پنج قاره جهان

 
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 6429
محل سکونت : اصفهان

پنج قاره جهان

پنج قاره جهان- قسمت اول

در دنیا 5 قاره وجود دارد. اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکا، استرالیا، که هر کدام از لحاظ جغرافیایی و نوع زندگی متفاوت هستند. دارای کوه ها و دریاهای بزرگی هستند که در این مطلب به طور مفصل به آن پرداخته ام.
 
پنج قاره جهان

آفریقا:

آفریقا سومین قاره بزرگ جهان است،  که شامل کشورهای: مصر، لیبی، تونس، الجزایر، مراکش، سودان ، گینه، توگو، نیجریه، سنگال و ....... خیلی کشور دیگر. آفریقا از شمال و جنوب به یک اندازه از خط استوا فاصله دارد به طوری که هیچ قسمت آن در مناطق خنک تر واقع نشده است. کوه هایی در آفریقا وجود دارد که آن قدر بلند هستند که در تمام طول سال قله هایشان مستور از برف است. کوه کنیا یکی از این کوه هاست که درست در خط استوا قرار دارد و بلندی آن 1704 پا می باشد.

درآن طرف در شمال و جنوب که باران کم تری می بارد مناطقی است که به آن جلگه می گویندو در این جا شیر و زرافه و فیل زندگی می کنیم.

صحرا بزرگ ترین بیابان جهان به وسعت اروپا است و بیش تر آن پوشیده از شن و تخته سنگ می باشد. رود نیل در قسمت شمال شرقی سومین رود جهان جریان درد.

در شمالی ترین و جنوبی ترین قسمت آفریقا باران اکثرا کم می بارد. در شمال غربی مراکش و الجزیره در جنوب جمهوری آفریقا قرار دارد. از جمله حیوانات این قسمت می توان از تمساح و اسب آبی در رودخاه نام دارد.

مردم آفریقا اکثرا سیاه پوست هستند و از قوم های مختلف تشکیل می شوند.

در کنگو نیز آفریقایی های کوتوله یا قد بین 4 تا 6 پا زندگی می کنند.
پنج قاره جهان

اروپا:

اروپا شامل کشورهای: نروژ، سوئد، فنلاند، هلند، دانمارک، آلمان، بلوروس، روسیه، لهستان، فنلاند، انگلیس، اسپانیا، کرواسی، اتریش،ایتالیا، پرتغال و خیلی کشورهای دیگر هستند.

اروپا یک ششم قطعه خشکی آسیا و اروپاست. بنابراین آسیا پنج برابر اروپاست. از دریاهای مهم اروپا، دریای سیاه، اژه، ادریاتیک، بالتیک و مدیترانه است.

مهم ترین سلسله کوه در اروپا آلپ است . در شمال اروپا کشور اسکاندیناوی قرار دارند که آن ها کوهستانی بوده و تابستان ها موسوم به آفتاب نیمه شب هستند. در این زمان آفتاب از غروب بلافاصله طلوع می کند و هم چنان تا اوایل صبح در افق است تا این که صبح می شود و از افق دیگر سر در می آورد.

در زمستان بر عکس روزها هم مانند شب ها تاریک است.

محصولات اروپا: میوه هایی مانند: انگور، سیب، هلو، گلابی، توت فرنگی،پرتقال و خوراکی هایی مانند:  گندم و ذرت و چغندر قند است.

سوئد درخت کاج زیاد دارد، غیر از اسپانیا و یونان همه جا سرسبز است اما این قاره از لحاظ معادن فقیر است.

نفت آن محدود به رمانی، ذغال سنگش در آلمان و انگلیس، و آهنش در سوئد است، به همین دلیل است که این قاره چشمش را به آفریقا و آسیا دوخته است.
پنج قاره جهان


کانال کودک و نوجوان تبیان
 منبع: کتاب اطلاعات عمومی
چهارشنبه 20 تیر 1397  07:00 ب.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
ali_81
ali_81
کاربر طلایی1
تاریخ عضویت : دی 1388 
تعداد پست ها : 6429
محل سکونت : اصفهان

پاسخ به:پنج قاره جهان

پنج قاره جهان- قسمت دوم

 
 
 
پنج قاره جهان-قسمت دوم

آسیا:

آسیا دومین قاره بزرگ جهان است که در غرب با سلسله کوه های اورال از اروپا جدا می شود و در شمال با اقیانوس منجد شمالی و در شرق اقیانوس آرام، و در جنوب اقیانوس هند است.

