آیا العبادی ایران را در صحرای کربلا تنها گذاشت؟

 
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 4897
محل سکونت : اصفهان

آیا العبادی ایران را در صحرای کربلا تنها گذاشت؟

گزارش «القدس العربی» از اظهارات نخست وزیر عراق و واکنش‌ها به آن؛

آیا العبادی ایران را در صحرای کربلا تنها گذاشت؟ / نشانه ها می گوید ایران سفر العبادی را لغو کرده بود

عبادی اعلام کرده بود که تحریمها یک اشتباه استراتژیک بوده و وی مخالف آن است، اما بخاطر حمایت از منافع ملی به تحریمها پایبند می ماند. ظاهرا این موضع گیری عبادی در راستای تامین منافع ملت عراق و فراتر از هر اعتبار و محاسبه ای به نظر می رسد، اما نکته جالب توجه آن است که نخست وزیر عراق این تصمیم را بدون توجه به میدان سیاسی داخلی عراق که در حال و هوای دشواری های تشکیل دولت جدید است، اتخاذ نمی کند.

 

 

القدس العربی در سرمقاله خود نوشت: نشانه های متعددی بر این نکته تاکید می کند که لغو سفر نخست وزیر عراق به تهران، که قرار بود پس از پایان سفرش به انکارا انجام شود، از طرف ایران صورت گرفته است و این اقدام نشان دهنده نارضایتی تهران از موضع عبادی در قبال تحریمهای آمریکاست.

به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان چاپ لندن ادامه داد: العبادی اعلام کرده بود که تحریمها یک اشتباه استراتژیک بوده و وی مخالف آن است، اما بخاطر حمایت از منافع ملی به تحریمها پایبند می ماند. ظاهرا این موضع گیری عبادی در راستای تامین منافع ملت عراق و فراتر از هر اعتبار و محاسبه ای به نظر می رسد، اما نکته جالب توجه آن است که نخست وزیر عراق این تصمیم را بدون توجه به میدان سیاسی داخلی عراق که در حال و هوای دشواری های تشکیل دولت جدید است، اتخاذ نمی کند.

عبادی می داند که شانس او برای برخورداری از حمایت واشنگتن برگ برنده مهمی است که نمی تواند سهم آن در کنترل تاثیر ایران از طریق احزاب و شبه نظامیان مرتبط با تهران را نادیده بگیرد؛ احزابی که در رأس انها ائتلاف فتح به رهبری هادی العامری و ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی قرار دارند. علاوه بر اینکه عبادی بارها به دلیل صداهایی که در مخالفت با دخالت ایران در مسائل عراق می شنود، مورد سرزنش تظاهر کنندگان قرار گرفته است.

دشمنان عبادی در داخل عراق می دانند که این امر از مساله تحریمها فراتر است؛ از این رو به سرعت موضع نخست وزیر عراق را در چارچوب قدرناشناسی او از خدماتی که تهران در طول جنگ علیه داعش به عراق ارائه داده است، قرار داده اند.

گذشته از این، تهران در سطوح مختلف رسمی، مجلس و رسانه ای، انتقادات شدیدی علیه عبادی ایراد کرد و او را متهم به تخریب روابط استراتژیک بین دو کشور کرد. در این میان، برخی نخست وزیر عراق را به یاران امام حسین(ع) تشبیه کرد که او را در صحرای کربلا تنها گذاشتند.

نمایندگان مجلس ایران نیز در واکنش به موضعگیری عبادی بیکار ننشستند و در همین رابطه، محمود صادقی خواستار پرداخت 1.1میلیارد دلار از سوی عراق شد و ان را مبلغی بعنوان غرامت ضررهایی که در جریان دفاع ایران در مقابل حملات عراق متوجه تهران شده است، دانست. ضمن اینکه درخواست مذکور به شکل دیگری توسط معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور ایران نیز مطرح شد.

تمام این مسائل دلالت بر این مهم دارد که روابط عراق و ایران ابعاد دیگری دارد که از مساله تحریمها فراتر می رود.

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

پنج شنبه 25 مرداد 1397  11:12 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 hashem8590
aftabm
aftabm
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : مرداد 1392 
تعداد پست ها : 4897
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:آیا العبادی ایران را در صحرای کربلا تنها گذاشت؟

نتیجه خوش  خدمتی ایران این شد..اگر چه مجبور بودیم در عراق از ایران دفاع کنیم که..اگر امثال سر لشگر سلیمانی و ده ها مستشار ایرانی و خون شهدا شعیان عراقی نبود الان باید بجای العبادی... سرکرده های داعش از جمله..

ابوبکر البغدادی و ابومحمد العدنانی وابومسلم الترکمانی و ابوبکر الشیشانی باید بر تخت بغداد نشسته بودند..العبادی یادش رفته...

دست بی نمک همینه دیگه..نمک خوردند و نمکدان را شکستند...

امروز عراقی ها پول ایرانی را مسخره میکنند...امروز پول ایران در مقابل پول عراقی بی ارزش است....

البته از یک طرف هم به فکر ملت عراق هستند..این هم جای بحث هست که منافع ملت را قربانی هر سیاستی نمی کنند...الله و اعلم

 

پنج شنبه 25 مرداد 1397  11:31 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53 hashem8590
tanhafarhad
tanhafarhad
کاربر طلایی3
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 620
محل سکونت : مازندران

پاسخ به:آیا العبادی ایران را در صحرای کربلا تنها گذاشت؟

امیدوارم سیاستی که در پیش گرفتن درنهایت باعث تحکیم روابط دو کشور و خروج کشورهای متجاوز از منطقه بشه

جمعه 26 مرداد 1397  01:39 ب.ظ
تشکرات از این پست
hashem8590
دسترسی سریع به انجمن ها