واقعیت مجازی چگونه آینده آموزش و پرورش را تغییر خواهد داد؟

 
hesam.time
hesam.time
کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت : اردیبهشت 1390 
تعداد پست ها : 2

واقعیت مجازی چگونه آینده آموزش و پرورش را تغییر خواهد داد؟

چگونه واقعیت مجازی آینده آموزش و یادگیری را تغییر خواهد داد؟

آموزش و پرورش پایه و اساس یک جامعه پر رونق است و انتقال دانش از همان ابتدا برای بشریت یک اولویت مهم تلقی می شد. مردم به طور مداوم به دنبال راهی برای انتقال دانش به راحتی و با روشی سریع و موثر هستند.
در عصر دستگاه های دیجیتال، این فرصت را داریم تا آموزش بهتری با تکنولوژی ارائه دهیم. واقعیت مجازی (VR) به نظر می رسد گام طبیعی بعدی برای تکامل آموزش و پرورش خواهد بود. در این مقاله از آی تی ویکی نشان خواهیم داد که چگونه آموزش جامع VR می تواند محتوای آموزشی را دچار تحول کند.

امروزه چگونه یاد می گیریم

قبل از ورود به جزئیات این که چگونه VR به بهبود فرایند آموزش کمک می کند، مهم است، بدانیم چرا باید کیفیت تحصیلات را در ابتدا بهبود بخشید. از لحاظ تاریخی، بیشتر فن آوری هایی که برای بهبود یادگیری طراحی شده اند، به منظور دسترسی به اطلاعات حقایق و مشاهدات جهان هستند. قبل از کامپیوترها، یک ابزار قدرتمند وجود داشت که به ما کمک کرد تا حقایق را حفظ کنیم: کتابها.

کتابخانه ها می توانند به شما در دسترسی به منابع عظیم اطلاعات کمک کنند.

در دوره فناوری های دیجیتال، کتاب ها به کتاب های الکترونیکی تبدیل می شوند. موتورهای جست و جو مدرن، واقعیت را به سادگی حفظ می کنند. با تنها چند کلیک می توان پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریافت.


در حالیکه دانش برای افراد بیشتری به راحتی در دسترس قرار گرفته است، رویکرد فعلی به آموزش دو مشکل عمده دارد:

  • بر اساس همان فرمت قدیمی است یعنی حفظ حقیقتروش های تدریس بر ارائه واقعیت متمرکز هستند؛ اما، دسترسی و استفاده زیاد از اطلاعات، روش مناسبی برای یادگیری نبوده و تحصیل کردن لزوما به منظور دریافت اطلاعات نیست.
  •  بسیاری از مردم درک اطلاعات را دشوار می دانند. دریافت بیش از حد اطلاعات در کوتاه مدت می تواند به راحتی دانش آموزان را آشفته و خسته کند. در نتیجه، بی حوصله شده، از قید تحصیل رها شده، و معمولا مطمئن نخواهند شد که چرا در حال یادگیری یک موضوع هستند.
آیا یادگیری برای شما جذاب است؟
آیا یادگیری برای شما جذاب است؟

این امر ضروری است که به نحوی آموزش داده شود که دانش آموزان آن را به راحتی فراگیرند.

چه چیزی VR را برای آموزش مناسب می سازد؟

واقعیت مجازی می تواند در کلاس های درس برای افزایش یادگیری و تعامل دانش آموزان استفاده شود. VR راهی برای تحقق محتوای آموزشی ارائه می دهد؛ بر اساس فرض ایجاد یک دنیای مجازی – واقعی و یا خیالی – عمل می کند و اجازه می دهد تا کاربران بر آن اثر متقابل داشته باشند. غوطه ور شدن در آنچه در حال یادگیری هستید، انگیزه ای برای درک و یادگیری کامل خواهد شد. همچنین برای پردازش اطلاعات نیاز به شناخت کمتری وجود خواهد داشت.

در اینجا فقط چند ویژگی وجود دارد که VR را برای آموزش بسیار قدرتمند می کند.

احساس بهتر نسبت به مکان

هنگامی که دانش آموزان در مورد موضوعی مطالعه می‌کنند، اغلب می خواهند آن را تجربه کنند. با VR دیگر به توصیف کلمات یا تصاویر کتاب محدود نمی شوند؛ می توانند موضوع را بررسی کرده و ببینند که چگونه همه چیز در کنار هم قرار می گیرد.

با توجه احساس حضوری که VR فراهم می کند، دانش آموزان موضوعات را با زندگی کردن فرا خواهد گرفت. فراموش کردن این موضوع که تجربیات VR واقعی نیستند آسان است. بدن انسان در واقع این گونه برداشت می کند که در یک مکان جدید قرار نگرفته است. این احساس ذهن را به راهی که قابل توجه است سوق می دهد.

علاوه بر خواندن کتابهای روم باستان، دانش آموزان می توانند از هدست VR استفاده کرده و بلافاصله به شهر رم سفر کنند.

تجربه یادگیری نسبی

فناوری ها مانند آزمایشگاه های علمی شگفت انگیز هستند؛ دانش آموزان از این طریق خواهند دانست که چگونه کار بر اساس تجربه عملی انجام می شود. اما، چنین فناوری هایی گران و تقریبا غیرممکن هستند که بتوانند مقیاس شوند و مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در تعداد مواردی که می توانند انجام دهند محدود شده اند.

VR این قدرت را به ما می دهد تا یادگیری پویاتر و جذاب تر باشد. یک دستگاه VR نسبتا کوچک حتی می تواند به عنوان یک آزمایشگاه علمی کامل عمل کند.

یک آزمایشگاه مجازی ممکن است مانند یک آزمایشگاه واقعی باشد. دانش آموزان تجربیات خود را در محیط های واقع گرایانه به دست می آورند و در تمرینات چالش برانگیز مربوط به تجربیات واقعی شرکت می کنند.

یاد گیری همراه با عمل

این یک حقیقت شناخته شده است که با انجام کاری، آن کار بهتر آموخته می شود؛ با این حال، اگر آموزش مدرن را بازبینی کنید، خواهید دید که چگونه آموزش کمی در واقع با تجربه، انجام می شود. دانش آموزان بیشتر بر خواندن دستورالعمل ها متمرکز شده اند تا انجام آن‌ها در عمل.

VR یک عامل تجربی را برای آموزش فراهم می کند. با VR، فراگیران تشویق می‌شوند که کشف کنند و با انجام کارها آنها را فرا گیرند، نه با خواندن یک کتاب.

یاد گیری همراه با عمل
یک آزمایشگاه پزشکی مجازی که هیچ خطری در کار نیست.

واکنش احساسی

واکنش های غریزی به آنچه که ما تجربه می کنیم پایه و اساس تشکیل خاطرات ما هستند. VR باعث می شود که تمام وقت دانشجویان درگیر این موضوع شده و تجربیات را برای آنان به یاد ماندنی کند.

ارتباطات عاطفی که دانشجویان با یادگیری تجربیات در واقعیت مجازی ایجاد می کنند، موجب افزایش هیجان و کمک به آنها در یاداوری جزئیات مختلف می شود.

 

بهبود خلاقیت

VR نه تنها برای استفاده از محتوا مفید است، بلکه برای ایجاد محتوا نیز عالی است. با دادن ابزار قدرتمند به دانش آموزان مانند Tilt Brush، به آنها در افزایش خلاقیت کمک خواهید کرد.

 Tilt Brush
VR به شما اجازه می دهد با تخیل خود ارتباط برقرار کنید. Tilt Brush یک برنامه رنگ آمیزی نقاشی VR است که توسط گوگل طراحی شده است