در وسط آسیا، کوه های هیمالیا قرار دارد که بلندترین قله جهان است. بزرگ ترین فلات جهن فلات تبت هم در این قاره دیده می شود.  سرتسر افغانستان و ایران و ترکیه از کوه است و هند و مالایا و اندونزی پوشیده از جنگل است.

در آسیا بزرگ ترین بیابان ها وجود دارد، بیابان گوبی ، بیابان عربستان، دشت لوت و دشت کویر.

مردم آسیا از همه نوع نژاد هستند، زرد پوست، سفید پوست ، سیاه پوست و سرخ پوست.

آسیا و افریقا از حیث معادن به حدی غنی است که گفته می شود تلمبه ای است که اروپا با آن نفس می کشد.

البته آن چه به آسیا عظمت می بخشد فرهنگ و تمدن و ادیان رنگارنگ و عجیبی است که موجبات پیشرفت آدمی را فراهم نموده اند.

از جمله کشورهای آسیا: ایران، چین، کره، زاپن، هند، مغولستان، تاجیکستان، مالزی، و.......................
پنج قاره جهان-قسمت دوم

آمریکا:

شامل کشورهای: کانادا، آمریکا، مکزیک، کاستاریکا، برزیل، پرو، آرژانتین، ، شیلی و...........

آمریکا قاره بزرگی است که از قطب شمال تا قطب جنوب امتداد دارد و دو طرف آن دو  اقیانوس عظیم یعنی: اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام است..

در امریکای شمالی و جنوبی، رودخانه های بزرگی وجود دارد مانند: ود می سی سی پی گه دومین رود بزرگ جهان است و در آمریکای جنوبی، آمازون و پاراما.

در برزیل جنگل های عظیم هست که به علت نفوذ ناپذیر بودن به دیوار سبز معروف اند. در این جگل تمساح، مار بوآ، و مار آکوندا که بسیار خطرناکند زندگی می کنند.

هم چنین در جنوب آمریکا،  آبشار عظیم  معروف  نیاگارا واقع شده است.

قاره آمریکا از لحاظ شهر های بزرگ و جالبی دارد و از لحاظ معادن بسیار غنی همه چیز دارند کاملا و خود کفا هستند، فقط ذخایر نفتی آن کم است و تا چند سال دیگر تمام می شود.
پنج قاره جهان-قسمت دوم

استرالیا:

شامل استرالیا و جزیره نیوزلند می باشند.

استرالیا کوچک ترین قاره جهان  و گاهی قاره جزیره ای خوانده می شود. چون در جنوب خط استوا قرار گرفته فصول آن معکوس است. یعنی زمستان ان جا، تابستان است و بهارش پائیز.

مهم ترین شهر قسمت غرب استرالیا شهر پرت و قسمت شرقی آن شهر سیدنی و بریزین است.

استرالیا از لحاظ معادن بسیار غنی است و علاوه بر نقره و مس، سرب، اورانیوم و آهن دارد.

کار عمده آن ها دام پروری است و حیواناتی مانند: کانگورو و کوالا دارد. و گیاه مخصوص ان اکالیپتوس است.حکومت استرالیا پارلمانی است .

ایگواناهای دریایی طولشان به دو متر می ررسد و برعکس ظاهر ترسناک بسیار کم آزار و بی خطرند.

کانال کودک و نوجوان تبیان
 منبع: کتاب اطلاعات عمومی
                            

علی کوچولو                   
       

چهارشنبه 20 تیر 1397  07:03 ب.ظ
تشکرات از این پست
zahra_53
دسترسی سریع به انجمن ها