران نزدیک ایشان برای خواننده است.

جابر بن عبدالله انصاری، عبدالله بن عطا و جابر جوفی سه شخصیتی هستند که در سه فصل این کتاب زندگی امام محمد باقر (ع) را به عنوان پیشوای دینی شیعیان و همچنین دانشمند و عالمی برجسته در عصر خویش به تصویر داستانی می کشند.

«به تماشاي باغ‌هاي هميشه‌بهار»، «روشني‌هاي شهر»، «سرود سال‌هاي عاشقي» سه فصل رمان باغ های همیشه بهار را تشکیل می دهند. نویسنده به منابع موثق درباره امام توجه کافی داشته و درج منابع در پایان کتاب نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

کتاب برای رده سنی 16 تا 20 سال نوشته شده ؛ نوجوانانی که در دیدن و شنیدن سخت گیر هستند و همواره پرسش های گوناگونی برایشان ایجاد می شود. ذکر منابع آن هم در روایتی داستانی، شاید نگاهی باشد به حس پرسشگر مخاطب که در صورت تمایل علاوه بر چشیدن لذت خواندن یک رمان، به تحقیق و مطالعه بیشتر درباره زندگی امام باقر(ع) بپردازد.

بخش هایی از کتاب:

«می خواستم به او هم بباورانم که عقل و هوش از سر بنهاده ام. نزدیکش که شدم، صدایش بلند شد: « جابر تو را چه شده که یک شبه دست از عقل کشیده ای و هم بازی کودکان شده ای؟» در پاسخ پا زدم بر اسبکم و صدای گردن آویز استخوانی ام را در آوردم، و دوباره آواز خروسانه ام پیچید در فضای میدان. دیدم که اشک جمع شددر چشم های نُعمان و بعد لغزید روی گونه هاش. گفت: « چه نامبارک روزی است امروز که مراد و محبوب کوفی ام را در لباس دیوانگان ملاقات می کنم. مرا ببین که به قصد بزرگداشت تو از خانه بیرون آمده بودم.»

چشم از چهره ی ماتم زده اش گرفتم و اسب نئی را هی کردم و از میدان زدم بیرون. بچه ها دنبالم بودند و هم صدا آواز سر اه بودند: ای جابر دیوانه .... ».

 

باغ های همیشه بهار برای رده سنی 16 تا 20 سال نوشته شده؛ نوجوانانی که در دیدن و شنیدن سخت گیر هستند و همواره پرسش های گوناگونی برایشان ایجاد می شود. ذکر منابع آن هم در روایتی داستانی، شاید نگاهی باشد به حس پرسشگر مخاطب که در صورت تمایل علاوه بر چشیدن لذت خواندن یک رمان، به تحقیق و مطالعه بیشتر درباره زندگی امام باقر(ع) بپردازد.


 

مژده گل

انتشارات کتاب جمکران از ناشرانی است که در حوزه ادبیات داستانی کودک و نوجوان آثار متعددی برای آشنایی این مخاطبان با زندگی و سیره پیامبران و امامان منتشر کرده است. «مژده گل» کتابی داستانی درباره زندگی امام محمد باقر علیه السلام از مجموعه «گنجشک های جمکران» است که در دفتر کودک و نوجوان این ناشر تهیه و تولید شده است.

مجید ملامحمدی به عنوان نویسنده این اثر داستان هایی کوتاه درباره امام محمدباقر علیه السلام، سبک زندگی و ارتباط مردم و مسلمانان با آن حضرت را در 36 صفحه گردآوری کرده است. داستان های این کتاب کوتاه و از نثری روان مناسب گروه سنی ب و ج یعنی کودکان دبستانی برخوردار است.

هر داستان این کتاب، شرح یکی از اتفاقات و ماجراهایی است که برای یاران و اصحاب امام روی می دهد. مضامین اخلاقی و دینی متناسب با فهم و آگاهی مخاطب کودک در لابلای هر داستان آورده شده است.«مژده گل» کتابی مصور است که برای هر داستان، تصویری متناسب با مفهوم کلی داستان قرارداده شده است.

بخش هایی از کتاب:

« ... پیرمرد جلو رفت و دست بر شانه اش گذاشت: زید جان ! چرا ناراحتی؟

زید گفت: امروز صبح به مادرم حرف های بدی زدم. او دلش شکست و بلند بلند گریه کرد. من گناه بزرگی انجام دادم . می دانم که خدا مرا نمی بخشد.

پیرمرد کنار زید نشست و بعد با مهربانی گفت : چند روز پیش از امام باقر علیه السلام شنیدم که فرمود: چه خوب است اگر آدم کار بدی کرد، پس از آن، یک کار خوب انجام بدهد ( تا اثر کار بدش از بین برود)! ...»

انتشارات جمکران برای آنکه مخاطب نوجوان نیز از آشنایی با زندگانی چهارده معصوم علیه السلام بی بهره نماند، در مجموعه ای 14 جلدی با همین نام به معرفی ائمه اطهار از بدو تولد تا رحلت و شهادت در قالب داستانی پرداخته است. داستان زندگی امام محمد باقر علیه السلام برای نوجوانان به قلم مهدی پیشوایی است و تاکنون بیش از پنج بار به چاپ مجدد رسیده است.

   http://bayanbox.ir/view/4901804249511124488/talar-koodak.gif

 

 

اصفهان نگین فیروزه ای جهان

یک شنبه 28 مرداد 1397  12:07 PM
تشکرات از این پست
دسترسی سریع به انجمن ها