مشکل بی اشتهایی کودکان، راه‌حل‌ها

 
fatemeh_75
fatemeh_75
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : آبان 1388 
تعداد پست ها : 6466
محل سکونت : اصفهان

مشکل بی اشتهایی کودکان، راه‌حل‌ها

 
حتماً تا به حال متوجه تغییراتی در اشتهای کودکان تان شده اید. از آنجایی که اشتهای بسیاری از کودکان، همواره دستخوش تغییرات می شود، نباید به این موضوع به عنوان یک خطر نگاه کرد. برخی از کودکان در فصل زمستان بیشتر غذا می خورند و با گرم شدن هوا، بیشتر تمایل دارند که بیرون از منزل بازی کنند، بنابراین کمتر غذا می خورند.
سایر کودکان ممکن است در غذا خوردن خیلی سختگیر باشند و اشتهایشان کم باشد، به همین دلیل نسبت به خوردن غذایی که برای آنها پخته شده، علاقه و هیجان خاصی ندارند. اغلب اوقات، این حالت طبیعی است، اما در صورتی که بی اشتهایی با کاهش وزن یا مشاهده علائم بیماری همراه باشد، لازم است به پزشک مراجعه کنید.
در این مقاله شما می توانید با چند نکته مهم برای رفع بی اشتهایی در کودکان آشنا شوید.

نکات قابل توجه
    ممکن است کودک شما به دلیل تب یا سرماخوردگی، اشتهایش را از دست داده باشد. پس بهتر است غذاهای آبکی مانند سوپ، آبگوشت و آب به او بدهید تا آب بدنش تامین شود. هرچه غذا راحت تر هضم شود، احتمال اینکه کودک آن را بیشتر بخورد افزایش می یابد.
    اجازه دادن به کودک در زیاده روی در مصرف شکلات یا نوشابه باعث کاهش اشتهای او می شود. توجه داشته باشید که ممکن است کودک گرسنه نباشد و وقتی شما او را مجبور به غذا خوردن می کنید، ممکن است باعث شود کودک غذای کمتری بخورد.

راه حل ها
خوردن مقدار زیادی میان‌‌ وعده و دنبال کردن یک برنامه غذایی نامنظم، باعث بی اشتهایی می شود. بعضی از کودکان دوست ندارند غذایی با حجم زیاد و یا غذای سنگین بخورند، چرا که این کار باعث می شود آنها فوراً سیر بشوند و دیگر علاقه ای به خوردن غذا نداشته باشند.
اگر به کودک اجازه بدهید که غذای مورد علاقه اش را از لیست غذاهای سالمی که برای او تهیه می کنید، انتخاب کند، می تواند در افزایش اشتهای او موثر باشد. بهتر است میان وعده ها را حذف کنید (مصرف یک میان وعده کوچک کافی است) و یک برنامه غذایی مرتب برای کودک خود تهیه کنید.
به نوع غذاهایی که تهیه می کنید و مقدار آنها توجه کافی داشته باشید؛ چرا که ساندویچ و غذاهای در اندازه کوچکتر بیشتر مورد علاقه بچه ها است. به خاطر داشته باشید که اهمیت تمام کردن غذا را به کودکان گوشزد کنید. اگر کودک احساس کند که با تمام کردن غذا، کار مهمی انجام داده، احتمال دارد باز هم این کار را تکرار کند.
 
ویتامین ها
کمبود برخی ویتامین ها و املاح می تواند منجر به کم اشتهایی کودکان شود. به همین خاطر جایگزین کردن آنها در فرم مکمل های مناسب کودکان علاوه بر درمان کم اشتهایی، در فرآیند رشد آنها نیز موثر خواهد بود.
مولتی ویتامین ها و اشتهاآورها، می توانند گزینه های خوبی برای رفع مشکل بی اشتهایی کودک شما باشند. بسیاری از ویتامین ها و مولتی ویتامین ها، به حالت مایع و یا پاستیل دارویی هستند و بطور خاص برای کودکان تهیه شده اند. ویتامین های D و C، روی، کلسیم و ویتامین B12، برای رشد کودک ضروری هستند.
 
استرس
استرس می تواند تاثیرات منفی زیادی مانند بی اشتهایی به دنبال داشته باشد. اگر کودک شما با مشکلات استرس زا مانند زورگویی همکلاسی ها در مدرسه مواجه شده، یا در یادگیری برخی از دروس، مشکل داشته باشد، ممکن است استرس پیدا کند و اشتهایش را از دست بدهد. همچنین از دست دادن عزیزان نیز بی اشتهایی در کودکان را به دنبال دارد. افسردگی، استرس های فیزیکی یا روحی نیز در بسیاری از مواقع می توانند باعث ایجاد بی اشتهایی کودک شوند. در این شرایط کودک را به ورزش کردن تشویق کنید؛ چرا که ورزش به عنوان یک فعالیت فیزیکی، در کاهش استرس و افزایش اشتهاء موثر خواهد بود.
 
داروها
اگر کودک شما داروی خاصی مصرف می کند و دچار بی اشتهایی نیز هست، باید با متخصص کودکان در مورد تنظیم دوز دارو مشورت کنید. چرا که مصرف داروهایی مانند داروی بیش فعالی (ADHD)، می توانند در اشتهای کودک اختلال ایجاد کنند. داروهای محرک اعصاب مانند ریتالین، ۳۰ دقیقه پس از مصرف، باعث کاهش اشتهای کودک می شوند، بنابراین بهتر است در خصوص نحوه استفاده و یا تنظیم دوز مصرفی آن، با متخصص مربوطه مشورت کنید و از او در این زمینه نظر بخواهید.
 
منبع: you can

آفتاب آمد دلیل آفتاب     گر دلیلت باید از وی رخ متاب

شنبه 20 مرداد 1397  10:50 ق.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها